2012. június 14., 09:322012. június 14., 09:32
emiatt természetesen egyáltalán nem lehet búsulni, sőt fölöttébb üdvözlendő, hogy a magyarok ezúttal kimaradtak a legfőbb román közjogi méltóságok között dúló konfliktusból, amely a korábbihoz hasonló intenzitással köti le a bukaresti politikusok és a média figyelmét. A két vita mindenesetre azt a tanulságot hordozza magában, hogy Romániában kampány idején elkerülhetetlen a magyar kártya kijátszása, miközben a jobb- és a baloldal közötti ellentéteket két választás között sem sikerül félretenni. Hiszen azt látni, hogy a helyhatósági megmérettetésen vitathatatlan győzelmet arató, Victor Ponta és Crin Antonescu vezette szociálliberális szövetség nem éri be azzal, hogy nemcsak a központi hatalomból, hanem az önkormányzatokból is kiütötte az ősellenség demokratákat.
Nekik ennél is nagyobb falat, Traian Băsescu kell, de e téren sem érik be az államfő esetleges felfüggesztésének kísérletével: ők egyenesen megalázni akarják az elnököt. Egyértelműen ezt célozza a kezdeményezés, miszerint a jövőben ne az államfő, hanem a miniszterelnök képviselje nemzetközi szinten az országot. Túl azon, hogy Pontáék óhajának az alkotmány és az EU rendszabálya egyaránt ellentmond, az USL vezetőinek hataloméhségéről és meggondolatlan politikai magatartásáról árulkodik, hogy megkockáztatnak egy, az utóbbi időben eléggé visszahúzódó Băsescu elleni hadviselést.
Valószínűtlen ugyanis, hogy ezzel többletszavazatokra tesznek szert a parlamenti választásokig, arra azonban nagyobb az esély, hogy a parttalan konfliktusgerjesztés “visszahozza” a polgárokban az elnök iránt táplált egykori szimpátiát. Pláne, ha a következő hónapokban az Európa-szerte jósolt gazdasági válság hozzánk is begyűrűzik, aminek hatása nagyon is a balliberális hatalmon csapódna le. Amelynek vezető tandeme ráadásul közösen nem ismeri ki magát annyira gazdasági és külpolitikai téren, mint az államfő egymagában.
Az eredményt látva kijelenthető: a kormánypártok akkor is nehezen tudtak volna jobb eredményt összehozni a szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion számára az elnökválasztáson, ha a kampányidőszakban közvetlenül mellette korteskednek.
Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.