Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Szimbólumok és ellentmondások

2021. március 22., 09:59

2021. március 22., 09:59

Nehéz, de annál hálásabb feladat lenne csokorba gyűjteni, kimutatást vezetni az elmúlt évtizedekben a román hatóságok által erdélyi közintézmények, önkormányzatok, szervezetek vezetőire, illetve természetes személyekre a magyar nemzeti jelképek használata miatt kirótt büntetésekről. És persze annál tanulságosabb, hiszen egy ilyen statisztika hűen visszaadná, miként is viszonyul a román állam a területén élő legnagyobb lélekszámú nemzeti kisebbségi közösséghez, annak tagjaihoz.

Ennek a hozzáállásnak, állam és többség, illetve kisebbség viszonyának az újabb példáit idén március 15-én is elkönyvelhettük, amikor a prefektúrák – a bukaresti kormány területi helytartói – több ezer lejes pénzbírsággal sújtották két székelyföldi város polgármesterét a magyar zászlók használata miatt.

A szolidaritás, a nemzeti összezárás ösztöne Sepsiszentgyörgy esetében máris beindult, a háromszéki megyeszékhelyen – és persze nem csak ott – gyűjtés vette kezdetét a polgármesterre mért büntetés előteremtése érdekében. Csakhogy bármennyire is nemes a gesztus, nem a kalapozás jelenthet megoldást a hasonló esetekre, az erdélyi magyarság jelképhasználatára!

Egyértelmű, hogy módosításra szorul a hatályos román zászlótörvény, amely megszabja, hogy idegen államok zászlaját csak kivételes alkalmakkor, csak a román trikolórral együtt szabad kitűzni. Fel kell oldani a jogszabály előírása, valamint annak végrehajtási utasítása közötti ellentmondást, miszerint „azok az etnikai kisebbségek, amelyek országos szervezettel rendelkeznek, rendezvényeiken használhatják a saját jelképeiket”. Hiszen éppen a prefektúrák által kirótt bírságok bizonyítják, mennyire nem használhatják az erdélyi magyarok a nemzeti szimbólumaikat, legyen szó a szervezeteikről, azokról a települési önkormányzatokról, ahol élnek.

Ennek az állami szintű túlkapásnak, jogfosztásnak a megszüntetéséhez ugyanakkor elsősorban mentalitás- és szemléletváltásra lenne szükség a bukaresti hatóságok, a többségi társadalom részéről. Meg kellene érteniük, hogy a piros-fehér-zöld színű zászló, szalag, kokárda a több mint egymilliós romániai magyar közösség számára nem egy „idegen állam” jelképe, hanem a sajátja. Még akkor is, ha ugyanezek a szimbólumok az összmagyarság nemzeti jelképének számítanak, a piros-fehér-zöld lobogó Magyarország hivatalos állami zászlaja is, ergo a román államiság szempontjából idegen országot testesít meg.

Nem szabad figyelmen kívül hagyni ugyanakkor azt a körülményt sem, hogy az erdélyi magyarok se száz évvel ezelőtt, se most nem szabad akaratukból kerültek-élnek idegen állam területén, nem ők tehetnek arról, hogy saját jelképeik eltérnek ama ország szimbólumaitól, amelynek a területén élnek. A magyarok nem megtagadni, mellőzni akarják a román trikolórt, mindössze szabadon szeretnék használni a nemzeti identitásukhoz tartozó szimbólumokat. Ehhez nyilvánvalóan politikai megegyezésre van szükség, amely lehetővé tenné a zászló- és jelképhasználat több évtizede késlekedő rendezésének parlamenti elfogadtatását. És akkor az egyértelmű, világos törvényi keret esetén nem történhetne meg újra és újra, hogy a prefektúrák büntetnek a magyar nemzeti ünnepeken, a megbírságoltak bírósághoz fordulnak, az igazságszolgáltatás pedig sokszor egymásnak ellentmondó ítéleteket hoz.

A háromszéki prefektus kinevezésének késlekedése miatt a sepsiszentgyörgyi zászlóhasználat esetében ezúttal a román alprefektus írta alá a bírságolási jegyzőkönyvet, ellenben képzeljük csak el, milyen kényes és kényelmetlen helyzetbe kerül beiktatása után Ráduly István leendő kormánymegbízott, akinek adott esetben ugyanígy kellene eljárnia, miközben Uzon község RMDSZ-es polgármestereként korábban őt is büntette a prefektúra a magyar szimbólumok használata miatt…

Mármost ugyanez a rendkívül ellentmondásos helyzet a leendő prefektus alakulatát is sújtja, elvégre skizofrén állapotról árulkodik, hogy a szabad jelképhasználatért síkra szálló RMDSZ több mint három hónapja ugyanannak a bukaresti hatalomnak a részese, amely éppenséggel bünteti a magyar szimbólumokat. Mármost ezt az ellentmondást mindenképpen fel kell oldani valahogy, a legmegnyugtatóbb megoldást pedig mégis csak a törvénymódosítás jelentené – a kormányból való kilépés helyett.

2 hozzászólás Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.