Balogh Levente

Balogh Levente

Tárgyalni kell Moszkvával. De miről is?

2022. október 14., 10:53

2022. október 14., 10:53

Nem járnak kedvező idők azokra, akik mostanában tárgyalásokat szorgalmaznak, és azt mondják: az orosz–ukrán háborút még azelőtt meg kell próbálni leállítani, hogy kiterjedtebb konfliktussá válna. Az Oroszország totális vereségében reménykedő körök kis túlzással olyan hangnemben emlegetik azokat, akik a párbeszédet sürgetik, mintha azok atomháborút akarnának indítani. De csak nagyon kis túlzással.

Pedig az elmúlt héten több fórumon is felmerült, hogy a háborúban érintett feleknek – és ez nem csupán az oroszokat és az ukránokat jelenti – le kéne ülniük egymással.

Az egyik legfigyelemreméltóbb megszólalás Recep Tayyip Erdogan török elnök egyik szóvivője részéről érkezett, aki arról beszélt: Ankara úgy értesült, hogy Oroszország nagyszabású alkut akar kötni a Nyugattal az ukrajnai háború leállítása fejében, a tárgyalások során pedig azt akarja, hogy figyelembe vegyék az új geopolitikai realitásokat és Oroszország új szerepét. Persze jelenleg éppen a háború eszkalálódásának szakaszában vagyunk, miután a Krími híd részleges felrobbantása nyomán Vlagyimir Putyin és sleppje szembesült azzal, hogy a háborúban őket is érhetik súlyos csapások, ezért eszelős terrorbombázást indítottak az ukrajnai energetikai célpontok ellen, hogy a lehető legnagyobb szenvedést okozzák a polgári lakosságnak.

Pedig tény, hogy előbb-utóbb el kell kezdeni a tárgyalásokat, ez ugyanis mindannyiunk érdeke lenne. Ezért is visszás, hogy Bukarestben kormánypárti és ellenzéki oldalról egyaránt keményen bírálták Vasile Dîncu védelmi minisztert, amiért az arról beszélt: Washington és a NATO bevonásával kell elkezdeni a lehetséges békéről szóló egyeztetéseket Moszkvával.

Igaz, ezzel kiválóan igazodnak az uralkodó washingtoni állásponthoz, miszerint nincs miről tárgyalni Putyinnal. Mindettől függetlenül tény, hogy a tárgyalások Washington nélkül nem sokat érnek, hiszen Moszkvát éppen az aggasztja, hogy az amerikaiak megpróbálták a saját gazdasági és politikai érdekszférájukba vonni Ukrajnát.

Persze az sem mindegy, hogy miről szólnak az illető tárgyalások, ha egyszer majd elkezdődnek. Nagy kérdés, mit tartalmazhat egy, az oroszok által előterjesztett alkujavaslat. Moszkva szerint a jelenlegi nemzetközi viszonyok igazságtalanok, hiszen azok a nyugati – főleg amerikai – hegemónia kiterjesztése érdekében a nyugati ideológiákat akarják a világ többi részére rákényszeríteni. Ezért azt akarja, hogy Oroszországot olyan hatalomként ismerjék el, amelynek jogában áll a saját ideológiájához és a saját érdekszférához.

Az orosz vezetés már a háború kirobbantása előtt azt követelte, hogy a NATO vonuljon vissza az 1997-es határai mögé, a katonai szövetség keleti terjeszkedését ugyanis a saját biztonsága elleni fenyegetésnek tekinti. Ezért is indított háborút az orosz érdekszférába tartozónak tekintett Ukrajna NATO-csatlakozásának megelőzésére. Bár a moszkvai panaszok bizonyos mértékig érthetők, az nyilvánvaló, hogy jelenleg a NATO „visszavonulása” nem képezheti alku tárgyát. Ez ugyanis végzetes lenne a közép- és kelet-európai térség számára, hiszen gyakorlatilag azt jelentené, hogy a volt kommunista tömb országai elveszítenék a NATO védőernyőjét, és ki lennének szolgáltatva Moszkva kényének-kedvének – márpedig az egyértelmű, hogy ha nem védené a balti államokat, Lengyelországot és a térség többi országát az észak-atlanti szövetség 5. cikkelye, akkor a moszkvai héják előbb-utóbb úgy döntenének, hogy ismét orosz uralom alá kell hajtani őket.

