Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin blamázsa és az ukrán kamikazeoffenzíva

2024. augusztus 16., 12:302024. augusztus 16., 12:57

2024. augusztus 16., 12:302024. augusztus 16., 12:57

A hatalmas kiterjedésű Oroszország térképét elnézve szinte jelentéktelen, apró foltnak tűnik az a mintegy ezer négyzetkilométer, amit az ukránok elfoglaltak – de hát egy, a talpába fúródó apró tüske is óriási fájdalmat okozhat, sőt akár végzetes is lehet még egy medve számára is.

Persze azért ott nem tartunk, hogy a váratlan és eddig meglepően sikeres ukrán behatolás a Kurszki területre végzetesnek bizonyuljon Oroszország számára – és várhatóan a jövőben sem válik azzá –, de rövid távon komoly fegyvertény, amely csúnya blamázs az egész orosz haderő és személyesen Vlagyimir Putyin elnök számára is.

Az azonban

kétséges, hogy közép-, pláne hosszú távon milyen eredményeket hozhat a támadás, amely könnyen kamikazeakciónak bizonyulhat.

A donbaszi fronton a feléledt nyugati fegyverszállítások ellenére is egyre szorultabb helyzetbe kerülő, folyamatosan hátrálni kénytelen ukrán haderő vezetői húztak egy merészet, és A legjobb védekezés a támadás klasszikus elvét alkalmazva alaposan meglepték az ellenséget.

És mindenki mást is, ami már eleve szép eredmény: úgy sikerült egy több ezer fős haderőt a szükséges fegyverekkel és harcjárművekkel együtt a támadás kiinduló pontján összevonni, hogy arról az ellenséges hírszerzés alig szerzett tudomást.

Igaz, egyes források szerint Valerij Geraszimov orosz vezérkari főnököt a hírszerzés tájékoztatta arról, hogy valami készülőben van, de ő a vezérkarával együtt nem vette komolyan az információt – amivel sikerült elérnie, hogy országa beleszaladjon az utóbbi év legnagyobb pofonjába.

Az ugyanis

Idézet
a moszkvai katonai és politikai illetékesek súlyos mértékű elbizakodottságának a jele, hogy nem őrizték a közös határt egy ellenséges országgal amellyel háborúban állnak.

Így aztán a híradások arról szólnak, hogy a kis számú, felkészületlen orosz és csecsen védő futószalagon esik hadifogságba, miközben több tucatnyi orosz település került ukrán megszállás alá.

Persze tulajdonképpen

nem rossz ötlet, hogy ha a támadó ország bevethető hadseregének elsöprő többsége a megtámadott ország területén van, az próbáljon annak saját területén károkat okozni az agresszornak.

A nagy kérdés most az, hogy a meglepő és bravúros fegyverténynek valójában mi lehet a célja, mit akar elérni a kijevi vezetés?

Az egyik legkézenfekvőbb indoknak az tűnik, hogy ezzel próbálják elérni az orosz csapatok egy részének kivonását a Donbaszból, hogy a folyamatos nyomás alatt levő, jó ideje hátráló ukrán védők fellélegezhessenek.

Ez állítólag meg is történt, de ettől nem enyhültek az orosz támadások, sőt maguk az ukránok mondják, hogy csak erősödtek. Vagyis ez eddig nem egészen jött be.

Az is a lehetőségek között szerepel, hogy úgymond

„túszul” akarják ejteni a megszállt orosz területeket,

hogy azok alkualapként szolgáljanak a tűzszüneti tárgyalások és a megszállt ukrán területekről való orosz kivonulás kikényszerítésére.

Jelen állás szerint ez is kevésbé valószínű, legalábbis maga Putyin jelentette ki, hogy nem hajlandó az ukránokkal tárgyalni – igaz,

amennyiben az ukrán akció további sikereket tartogat, és az orosz erőknek nem sikerül záros határidőn belül visszaszerezniük a megszállt területeket, ez még változhat.

(Szinte mellékszál, de fontos: ukrán részről olyasmi is elhangzott, hogy a művelet célja felgyorsítani Európa leválását az orosz gázról – ezt pedig kiválóan szolgálhatja, hogy elfoglalták a szudzsai gázmérőállomást, amelyen a Közép-Európa irányába tartó gázszállítmányok haladnak át. Fontos azonban megjegyezni, hogy bármilyen kártétel a gázszállító berendezésekben, vagy a gáz elzárása súlyos beavatkozás lenne az érintett közép-európai országok szuverenitásába, egyben államilag támogatott terrorcselekményként is besorolható volna).

A betörés mindemellett természetesen imázscélokat is szolgál.

Kijev ezzel egyszerre üzenné a Nyugatnak és a háború borzalmai által egyre inkább megnyomorított ukránoknak, hogy nem csupán ellenállni képesek a nyugati fegyverek segítségével, hanem támadni is, ami az ukrán lakosság körében a morál, a nyugati kancelláriákon pedig a további fegyveres támogatásra való hajlandóság emelését szolgálja.

Ez utóbbi egyik lehetséges folyományaként

azt remélhetik, hogy az Oroszország számára megalázó és a gyengeségét ismét bizonyító betörés nyomán jóváhagyják, hogy távolsági korlátozás nélkül használjanak minden nyugati fegyvert Oroszország mihamarabbi tárgyalóasztalhoz kényszerítése érdekében.

