Pataky István
2019. február 28., 08:092019. február 28., 08:09
2019. február 28., 09:132019. február 28., 09:13
Politikai szimpátia alapján lehet örülni, illetve keseregni azon, hogy Laura Codruța Kövesit, az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) korábbi vezetőjét tartja a legalkalmasabbnak a versenyben maradt három jelölt közül az európai főügyészi tisztségre az Európai Parlament (EP) belügyi, állampolgári jogi és igazságügyi szakbizottsága.
Amin viszont nem érdemes vitatkozni: a brüsszeli meghallgatás, vita, szavazás épp annyira volt politikai jellegű, mint bármilyen hasonló döntés a bukaresti, budapesti vagy éppen a berlini törvényhozásban. Választásokon mandátumot nyert politikusok voksoltak többségben Kövesi mellett, többnyire olyanok, akik Romániáról a nyugat-európai sajtóból tájékozódnak, Erdélyt Drakula földjeként ismerik, s nemcsak a marosvásárhelyi katolikus iskola elleni DNA-hadjáratról nem tudnak, de még arról sem hallottak, hogy a leváltott korrupcióellenes főügyész ellen hazájában bűnvádi eljárás indult hivatali visszaélés, kenőpénz elfogadása és hamis tanúzás gyanúja miatt.
A szakmailag nyilvánvalóan felkészült EP-képviselők figyelme átsiklott Kövesi kijelentésén, miszerint a korábban általa vezetett intézmény kilencven százalékos eredményességgel működött. A DNA évente mintegy ezer személy ellen emelt vádat, közülük körülbelül kilencszázat jogerősen elítéltek – mondta a román ellenzék ünnepelt szimbóluma brüsszeli előadásán. Mit is jelent ez valójában? Hogy minden egyes esztendőben száz embert megvádolnak, esetleg bilincsbe verve elhurcolnak, majd felmentenek, mert kiderül az ártatlanságuk. Évente legalább százan jogtalan, igazságtalan, esetleg aljas szándék által vezérelt – akár egy egész életre kiható – ellehetetlenítés áldozatai Romániában. A DNA egy néhány évvel ezelőtti igazi sikertörténetből vált titkosszolgálatok és politikai játszmák irányítóinak eszközévé, de a brüsszeli bizottságba beszédült döntéshozókat ez körülbelül annyira érdekelte, mint Viorica Dăncilát a nyelvtanlecke.
Az Európai Parlamentben a csetepaték, egyezkedések intenzitása, hangneme csak egy árnyalattal visszafogottabb a bukaresti iszapbirkózásnál. De ettől még befolyásos intézmény. Különösen mostanság, amikor forrong, s új helyét keresi az egész Unió. A pártcsaládok közötti elvtelen, de kényelmes kiegyezések éveken keresztül futószalagon vonultatták fel a kompromisszumok árán megtalált súlytalan, szürke vezetőket az Európai Unió intézményeinek élén.
Az isiász gyötörte Unió megújulásának első, halvány esélyét a májusi európai parlamenti választások hozhatják el. A várhatóan lényegesen megváltozó erőviszonyok közepette a kisstílű háttéralkukban edzett bürokraták helyett a bozótharchoz szokottak kerülhetnek előnybe. A konfliktusmentes változatlanságot felválthatja a gyors átalakulások folyamata. Amiből nem ajánlatos kimaradni. A sok esetben mindannyiunknak csalódást okozó Unió felrázásáért érdemes elmenni szavazni tavasszal. A tét ugyanis sokkal nagyobb lesz, mint a most létrehozandó újabb sóhivatal, az Európai Ügyészség vezetőjének személye.
Balogh Levente
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
1 hozzászólás