Rostás Szabolcs
2022. május 10., 08:572022. május 10., 09:01
2022. május 10., 08:572022. május 10., 09:01
Feszült várakozás előzte meg az orosz elnök győzelemnapi beszédét, a nemzetközi közvélemény egy ideje azt találgatta, vajon mi lesz az a nagy horderejű bejelentés, amellyel Vlagyimir Putyin előrukkol a náci Németország fölötti diadal évfordulóján. A nyugati titkosszolgálatok, valamint politikusok által szotyogtatott spekulációk alapján sokan arra számítottak, hogy a Kreml ura győzelemként, de legalábbis részsikerként fogja eladni az Ukrajna elleni invázió eddigi eredményeit, mások tudni vélték, hogy hivatalosan háborúnak fogja nyilvánítani az eddig „különleges katonai műveletnek” nevezett agressziót, megteremtve a lehetőséget az általános mozgósításra.
Nos, az orosz elnök semmi ilyesmit nem mondott, ehelyett különböző – mondvacsinált – indokokkal igyekezett érvelni az Ukrajna ellen február 24-én kirobbantott háború létjogosultsága mellett. Putyin semmi rendkívüli bejelentést nem tett, amit mondott, azt elsősorban nem kifelé, a Nyugatnak, hanem befelé, az orosz népnek szánta. Beszédében éles párhuzamot vont a második világháború, illetve az Ukrajna elleni invázió között, az oroszok küldetéseként ismét a nácikkal szembeni fellépést nevezte meg, amúgy pedig a februári agresszió eredőjéről – ahogy az a kocsmai verekedések esetében lenni szokott – azt állította: az egész ott kezdődött, hogy Moszkva visszaütött…
Mint látjuk, az orosz elnököt nem különösebben zavarják a tények, és igyekszik párhuzamos valóságot felépíteni a háborús politikáját alátámasztandó, ami otthon, az orosz társadalomban egyelőre helyeslésre talált. Viszont bármennyire is erőlködik, hívein kívül nem sokan hiszik el neki, hogy egy független, szuverén állam lerohanásával Oroszország ma ugyanazt a küldetést teljesíti, mint a Szovjetunió közel nyolc évtizeddel ezelőtt, amikor a hitleri Németország legyőzésében vállalt hangsúlyos szerepével megakadályozta, hogy a Harmadik Birodalomnak sikerüljön beteljesíteni a Hitler által megálmodott szörnyű világrendet.
Abban igaza van Putyinnak, hogy az egyeduralkodásra törekvő Amerika, valamint a Washington befolyása alatt álló Nyugat nem volt hajlandó egyenrangú partnerként kezelni Moszkvát, hanem éppenséggel az onnan érkező figyelmeztetések ellenére terjesztette ki fokozatosan az érdekszféráját Oroszország határaiig. Az viszont nyilvánvalóan nem felel meg a valóságnak, hogy Ukrajna vagy a NATO támadást tervezett Oroszország ellen, vagy hogy az ukránok közel álltak a nukleáris fegyver megszerzéséhez.
És akkor mégis mi várható a továbbiakban Putyintól az Ukrajna ellen több mint hetven napja indított háború során? Győzelemnapi beszédében sok támpontot nem kaptunk, valószínűsíthető azonban, hogy az orosz elnök hazája hadseregének még nagyobb erejét fogja bevetni Ukrajna déli és keleti felében, hogy Oroszországhoz csatolja, vagy kicsikarja a sokak által emlegetett Novorosszija kikiáltását. A katonai konfliktus eddigi kimenetele alapján pedig nagyon úgy fest, hogy ebből hosszú ideig dúló állóháború lesz: az ukrán városok szőnyegbombázásán kívül nagy harci sikerekkel dicsekedni nem tudó Putyin nem érheti be az eddigi „eredménnyel”, a Nyugat által folyamatosan felfegyverzett ukránok kitartása pedig egyelőre nem tűnik lankadni.
Ha még nem tette meg, Európának fel kell készülnie, hogy ez a háború legalább addig eltart, amíg Putyin megőrzi hatalmát a Kremlben, így a kontinensnek meghatározatlan ideig számolnia kell a katonai konfliktus valamennyi járulékos következményeivel, beleértve az inflációt, a gazdasági visszaesést, az energia- és élelmiszerválságot. Bármennyire is igyekszik tartani övéiben a tüzet, Putyin háborúja nagyon fog fájni Oroszországnak, a szankciók által okozott anyagi kiesésen túlmenően a birodalmi álmokat dédelgető ország elszigetelődése elkerülhetetlen. Tulajdonképpen ez a fungáló orosz elnök legnagyobb tragédiája: miközben az egykori Szovjetunió grandiózus délibábját festette fel népe számára, néhány ázsiai partnerét leszámítva országa egyedül marad a nemzetközi porondon, ugyanakkor belülről is egyre gyengébb és sebezhetőbb lesz. Előbb-utóbb rájönnek az oroszok is, hogy ezt kinek „köszönhetik”.
Balogh Levente
Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.
Rostás Szabolcs
A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.
Balogh Levente
Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.
Balogh Levente
Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.
Makkay József
A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?
Balogh Levente
A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.
Balogh Levente
Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.
szóljon hozzá!