Persze ebben az esetben Moszkva is bekeményíthet, és célba veheti Kijev és a többi ukrán nagyváros fontosabb kormányzati épületeit, illetve a még megmaradt energetikai infrastruktúrát, amivel megint csak az ukránok járnának rosszabbul.

Ezen lehetőség már amúgy is fennáll, Putyin és körei nemigen engedhetik meg maguknak, hogy megtorlás nélkül hagyjanak egy ilyen megalázó akciót, amelynek során a második világháború óta először tiporjak külföldi páncélosok Oroszország Anyácska földjét.

Ha ugyanis nem sikerül rövid úton elkezdeni kiszorítani az ukránokat az orosz területekről, és/vagy látványos megtorló csapást végrehajtani, az tovább rombolhatja a moszkvai vezetésbe vetett bizalmat a lakosság körében – ami amúgy egyértelműen az ukrán támadás céljai között szerepel.

Főleg abban az esetben súlyosbodhat a helyzet, ha nem csupán az ukrán frontról kellene orosz egységeket a haza védelmére kivonni, de még újabb sorozást is kellene tartani – az már komolyabb társadalmi feszültséghez, sőt akár ellenálláshoz is vezethetne.

Kérdéses azonban, hogy eljut-e idáig a helyzet, bár

a közelgő őszi esőzések nyomán a páncélosok számára járhatatlanná váló talajviszonyok az ukránok kezére dolgoznak, ha sikerült addig „birtokon belül” maradniuk.

A terrorcselekményként számon tartott katonai betörés elleni műveletek koordinálásával ugyanakkor Putyin a hírszerzést bízta meg, és minden bizonnyal az összes, az ukrán fronton nélkülözhető eszközt – fegyverektől és a légierő egységeitől kezdve az élőerőig – a rendelkezésére bocsátanak, hogy minél hamarabb kiköszörülje a csorbát.

A nagy kérdés az, mekkora erőt hajlandó Ukrajna ebbe a kalandba belefeccölni, és ennek nyomán meddig tudja tartani területeket.

Na meg az, hogy alaposan átgondolt, hosszabb távú következményekkel is számoló, gondosan kimunkált műveletről van szó, vagy

inkább olyan az egész, mint az az ökölvívó, akit az ellenfele már véresre vert a ringben, csak szédelegni tud, és tudván, hogy vesztésre áll, felszívja magát, hogy egy utolsó rohammal megpróbálja kiütni ellenfelét – vagy legalábbis elkerülni azt, hogy az üsse ki őt.

Az eddigiek alapján inkább az utóbbi tűnik valószínűnek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Kényszerpályás iráni bosszú

Ha eddig valaki azt hitte, hogy a gázai izraeli-palesztin háború miatt amúgy is forró konfliktusba süllyedt Közel-Keleten ennél jobban már aligha fokozódhat a feszültség, Iszmail Haníje teheráni meggyilkolása azt bizonyítja: mindig lehet rosszabb.

Makkay József

Makkay József

Illúzió az ingyenes orvosi ellátás

A sürgősségi ellátáson mérheti fel a beteg az egészségügy lesújtó helyzetét. A hosszú várólisták és a drága magánrendelők miatt egyre többen fordulnak a kórházak sürgősségi osztályához, ahol szerencsés esetben soron kívüli ellátásban részesülhetnek.

Balogh Levente

Balogh Levente

Akarunk még egyáltalán autonómiát?

Már azt hihettük, hogy az autonómia témája elfelejtődött az erdélyi, romániai közéletben, amikor ott melegítették fel, ahol a legkevésbé vártuk volna: a nagyszerű román állam kormánya méltóztatott állást foglalni a témában.

Makkay József

Makkay József

„Pénztárca-fosztogató” romániai turizmus

Egyes statisztikák szerint rekordokat dönt a külföldön nyaraló román állampolgárok száma. Az irreálisan megdrágult hazai idegenforgalmi kínálatnál olcsóbb külföldi turisztikai célpontok mágnesként vonzzák a romániai látogatókat.

Balogh Levente

Balogh Levente

Amerikai elnökválasztási szappanopera

Lassan a Dallasszal vetélkedő szappanoperává kezd válni az amerikai elnökválasztási kampány.

Balogh Levente

Balogh Levente

Démonizálástól a ravasz meghúzásáig

Vélhetően sokan örülnénk annak, ha Donald Trump esélyei az idei elnökválasztás megnyerésére nem attól nőttek volna meg, hogy a rá kilőtt puskagolyó éppen csak a fülét súrolta, így túlélte az ellene elkövetett merényletet.

Balogh Levente

Balogh Levente

Magyar EU-elnökség: erős diplomáciai kezdés, erős ellenszél

Sikerült elérni, hogy igencsak nagyot szóljon a soros magyar EU-elnökség első hete, Orbán Viktor Kijevtől Moszkván és Pekingen keresztül Washingtonig tartó körútja és a Patrióták Európáért EP-frakció megalakítása azóta is vezető téma a világsajtóban.