2011. november 16., 09:242011. november 16., 09:24
A nyáron is alaposan feszegettem a környezetemben élők tűrőképességének határait, mikor nem voltam hajlandó az idegbecsípődésemet orvosoltatni. Visszautasítottam gonosz módon még a jó szándékú, segíteni akaró barátokat, ismerősöket, akik – látván kínjaimat – a gyógymódok széles repertoárját ajánlották. Volt aki a fizioterápiára esküdött, volt aki az izomlazító injekciókat, tablettákat ajánlotta, de szóba került százféle kenőcs, valamint a lézerkezelés is.
Közeli barátaim együttérzéssel kérdezgették, amikor látták, hogy kétrét görnyedve járok, hogy: „Fáj, te szegény?” – „Igen.” – „Nagyon?” – „Rettenetesen, megint nem aludtam szinte semmit.” – „Orvosnál voltál?” – „Nem.” – „Na akkor hadd, fájjon, megérdemled!”. Bár ugyanannyi idő alatt gyógyultam meg ebből az igen gyakori nyavalyából, mint mindenki más, beleértve azokat is, akik kezeltetik magukat (és most nem feszítem tovább a húrt azzal, hogy kiszámolgatom, mennyit is spóroltam az el nem végeztetett terápiákon), ekkor jöttem rá, hogy mégiscsak ajánlatos az embernek valamiféle gyógymódban hinnie.
Rájöttem arra, hogy hozzám legközelebb az ősi keleti kultúrákban és Egyiptomban is gyakorta használt rituális alvás áll. Ez azt jelenti, hogy a pácienst alaposan bekenik vagy végigmasszírozzák mindenféle finom olajakkal, vesz egy illatos fürdőt, majd a szentélyben kialussza magából a gonosz szellemeket. Tudtommal az alvásnak az ősi magyar kultúrában is sokkal nagyobb jelentőséget tulajdonítottak, mint manapság. Azt tartották például, hogy nem szabad az alvót hirtelen felébreszteni, mert a lelke messze jár, és ha megijed, lehet, hogy nem tér vissza a testbe. No, tehát (kihasználva az alkalmat, hogy ezt az írást a főnökeim is elolvassák) ezennel kijelentem, hogy a finom szundikálást választom az egészségügyi szolgáltatások széles skálájáról.
És kéretik tudni, hogy ha a délelőtti órákban rekedt hangon szólók bele a telefonba, az nem azt jelenti, hogy dög voltam idejében felkelni, hanem azt, hogy jól haladok a sikeres gyógyulás (vagy a betegségmegelőzés) felé vezető úton. Ennek pedig örülni illik, és semmiképp nem kell megróni miatta a magát nehéz terápiának alávetett kollégát, barátot, ismerőst.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.