Pataky István
2021. március 25., 09:58
2021. március 25., 09:58
A politikai harcokban, s különösen a geopolitikai küzdelmekben nincs szünet. A szereplők alkalmazkodnak a helyzetekhez, esetleg újraterveznek, aztán folytatják a pozíciószerzésért zajló játszmákat. A járványhelyzet globális mérete előbb sokkolta az országok vezetőit, de nem kellett hosszú időnek eltelnie ahhoz, hogy a lehetőségeket is megtalálják a kialakult vészhelyzetben.
A koronavírus elleni vakcinák várva várt megjelenése egy új szintre emelte pandémia kapcsán indított offenzívákat. A Pfizer, a Moderna, az AstraZeneca szembeállítása a Szputnyikkal és a Sinopharmmal tökéletes leképezése a Nyugat és Kelet között újult erővel dübörgő hidegháborúnak. Az oltóanyagot gyártó vagy azt nagy számban beszerző államok saját polgáraik mentésén kívül – vezetőik tehetsége, kezdeményezőkészsége függvényében – a határaikon kívüli befolyásszerzésre is bevetik a Covid ellen védelmet biztosító szereket.
Románia nyilvánvalóan segít a Moldovai Köztársaság polgárain, amikor jótékonysági alapon ingyenesen szállít kétszázezer adag oltást a pénzhiánnyal küszködő, ráadásul a nagy gyártók szemében túl kicsi, épp ezért hanyagolható piacnak minősített „testvéri” országnak. A lépés mögött van ugyanakkor egy jól beárazott politikai érdek. Az Európa legszegényebb államaként számontartott Moldovában, ahol elérhetetlen csodaként követik a Nyugat-Európában, Romániában vagy Oroszországban tömegesen zajló oltásokat, felbecsülhetetlen gesztusnak számít a vakcinaadomány. Bukarest az első, huszonegyezres AstraZeneca oltóanyag ajándékcsomaggal kevéssel ugyan, de megelőzte az Európai Uniót is, amely mintegy tizenötezer vakcinát küldött a COVAX néven ismert globális oltási terv részeként.
Moldova a román, illetve orosz ajkúak, azaz a Bukarestben és a Nyugatban, valamint a Moszkvában bízók közötti mély törésvonal mentén közel harminc éve a politikai színtéren is megosztott. Románia a mostani gyors „oltásdiplomáciával” – amely még a szakadár Transznisztriát is érintette – a mindenkit érintő járványhelyzetben bizalmi lépéselőnyt szerzett Oroszországgal szemben. Ráadásul Moszkva számára Moldova geopolitikai értéke most nem annyira fontos, hogy az otthoni oltottsági igényeket is nehezen kielégítő Szputnyik oltószert pozícióerősítésre „pazarolja”. Eközben Románia chișinăui nagykövete arra hívta fel a moldovai kettős állampolgárok figyelmét, hogy a Pruttól nyugatra is jogosultak az oltásra. Jelenleg egymillióra tehető a román útlevéllel is rendelkezők létszáma a Moldovai Köztársaságban.
A Moszkva felé kacsingató Igor Dodon volt államfő bukása, a Romániával szoros együttműködést sürgető Maia Sandu tavaly novemberi elnökválasztási győzelme után a mostani vakcinaakció az utóbbi időszak második olyan jelentős eseménye, amely Bukarest erőteljes térnyerését segíti Moldovában.
Rostás Szabolcs
Bár a közelgő parlamenti és államfőválasztás kampányának zaja eltereli a figyelmet számos lényeges elemről, a választópolgároknak ajánlott azzal a tudattal készülniük a novemberi-decemberi szavazásra, hogy jövőre nehéz idők köszöntenek be Romániában.
Balogh Levente
Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.
Rostás Szabolcs
A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.
Balogh Levente
Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.
Balogh Levente
Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.
Makkay József
A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?
Balogh Levente
A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.
szóljon hozzá!