2008. november 14., 16:492008. november 14., 16:49
A turisták látogatást tehetnek a felrobbant atomerőmű környékén, valamint a közeli, kihalt Pripjaty városában. A történet attól szép, hogy a környék a mai napig sugárfertőzött, így a kirándulás nem kis kockázatot hordoz. Megvallom őszintén, én igazából sohasem értettem a katasztrófaturistákat. Mi a jó abban, ha valaki nyakába veszi a fél világot, hogy megtekintsen egy cunami által elpusztított halászfalut vagy egy vulkánkitörés által fölperzselt vidéket? Jó, én sem vagyok az a turistatípus, aki egy külföldi út során a kirándulás teljes időtartamát a szálloda légkondicionált bárjában tölti el koktélokat kortyolgatva, engem is érdekelnek a helyi jellegzetességek, a szokások, az emberek – de az, hogy csak azért utazzak el valahová, hogy egy, a Richter-skála szerinti 7,5-ös erősségű földrengés nyomán romba dőlt otthonokat és kétségbeesett embereket fotózzak, valahogy nem bírja feldobni az adrenalinszintemet. Sőt inkább embertelennek és cinikusnak tartom, ha valaki abban leli örömét, hogy otthon a nappalijában büszkén mutogatja a fényképeket, miközben lelkesen ecseteli: „És akkor belekerültünk a dárfúri polgárháború kellős közepébe, és nézzétek, épp sikerült lekapnom, amint az arabok lőtték a fekákat, hát nem király?” Ugyanígy cinikusnak tartom, hogy az utazási irodák sugárveszélynek teszik ki az általuk Csernobilba vitt turistákat – még akkor is, ha azok önszántukból hajlandóak fizetni a veszélyes kalandért.
Hanem, ha már mégis vannak ilyen őrültek, akkor nekünk sem ártana kihasználnunk. Nyilvánítsuk katasztrófa sújtotta övezetté a régi, lerobbant, rothadó szocialista gyártelepeket, vagy az olyan, vizuális környezetszennyezés áldozatává vált településeket, ahol egymást érik a többemeletnyi magas, csipkés bádogtetővel ellátott, félkész állapotban maradt „paloták.” Ahány zakkant, pénzes nyugati turista van, biztos siker lenne. Ráadásul a veszély is kisebb, hisz itt legfeljebb csak a lakók sugároznak. A boldogságtól, hogy végre esetleg valaki hozzájuk is hoz egy kis pénzt.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.
Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki.
A Donald Trump elnökválasztási győzelme nyomán átalakulóban levő világrend kapcsán sokan érezhetik úgy, hogy kicsúszik a lábuk alól a talaj – de kevés ország érezheti annyira intenzíven, mint Románia.