Pataky István

Pataky István

Román bemutatkozás Békéscsabán

2019. november 28., 08:142019. november 28., 08:14

Vendégségben, a házigazda baráti szavaira sérelmek kitálalásával és számonkéréssel válaszolni finoman szólva is udvariatlanság.

Marius Lazurca, Románia budapesti nagykövete a minap egy békéscsabai, ünnepinek szánt eseményen, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Magyar-Román Tagozata megalakulásának 20. évfordulóján tartotta időszerűnek tudatni, hogy a magyar kormány nem folytatott „előzetes, részletes tárgyalásokat” a román kabinettel az „úgynevezett” erdélyi gazdaságfejlesztési programról, s azt kétoldalú megállapodás sem előzte meg, holott az „természetes lenne”. Eddig a sérelem. De Lazurca folytatta. Szerinte a program csakis a bukaresti hatóságok közreműködésével valósulhat meg átláthatóan és diszkriminációmentesen.

Tulajdonképpen nem olyan nagy baj, hogy az, amit magyar oldalról majd' mindenki sejtett, most nyilvánvalóvá vált: az új román kormány távolról sem barátkozós viszonyra törekszik Magyarországgal. A Johannisékért rajongó bukaresti média már jó ideje felgyűrt ingujjal gyalázza Orbán Viktort és a „Putyin-barát, illiberális” budapesti vezetést. A PNL és az USR holdudvarába tartozó elemzők papagájként ismétlik minden adódó alkalommal „a jogállamot semmibe vevő” magyar kormány „revizionista” törekvéseit. Úgy tűnik, a hatalomra került liberálisok valóban valamiféle veszélyt látnak Orbán Viktorban, a békéscsabai performansz után nehéz más következtetésre jutni.

Itt érdemes gyorsan leszögezni, hogy a magyar–román kétoldalú viszonynak nem kell feltétlenül barátinak lenni. Bőven elég a kölcsönös tiszteleten, érdekek menti együttműködésen és párbeszéden alapuló kapcsolat. Ez utóbbi vágy megvalósulására még van esély. Tárgyalni kell külügyminiszteri és miniszterelnöki szinten is. A terítékre kerülő kérdések a feleken múlnak, a kedvenc étkektől kezdve a gázvezetéken át egészen a gazdaságfejlesztési támogatásokig gazdag témaválasztékból válogathatnak. A kétoldalú egyeztetés, kibeszélés egyetlen alternatívája az üzengetés és az odamondás. Utóbbi annyit ér, mint a Facebookon beszólogatók véleménye: felheccel, de semmit nem ér.

2020 itt van a nyakunkon. Ha úgy érezzük, hogy idén túl sok politikával zavartak bele mindennapjainkba, akkor készüljünk még rosszabbra: jövőre is két választással „kedveskednek” nekünk Romániában. És ne gondoljuk azt, hogy ha 2019-et letudhattuk magyar kártyás kampány nélkül, akkor ezután már mindig így lesz. 2020 a százéves Trianonról is szól majd. Kell-e ennél jobban tálalható politikusi csemege? Magyarország és Románia között ma nincs diplomáciai alá-fölé rendeltségi viszony. A magyar kormány szomszédsági politikája évek óta ismert: úgy próbálja támogatni a különböző országokban élő külhoni magyarokat, hogy közben a közös érdekek mentén törekszik jó viszonyra a térségbeli államokkal. Ez a politika Ukrajna kivételével működik. A választási csatározásokkal és történelmi sérelmekkel különösen terhelt 2020-as év alakulása magyar–román viszonylatban a hangsúlyokon is múlik. Az új román kormány Lazurca nagykövet tolmácsolásában tett egy lépést a konfliktuskeresés irányába.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.