Pataky István

Pataky István

Román jelzések jobbra

2021. július 08., 10:272021. július 08., 10:27

A konzervativizmus, a hagyományos értékek képviseletének, a család és az egyház támogatásának fontosságáról beszélt egy minapi bákói rendezvényen Ludovic Orban, a bukaresti képviselőház elnöke, a fő kormánypárt vezetője. A politikus felszólalásának üzenete még akkor is meglepő, ha azt a helyén kezeljük, azaz annak a kampánynak a részeként, amely a Nemzeti Liberális Párt (PNL) szeptemberi kongresszusát előzi meg. A pártelnökségre pályázó Florin Cîțu miniszterelnök az utóbbi hetekben egyre több helyi pártszervezet támogatását szerezte meg, így taktikai váltásra kényszerítette a vesztét érző Orbant.

A PNL-vezér azt mondta, a nemzeti liberálisoknak a románok hagyományos értékeit kell támogatniuk, így a családot és az egyházat. Orban szerint a pártnak közelebb kellene kerülnie a román falvak népéhez. Bírálta a koalíciós partnert, a Mentsétek meg Romániát Szövetséget (USR), amelynek képviselői „olyanok, mintha nem is ebben az országban születtek volna”, s akiket sosem látott Bibliára esküdni vagy keresztet vetni. A volt kormányfő ezzel a retorikával a PNL kisvárosi, vidéki tagságát célozta meg, akik küldöttjeik révén még befolyásolhatják a kongresszusi elnökválasztás kimenetelét.

De nem csak Orban mögött sorakozik fel olyan csoportosulás, amely szembemegy a párt hivatalos, a brüsszeli fősodort kritikátlanul követő irányvonalával. Cristian Pîrvulescu román politológus korábban arra hívta fel a figyelmet, hogy a PNL-en belül megerősödött az „evangélista, pünkösdista, újprotestáns lobbi”, s ez a tábor Cîțut támogatja. A liberális nézeteiről ismert elemző egyenesen egy trumpista, illiberális vonalat vélt felfedezni a pártelnökségre törő kormányfő mögött. A PNL főtitkárát, Robert Sighiartăut nevezte az általa tumpistának tartott irány egyik legismertebb képviselőjének. A politológus csalódottan, s egyfajta rémisztőnek szánt példaként említette meg, hogy Sighiartău néhányszor azt mondta, az LMBTQ-kérdés nincs napirenden a pártban.

Erősítheti a konzervatív értékek képviseletének legalább üzeneti szintű felvállalását a román politikusok részéről az a nemrég közölt felmérés is, miszerint a vallási értékeket, a hagyományos családot támogató nacionalista politikai erőre szavazna a romániaiak majdnem hatvan százaléka. Némileg meglepő, hogy a megkérdezettek hetven százalékának támogatását veszítené el az illető párt, ha a nemzeti kisebbségek jogainak korlátozását kezdeményezné. A megkérdezettek hatvanöt százaléka volt azon a véleményen, hogy Romániának meg kell védenie nemzeti érdekeit, ha azok nincsenek összhangban az európai uniós szabályokkal, de ugyanilyen magas az uniós tagság fontossága mellett elkötelezettek aránya is.

A romániai politikum ideológiákhoz való „rugalmas”, ad-hoc jellegű hozzáállása már-már legendássá vált az elmúlt harminc évben. Éppen ezért a helyén kell kezelni a mostani üzeneteket. Arra ugyanakkor egyre több jel utal, hogy van igény Romániában egy olyan klasszikus konzervatív pártra, amely jobbra áll az ultraliberális irányba elmozduló USR-től, de mentes a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szélsőséges cirkuszpolitizálásától. A jobbra jelzést észleljük, a kérdés már csak az, merre térül valójában a csupán kiszámíthatatlanságában kiszámítható román politikai elit, s ezen belül a fő kormánypárt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

Huszárok a sós vízben

1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.