Mert ne legyen kétségünk: ha van is némi valóságmagjuk, az amerikai hegemónia elleni orosz szólamok csupán egyetlen vágyat hivatottak leplezni. Azt, hogy Oroszország vegye át a domináns hatalom helyét – márpedig azt tapasztalatból tudjuk, hogy orosz érdekszférába tartozni nem egy lottóötös egyetlen nemzet számára sem.

Mindez nem jelenti azt, hogy Európának mostantól örökké vakon kell követnie az amerikai érdekeket, ahogy azt meglehetősen önpusztító módon jelenleg teszi. Európa védelmi kapacitásainak növelésére van szükség, nem függhetünk Washington kegyétől, ez ugyanis egyáltalán nem önzetlenségből fakad. A demokrácia „terjesztése” mellett – ami jelenleg többek között az éppen divatos szélsőséges woke ideológia „értékeinek” számonkérését jelenti – az árát is megszabja a védelemnek, például azzal, hogy a jóval drágább amerikai palagáz megvásárlására ösztönzi az európai országokat. Ezért Európa – és ezen belül a közép-európai országok közötti együttműködés – megerősítése létfontosságú.

Mert a tárgyalások ideje előbb-utóbb eljön. Az pedig a tapasztalatok alapján katasztrofális hatásokkal járna, ha tétlenül vagy csupán sokadrangú mellékszereplőként kellene végignéznünk, ahogy a két nagyhatalom ismét alkut köt a kontinens nemzeteinek a rovására.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Démonizálástól a ravasz meghúzásáig

Vélhetően sokan örülnénk annak, ha Donald Trump esélyei az idei elnökválasztás megnyerésére nem attól nőttek volna meg, hogy a rá kilőtt puskagolyó éppen csak a fülét súrolta, így túlélte az ellene elkövetett merényletet.

Balogh Levente

Balogh Levente

Magyar EU-elnökség: erős diplomáciai kezdés, erős ellenszél

Sikerült elérni, hogy igencsak nagyot szóljon a soros magyar EU-elnökség első hete, Orbán Viktor Kijevtől Moszkván és Pekingen keresztül Washingtonig tartó körútja és a Patrióták Európáért EP-frakció megalakítása azóta is vezető téma a világsajtóban.

Makkay József

Makkay József

Többet ér a medve élete, mint az emberé

Szappanoperához hasonlít a romániai politikai osztály viszonyulása a túlszaporodott medveállományhoz. Miközben a környezetvédők bagatellizálják a problémát, újabb és újabb emberáldozatok jelzik, hogy a vadgazdálkodást kivették a szakemberek kezéből.

Ábrám Zoltán

Ábrám Zoltán

Foci-e a futball?

Egy korábbi, a 2018-as világbajnoki döntő után megszülető írásomban feltettem az első látásra ügyefogyottnak tűnő kérdést: Kik nyerték meg a focivébét?

Balogh Levente

Balogh Levente

Konzultációs színjáték, elnökválasztási figyelemelterelés

A közmondásból ismert helyzetbe hozta magát Macrel Ciolacu miniszterelnök az elnökválasztás időpontjáról kezdeményezett egyeztetéssel: megásta a vermet a koalíciós partner liberálisoknak, majd ezt követően határozott, peckes léptekkel belegyalogolt.

Makkay József

Makkay József

A zöld álmok és a való élet viszonya

Nem fogjuk túlélni ezt a ,,zöld őrületet” – fakadt ki idén tavasszal egy francia traktoros tüntető Párizs külvárosában, amikor az újságírók arról faggatták, mi a gazdákra leselkedő legnagyobb veszély.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Bukás

Mint általában oly sokszor, a nemzeti kisebbségek nyelvén tanuló diákok román nyelv és irodalomból írt érettségi dolgozatainak javítása körüli mizéria közepette sem könnyű rámutatni a felelősökre, viszont azért mégsem annyira bonyolult a képlet.