Kiss Judit
2021. február 16., 11:232021. február 16., 11:23
Azon már senki nem csodálkozik, amit a statisztikák is aláhúznak: egyre kevesebb gyerek születik, ennek pedig megannyi kézenfekvő oka van. Egyrészt általános a tendencia, tekintve, hogy a 21. század elején fogyó népesség jellemzi Európa legtöbb országát azért is, mert az elöregedő kontinens jóléti társadalmaiban a karrierépítés és a családépítés nem nagyon fér össze egymással, a nők egyre ritkábban és későbben vállalnak gyereket.
Romániában a friss adatok szerint az elmúlt száz év leforgása alatt nem született még olyan kevés gyerek, mint a tavaly. Rezignáltan vesszük tudomásul, ugyanis nem is annyira meglepő, mint inkább elszomorító, az okok pedig amennyire nyilvánvalóak, annyira összetettek.
Az egy éve tartó pandémia értelemszerűen negatívan befolyásolhatja a demográfiai adatokat: a súlyos gazdasági és egészségügyi válság közepette persze hogy csökken a gyermekvállalási kedv. De azon sem lehet csodálkozni – már a járvány előtt is egyre nyilvánvalóbbá vált –, hogy a külföldi munkavállalás léptékének növekedése sem kedvez a születések számának. Az a hazai fiatal, aki a jobb anyagiak és életszínvonal reményében Nyugat-Európában próbál szerencsét, természetesen nem gyereket nevelni megy oda, hanem dolgozni. És nem biztos, hogy okolható, amiért a járványhelyzet idején is külföldön szeretne pénzt szerezni, boldogulni.
De vajon tett-e és tesz-e Románia érdemben azért, hogy a családalapítás előtt álló nemzedékek számára bár valamelyest vonzóbbá tegye az itthoni létet? Nehezen lehet ez az ország kecsegtető a fiatalok számára, akik azt tapasztalják: a közállapotok siralmasak. Az egészségügyi rendszer kiszámíthatatlan, mostoha, ezer sebből vérzik, a Teremtő mentsen meg mindenkit, hogy rászoruljon. Lépten-nyomon tapasztalható, hogy a korrupció milliónyi polipkarja át- meg átszövi a társadalmat, becsületes munkából alig lehet megélni. Az oktatási rendszer harminc éve nem változott érdemben, továbbra is egy helyben toporog, miközben botcsinálta szakértők követik egymást a szaktárcák élén, halmozzák egyre-másra az észszerűtlen és életszerűtlen intézkedéseket.
Nem csoda, ha elmenekül az épeszű fiatal ebből az országból, ahol gödrösek az utak, ahol az ígéretek ellenére elenyészően kevés autópálya készült el, ahol szétlopják az erdőket, szeméthegyek tornyosulnak úton-útfélen. Persze, hogy el akarnak menni sokan innen, ahol a súlyos kihágásokat elkövetők sok esetben szépen megússzák, ahol a rendszer romlott, korrupt és kapzsi, ahol alig akad élhető település.
Hosszasan lehetne sorolni, mi minden miatt logikus, hogy nem itthon tervezik a közeli vagy távolabbi jövőjüket az ifjú nemzedékek. Ilyen körülmények között az lenne a csoda, ha legalább feleennyi, nem a hajánál fogva előrángatott okot lehetne felsorolni, amiért valóban érdemes itthon maradni és javítani az egyre romló statisztikákon.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Balogh Levente
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!