2013. február 01., 09:302013. február 01., 09:30
Nagyjából így jellemezhető az a most már egyre komolyabb játék, amely Kovászna megye magyar vezetői meg a magyar ügyek iránti empátia terén jelentős kihívásokkal rendelkező prefektus között zajlik, és amely nagy vonalakban a komoly, felnőtt emberekhez méltó, „Kié nagyobb?” tematika köré összpontosul.
Magyarán: egyre keményebb az egymásnak feszülés az illetékesek között, miután a prefektus úgy döntött: nehogy már akadálytalanul használható legyen a magyar nyelv a hivatalos érintkezés során, a magyarok meg csak ne használják nyakra-főre nemzeti szimbólumaikat (ennek részeként hadjáratot indított a székely zászlók ellen), elvégre alig 75 százalékos arányban lakják a megyét. Mindez azonban nem menti a magyar vezetőket, amiért – a tavalyi választási kampány hevében – ők is beszálltak az infantilis játékba, és úgy döntöttek: ők meg a prefektust hergelik egy kicsit egy, az ablaka alá helyezett, Székelyföld feliratú pannóval, mert biztos hoz az is néhány száz többletvoksot.
Ami bizonyára be is jött, de a zászlókkal kapcsolatos témákra fétisimádóként rábukó román elöljáró erre a mindenkori román jolly jokerbe oltott adu ászt húzta elő, és a szentnek és sérthetetlennek kikiáltott román trikolórt vetette be, amit felhasítottak. Persze a trikolór ilyen felfokozott hangulatban való kihelyezésekor bizonyára számítottak is erre, hiszen most elő lehet venni a nemzeti jelképeket gyalázó, intoleráns magyarokról szóló mesét, vagyis sunyi, kisstílű provokációról van szó – de azért a Terra Siculorum-os pannó sem sokkal jobb.
Amúgy kíváncsi lennék, kinek érte meg egy ilyen személyt a prefektusi székbe ültetni, hiszen szinte minden megnyilvánulásával csak azt a sztereotípiát erősítette a magyarokban, hogy a román állam számára az egyik fő prioritás az, hogy ők ne érezzék jól magukat. De sebaj, új feladatkört kapott, vagyis eddigi tevékenysége miatt felfelé buktatták: főtitkárrá nevezték ki a védelmi minisztériumban. Ami óriási ötlet, hiszen amilyen kreatív, rábízhatják annak kitalálását, milyen új módszerekkel szívassák az őrmesterek és az öreg katonák az újoncokat. Ennél komolyabb témákat nem biztos, hogy jó ötlet lenne rábízni, de ha ez megvalósulna, akkor végre elmondhatjuk: a megfelelő ember a megfelelő helyre került.
Miközben Nicușor Dan választási győzelme kedvező fejlemény a magyarok számára, hiszen sikerült elkerülni, hogy az országnak szélsőjobboldali, magyargyűlölő elnöke legyen, azért olyan sok okunk még sincs az önfeledt ünneplésre.
Románia leginkább ahhoz a katonához hasonlít, akire a csatában rálőttek, de szerencséjére a füle mellett elsüvített a puskagolyó – tömören így foglalható össze az államfőválasztás végeredményének legfőbb következtetése.
Elnökválasztás előtt áll, és háborog az ország. A választópolgárnak el kell döntenie, hogy az egykori suszter „aranykorszakát” felelevenítő aktivista „megmondóember” vagy a matematikában kimagasló eredményeket felmutató jelölt mellé üti a pecsétet.
Sokszor mondták már a romániai választások kapcsán, hogy két rossz közül kell választani, ezért szavazzunk a kisebbikre – a mostani elnökválasztás viszont már arról szól, hogy nem a nagyobbik rosszat, hanem a katasztrófát kell elkerülni.
Egy soha el nem mondott személyes történetet mesélnék el 1986-ból. Épp elvégeztem az egyetem fizika szakán az első évet. Elviselhetetlen hőség volt Temesváron.
Az eredményt látva kijelenthető: a kormánypártok akkor is nehezen tudtak volna jobb eredményt összehozni a szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion számára az elnökválasztáson, ha a kampányidőszakban közvetlenül mellette korteskednek.
Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.