Makkay József
2024. január 23., 14:28
2024. január 23., 14:28
Elég, ha egy nagyvárosban élő ember szétnéz a rendszerváltás óta ismert kisebb boltok, fűszerüzletek háza táján, és meglepődve tapasztalja, hogy többségük lehúzta a rolót. Vásárlóközönségüket átvették a nagy élelmiszerláncok helyi bolthálózatai, amelyek lakótelepi, tömbháznegyedbeli kis üzleteknek becézik magukat, de valójában láncszemet képviselnek a multinacionális üzletláncok tengerében.
Némileg jobb helyzetben vannak a falusi boltok, azonban ezek száma is évről-évre csökken.
Az élelmiszerpiacot letaroló üzletláncok uniformizált árai miatt a falusi boltoknak eleve nehezebb kigazdálkodniuk az eladó fizetését, az adókat és illetékeket úgy, hogy elfogadható áron kínálják termékeiket. Ha az állam még inkább szigorít, nem kell csodálkozni, ha a kisebb falvakban maholnap egyetlen üzlet sem marad.
De nem csak az adópolitika változásai okoznak sok fejtörést a kisvállalkozóknak. Minden ellenőrző állami szerv egyre inkább bírságokból igyekszik fenntartani magát, az ellenőrzés pedig olyan, hogy ha akarnak, találnak hibát.
Tavaly karácsony előtt a fogyasztóvédelem és az élelmiszer-biztonsági hatóság ellenőrei fordultak meg falvainkban. Egész vidékeket szálltak meg, és ténykedésük nyomán 1500-2000 lej volt a minimális büntetés. A hidegfelvágottakat tároló hűtőszekrényeket és a hűtőpultokat ellenőrizték, hogy mennyire rendezettek és tiszták.
Alig akad olyan település, ahol ne büntettek volna. Ha a tulaj szerencsés volt, megúszta a legkisebb, ,,hivatalból járó” bírsággal, de ha ,,pofázott”, akkor hosszabb ideig élvezhette az ellenőrök ,,vendégszeretetét”.
Szó sincs arról, hogy az élelmiszer-biztonsági előírások megszegése fölött szemet kell hunyni, hiszen a fogyasztók egészsége függ attól, milyen körülmények között tárolják és forgalmazzák az élelmiszereket. Hivatal és hivatal között azonban nagy a különbség. Vannak megyék, ahol az ellenőrök azzal segítenek a kiskereskedőn, hogy az első ellenőrzéskor a bolt személyzetét felszólítják a mulasztások kiküszöbölésére, és legközelebb csak akkor bírságolnak, ha a tulajdonos nem orvosolta a hibákat. A legtöbb helyen azonban hidegzuhanyként jön a büntetés, ami egy alig döcögő kisvállalkozásnak a végét jelentheti.
A bukaresti kormánynak el kellene dönteni, hogy az országból a teljes hasznukat kisöprő multinacionális nagyvállalatok dominanciája a fontos egyedül, vagy a több százezer családot eltartó kisvállalkozások gondjaira is figyelni kell?
Lassan, de biztosan eltűnik a kisgazda, a boltos kiskereskedő, a cipész, az órás, a szabó, a köszörűs, de hosszan sorolhatnám azokat a foglalkozásokat, szakmákat, amelyekkel hosszú ideje együtt éltünk, és meg kell tőlük válnunk. Emögött egyértelműen a kicsiket sújtó, a mindent uniformizálni akaró román adópolitika érhető tetten, ami továbbra is egyre több embert kényszerít arra, hogy ne idehaza, hanem külföldön keresse a megélhetést.
Az európai uniós bürokraták igényeit ellenvetés nélkül kiszolgáló Romániában egyre nehezebb megtalálni a megfelelő arányokat a ,,kicsik és a nagyok” boldogulása között. Nehéz, de nem lehetetlen. A kormányon múlik, hogy a kis cégek által is fenntartott hazai piacban gondolkodik-e, vagy mindent alárendel az egységes uniós gőzhengernek.
Ábrám Zoltán
A korlátozások, a hátrányos helyzetük ellenére a fogyatékossággal élőknek éppen úgy joguk van a sportoláshoz, mint a makk egészségeseknek. Csakhogy ők a fogyatékosságuk típusa figyelembevételével, a részletesen lerögzített kategória alapján versenyeznek.
Rostás Szabolcs
Bár Magyarországon majd csak két év múlva rendezik a következő országgyűlési megmérettetést, hirtelen választási láz lett úrrá az anyaországi politikai osztály és sajtó bizonyos részén.
Tóth Gödri Iringó
Szép dolog, hogy az M4 Sport megannyi tudósítóval kint van a párizsi paralimpián, csak ebből mi Erdélyben semmi sem látunk, hallunk.
Balogh Levente
Mintha az éjszaka során, egyik napról a másikra felbomlott volna a kormánykoalíció – ez az érzése támadt az embernek a PSD szombati tisztújító kongresszusán elhangzott kirohanásokat olvasva.
Makkay József
A vásárok túl drágának tűnő választéka az emberek egy részét felpaprikázza: a kistermelő miért kínálja magas áron a termékeit? Aki ezt kifogásolja, nem veszi figyelembe a kézműves áru kézimunkaigényét. Az ágazat megmentése jelentős összefogást igényel.
Balogh Levente
Sajnálattal kell beismernünk: a párizsi olimpián szerzett aranyérmek hatására tényleg nem csökkent a kenyér, a sör és a téliszalámi ára, sőt a rezsiköltségek sem
Balogh Levente
Oroszország térképét elnézve szinte jelentéktelen foltnak tűnik az a mintegy ezer négyzetkilométer, amit az ukránok elfoglaltak – de hát egy, a talpába fúródó apró tüske is óriási fájdalmat okozhat, sőt akár végzetes is lehet még egy medve számára is.
szóljon hozzá!