Molnár Judit
2017. május 07., 16:30
2017. május 07., 16:30
Örömmel látom, hogy ha lassan is, de ébredezni kezd a különböző szakmák becsülete.
A rombolás talán a 70-es évek végén kezdődött, amikor a patinás, elismert középiskolákat hirtelen átkeresztelték ipari líceumokra, merthogy proletárdiktatúrában alig vagy semennyire sincs helye a meddő elmélkedésekbe zuhanó, állandóan piszkálódó értelmiségieknek. „Munkásököl vasököl, oda üt, ahová köll!”
S ha már szakközépiskola, akkor valami szakmát is kellett szolgáltatni: az iskolákban megjelentek a különböző profilú mérnöktanárok, és nekiláttak a szakmai oktatásnak. Ez így nagyon jól hangzott volna, de a valóságban egészen másról volt szó. A mérnöktanárok nagy része ugyanis azonnal felismerte, hogy a gondjaikra bízott nebulók nem föltétlenül a fémmegmunkálás, falrakás, vegyipari kütyülések titkairól álmodoztak eddig, és nem föltétlenül ilyen téren óhajtanak majd nyugdíjig tevékenykedni. Erről-arról beszélgetve elteltek az órák, a két-három hetes gyakorlatok pedig még lazábbak voltak.
Az akkor még létező gyárakban kellett volna élőben ismerkedniük a szakmával, ott viszont inkább udvarseprésre, rendrakásra kérték a diákokat, aztán hamar szélnek is eresztették őket, ne hátráltassák a termelést. A gyerekek nagyon szerették ezeket a kvázi pluszvakációkat, különösen, hogy a végén még papírt is kaptak egy-egy szakma „tudásáról”. 1990 után aztán gyorsan lebontották az egészet, és rövid idő alatt sikerült tönkretenni az egész szakoktatást. Egyfajta fenyegetéssé vált, hogy ha nem tanulsz, mehetsz szakiskolába. A szülők pedig presztízskérdést csináltak belőle, nehogy a család és baráti kör megszólja őket a feltörekvés hiánya miatt.
Osztályfőnökségeim idején sokszor kellett közelharcot vívnom olyan gyerekek szüleivel, kiknek kínszenvedés volt a nagyon komoly elméleti oktatás, és meggyőzni őket, hogy alig van annál kínosabb, mint olyasmivel foglalkozni, ami az embert nem érdekli. Volt, hogy sikerrel járt a meggyőzés, de akkor még többen vállalták a bukdácsolást, mint a fent említett rokoni-baráti megrovást.
Mostanra viszont szerencsére ennek is vége, és felismerték, hogy egy jó szakma legalább annyira becses, mint egy elméleti pálya. Ha nem becsesebb, mondom – csak halkan! Az iskolák is már néhány éve megkezdték a váltást, igyekeznek minél jobban felszerelt tanműhelyekkel fogadni a jelentkezőket. Járjanak egyre több sikerrel mindenütt, szívből kívánom!
Makkay József
Pattanásig feszült a helyzet a nyugat-, és a kelet-európai gazdák körében. A területalapú agrártámogatások lefaragása, a tehéntartás korlátozása és a vámmentes dél-amerikai mezőgazdasági termékek behozatala miatt több tízezer gazda tüntetne.
Páva Adorján
A kisgyerek nehezen dolgozza fel, hogy a Mikulás igazából nem létezik – nagyjából ugyanilyen küzdelmes folyamat Románia számára elfogadni Koszovó, vagy akár önmaga része, Székelyföld létezését is.
Kiss Judit
Görgetünk, bámuljuk képernyőinken hírfolyamok végtelenített, soha el nem fogyó szalagjait. Ha netán szokatlanabb időjárási mozzanat történik odakint, legtöbbször nem is az ablakon kitekintve vesszük észre.
Balogh Levente
Reméljük, az RMDSZ vezetői vannak annyira úriemberek, hogy legalább egy csokor virágot és egy doboz bonbont küldenek majd Elena Lasconinak, köszönetképpen azért, hogy a pártja kitűnő kampánytémát biztosított számukra a választások előtti hetekben.
Rostás Szabolcs
Bár a közelgő parlamenti és államfőválasztás kampányának zaja eltereli a figyelmet számos lényeges elemről, a választópolgároknak ajánlott azzal a tudattal készülniük a novemberi-decemberi szavazásra, hogy jövőre nehéz idők köszöntenek be Romániában.
Balogh Levente
Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.
Rostás Szabolcs
A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.
szóljon hozzá!