2010. október 25., 10:092010. október 25., 10:09
Retorikájából egyértelmű, hogy továbbra is úgy gondolja: ő hivatott arra, hogy pártja első számú, karizmatikus vezéreként egyenrangú ellenfélként szálljon szembe a jelenlegi miniszterelnökkel, és azt hiszi, hogy – akárcsak négy évvel ezelőtt – mindehhez elég lesz kihasználnia a párt nehéz helyzete miatti elkeseredést, valamint a régi szimpatizánsok kenyérféltését azáltal, hogy a határon túli magyarok ellen uszít a választójog kapcsán.
Csakhogy most nem 2004-et írunk, hanem 2010-et. Hat évvel ezelőtt valóban úgy tűnhetett, hogy a kvázi ismeretlenségből fölemelkedett, meggyőzően szónokló Gyurcsány koherens, összefüggő jövőképpel rendelkező politikus, így sikerült meggyőznie az EP-választáson elszenvedett kudarc és az egyre romló gazdasági helyzet miatt immár csak egy messiás felbukkanásában bízó szocialistákat, majd két évvel később a választópolgárok többségét is.
Ma viszont az a helyzet, hogy az MSZP – és az ország – elsősorban épp miatta van válsághelyzetben. Az ő valós alap nélküli, soha meg nem valósuló víziói, jakobinus hevülete, az általa vizionált közjó megvalósítása érdekében a közakarattal is dacoló habitusa és a választópolgárokat időlegesen elszédítő hazugságai vezettek oda, hogy vele együtt az MSZP is teljesen hiteltelenné vált. A jelek szerint azonban ezzel Gyurcsányon – és maroknyi, vele együtt hiteltelenné vált politikus és médiamunkás hívén – kívül mindenki tisztában van, még az MSZP-n belül is. Erre enged következtetni az, hogy a legutóbbi kongresszuson fölmerült a platformok működésének ideiglenes felfüggesztése, vélhetően azért, nehogy Gyurcsány ismét „lenyúlja” és magával rántsa a pártot. De ezt igazolja az a felmérés is, ami szerint az MSZP szimpatizánsai Botka Lászlóban is sokkal jobban bíznak, mint benne.
Gyurcsány jelenleg amolyan politikai zombiként viselkedik. Bár mindenki tudja, hogy politikai hulla, ő ezt nem hajlandó tudomásul venni. Előmászott kriptájából, és megpróbálja ott folytatni, ahol abbahagyta. Most az MSZP vezetőinek józanságán múlik, hogy engedik-e tovább fertőzni, vagy meghagyják neki homokozónak a Demokratikus Platformot, de az érdemi pártdöntésektől a lehető legtávolabb tartják. A párt legutóbbi kongresszusán elhangzott: az MSZP hitele helyreállításának egyik legfőbb záloga az erkölcsi tisztaság. Nos, ennek elérése nagy mértékben függ attól, hogyan viszonyulnak a hiteltelenség, a hozzá nem értés és az immoralitás szimbólumává vált egykori pártelnökhöz.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.