Kiss Judit

Kiss Judit

Szegényen, de boldogan?

2019. november 13., 08:49

2019. november 13., 08:49

Bár a hétköznapi ember számára ködös, hogy egészen pontosan mit és hogyan mérnek az úgynevezett boldogság- vagy elégedettség-felmérések, nyilvánosságra hozott eredményeik attól még meglephetik.

Rendszeresen kutatják nagynevű intézetek, hogy az Európai Unió különböző országaiban mennyire elégedett anyagi helyzetével, magánéletével a lakosság, mennyire érzik jól magukat az emberek a bőrükben. Legutóbb az Eurostat, az EU statisztikai hivatala ismét vizsgálta ezt, és némely ponton számunkra meglepő eredmények születtek. Még akkor is, ha tudjuk, hogy a felmérés és a válaszadás is relatív, számos képlékeny tényező függvénye, akkor is, ha tudjuk, hogy maga a boldogság és elégedettség is erősen viszonylagos fogalom.

Azon nem lepődik meg senki – ugyanis borítékolni lehet –, hogy Belgiumban, Finnországban, Hollandiában módfelett elégedettek az emberek. Ha viszont az ember azt látja a grafikonon, hogy a romániai polgár az európai átlagnál egy picivel elégedettebb az anyagi helyzetét illetően, értetlenül vonja föl a szemöldökét. Hiszen mást sem teszünk, csak panaszkodunk, hogy milyen nehezen lehet megélni nálunk, fiataljaink hanyatt-homlok rohannak külföldre dolgozni, mert itthon jóval kevesebbet keresnének, mint mondjuk Németországban, tengődnek a nyugdíjasok, hajnaltól késő estig robotolnak a szülők, akiknek nem jut elég idejük a gyermekeikre, stb.

Ha a korábbi eredményekkel vetjük össze a 2018-as évre vonatkozó adatokat, kiderül, nemcsak az európai átlag, de a romániaiak is elégedettebbek lettek anyagi helyzetükkel 5 év leforgása alatt. Valószínűleg az is nyomhat a latban, hogy az elmúlt években számottevően megemelkedett nálunk a közalkalmazottak bére, de amiatt is lehet ilyen „tetszetős” a végeredmény, hogy a válaszadók nem abszolút terminusokban gondolkoznak, hanem viszonylagosan mérlegelik elégedettségüket avagy elégedetlenségüket: például a szomszéd helyzete, vagy saját korábbi helyzetük lehet a viszonyítási pont.

Ugyanakkor azt sem kell figyelmen kívül hagyni, hogy a világ számos pontjára kiterjedő boldogságfelmérések nem ritkán azt mutatják, egészen szegény országokban is sokszor sokkal derűlátóbbak, felhőtlenebbek az emberek, mint a kivételesen gazdag nyugat-európai vagy ázsiai helyeken. Nem kell ahhoz szociológusnak lenni, hogy az ember tudatában legyen: a boldogság, elégedettség valójában nem méricskélhető, összehasonlítható körülmény. Mert akad, aki azért elégedett, mert idén már gond nélkül ki tudja fizetni a számláit, holott korábban jobban meg kellett húznia a nadrágszíjat, mást meg mondjuk az sem tesz elégedetté, hogy évente többször is elmehet egy külföldi nyaralásra. És akad olyan is a világon, aki már azért is elégedettnek mondja magát, mert van egy darab kartonpapírja az utcán, amire lehajthatja a fejét. Sőt, olyan is, aki általában véve a pohár tele felére összpontosít, nem pedig az üresre.

Mivel minden relatív, maguk a nagyon relatív, az „átlagot” tükröző felmérések is hoztak már napvilágra például olyasmit, hogy nők betegebbnek érzik magukat a férfiaknál, noha valójában kevésbé betegek; hogy a japánok közül sokan bármi másnál többre értékelik a munkával töltött időt, vagy hogy Görögországban az emberek papíron szerfelett sokat dolgoznak, viszont ez a napsütötte, turistacsalogató országban szinte egybefolyik a szabadidővel. Szóval egy effajta felmérés nem lehet objektív tükör, maga az elégedettség pedig módfelett relatív. Úgyhogy marad előttünk ama bizonyos félig telt vizespohár. Rajtunk múlik, az ürességére összpontosítunk-e, vagy pedig a meglévő tartalmára.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Forrongó Közel-Kelet

Ha egyébre nem is, egyvalamire jó volt Irán hétvégi, Izrael elleni eszelős támadássorozata: bebizonyította, hogy Teherán és a proxyjának számító Hamász hiába próbálta több ezer palesztin feláldozásával aláásni Izrael nemzetközi támogatottságát.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

RMDSZ, EMSZ, arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.