Makkay József

Makkay József

Román környezetvédelem, ahol a medvéken kívül senki nincs biztonságban

2024. május 09., 10:292024. május 09., 10:29

2024. május 09., 12:142024. május 09., 12:14

Egymást érik a medvék kószálásáról szóló hírek az erdélyi településeken. A székelyföldi falvak és városok utcáin immár megszokottá vált látvány a helyieken kívül senkit nem zavar. A választásokra készülő Romániában hivatalosan nem is létezik ,,medvekérdés”.

Sokan találgatják, hogy milyen egyezség születhetett évekkel ezelőtt a román kormány és az Európai Bizottság között, amely lehetetlenné teszi a vadgazdálkodást a medve- és a farkasállományban. Tény, hogy az 1989. decemberi rendszerváltás után bő 25 évig a romániai vadgazdálkodás a vadászegyesületek kezében volt. A környezetvédelmi minisztérium a vadászati és az erdőgazdálkodási szakemberek javaslatai alapján döntött évi rendszerességgel a kilőhető vadak számáról. Ebben az időszakban sok száz medvére lehetett évente vadászni: a helyi vadászegyesületek a trófeát jó pénzért értékesítették hazai és külföldi vadászoknak, így jutott pénzügyi forrás a vadak etetésére is.

Ezt

a jól működő vadgazdálkodási rendszert borította fel a 2015 novemberében beiktatott, Dacian Cioloș nevével fémjelzett technokrata kormány, amelynek ultraliberális környezetvédelmi minisztere egyik napról a másikra betiltotta a medvevadászatot.

Gyanúra adott okot, hogy a kormányváltással egy időben Romániában is megjelent néhány ,,méregzöld” környezetvédő világpolgár, aki harsogva hirdette, hogy az országban halomra irtják a medvéket. Retorikájukból természetesen egy szó sem volt igaz, de a néhány hónap alatt ,,érzékenyített” román sajtó a medvék oldalára állt, és onnantól fogva nyert ügye lett a vadgazdálkodást felszámoló Cioloș-kormánynak.

Szerencsére a szélsőliberális ámokfutókat hamar kiiktatták a kormánytisztségekből, de a felszámolt vadgazdálkodás néhány védetté nyilvánított vad esetében változatlan maradt. A közel tíz éves ,,nyugalmi állapot” robbanásszerűen elindította a medvepopulációk ellenőrizetlen szaporodását. Visszafogott becslések szerint is napjainkban legalább kétszer-háromszor annyi medve él az ország erdeiben, mint amennyit környezetük elbír. Ezzel ma már a legtöbb szakember tisztában van, de a politikum nem rájuk hallgat, hanem a hisztériázó ,,méregzöldekre”, akiknek semmi sem drága, ha téveszméikhez bizonyítékot akarnak gyűjteni.

Hosszú évek óta folyik a medvék számlálása. Laikusok számára ez fontos érv lehet a megelőzési és intervenciós vadászati kvóták meghatározásához, a valóság azonban teljesen másról szól.

A vadászegyesületek minden tavasszal részletes jelentést készítenek a vadászterületükön élő becsült vadállományról. Miután a környezetvédők a vadászokat és a vadászati szakembereket ellenségnek kiáltották ki, a szaktárca nem veszi figyelembe a véleményüket, ezért különböző aktatologató és pályázati pénzeket faló szervezeteket bízott meg a tudományos felméréssel, amely évek óta készül, és talán soha nem jutnak a végére. Nincs rá politikai akarat, hogy a mindenkori kormány a kérdést megbízhatóan rendezze, innentől fogva településeinken a medvéken kívül semmi és senki nincs biztonságban.

A környezetvédelmi szaktárca bürokratikus rendszerében egyre nehezebb kilövési engedélyt kapni medvére. A beavatkozási kvóta keretében hiába van papíron meghatározva mintegy 80 kilőhető egyed, mert a kérvényező vadásztársaságok igényei visszautasítással találkoznak. A helyi polgármesteri hivatalok vállára nehezedő teher óriási.

A moldvai részeken állítólag azért ,,megnyugtatóbb” a helyzet, mert az erdőségek mérgezett állattetemekkel vannak tele.

Az emberek megunták, hogy állataik és portájuk folyamatos medvetámadásnak vannak kitéve, így mindenki úgy védekezik, ahogyan tud.

Ezzel szemben az erdélyi ember törvénytisztelőbb, és a hatóságoktól várja a megoldást. Holott a hatóságok tudják a legjobban, hogy mindenkinek meg van kötve a keze, mert bizonyos politikai körök Romániát ,,védett nemzeti parkká” akarják változtatni, ahol a vadállatokon kívül senki nem lehet biztonságban.

2 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

De hova álljanak a románok?

A Donald Trump elnökválasztási győzelme nyomán átalakulóban levő világrend kapcsán sokan érezhetik úgy, hogy kicsúszik a lábuk alól a talaj – de kevés ország érezheti annyira intenzíven, mint Románia.

Balogh Levente

Balogh Levente

Antonescu: messiás, sírásó vagy egérút?

Igencsak magasra emelték a bukaresti kormánykoalíció politikusai – Kelemen Hunorral az élen – a tétet a májusban esedékes megismételt elnökválasztás kapcsán. Talán egy kicsit túl magasra is.

Balogh Levente

Balogh Levente

Ki nyert Georgescu eltiltásával, és miért lehet ez veszélyes a magyarokra is?

Elöljáróban szögezzük le: örvendetes, hogy a szélsőjobboldali, magyargyűlölő szervezeteket és politikusokat éltető, összeesküvéselmélet-hívő Călin Georgescu nem lehet Románia elnöke. Eltiltása azonban magyar szempontból is veszélyes precedens lehet.

Makkay József

Makkay József

Nem elnéző a rendőrség, haragszanak a sofőrök

Elképedve olvassák a gépkocsivezetők a rendőrség büntetésözönéről szóló híreket, amelyek sokak számára úgy hatnak, mintha a közlekedésrendészet elszabadult hajóágyúként rontana a békés autósokra.

Páva Adorján

Páva Adorján

Georgescu Muskétása és a nagyhatalmi Monopoly

Elon Musk Romániát érintő posztolgatásai legalább egy percre gondolkodóba ejthetik az új amerikai politikai szuperhősöknek szurkoló erdélyi magyarokat is: tényleg ez az a sztori, aminek a végén mi is tapsolni fogunk ebben a nagyhatalmi Monopolyban?

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump, Zelenszkij, Ukrajna és Európa helye a világban

Mi tagadás, egyik félnek sem válik dicsőségére az Ovális Irodában lezajlott vita – ám jó tanulság Zelenszkij és mindenki más számára, hogy aki kitartóan, teljes testsúlyát bevetve rázza a pofonfát, azt előbb-utóbb a feje búbjáig beborítja a termése.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Amerikai hátszél Georgescunak?

Engedik-e indulni a bukaresti hatóságok Călin Georgescut a májusi államfőválasztáson? Kétségtelenül ez a kérdés foglalkoztatja jó ideje a romániai választóknak a közélet iránt érdeklődő részét, de persze magukat a politikai élet szereplőit is.