2010. október 25., 10:092010. október 25., 10:09
Retorikájából egyértelmű, hogy továbbra is úgy gondolja: ő hivatott arra, hogy pártja első számú, karizmatikus vezéreként egyenrangú ellenfélként szálljon szembe a jelenlegi miniszterelnökkel, és azt hiszi, hogy – akárcsak négy évvel ezelőtt – mindehhez elég lesz kihasználnia a párt nehéz helyzete miatti elkeseredést, valamint a régi szimpatizánsok kenyérféltését azáltal, hogy a határon túli magyarok ellen uszít a választójog kapcsán.
Csakhogy most nem 2004-et írunk, hanem 2010-et. Hat évvel ezelőtt valóban úgy tűnhetett, hogy a kvázi ismeretlenségből fölemelkedett, meggyőzően szónokló Gyurcsány koherens, összefüggő jövőképpel rendelkező politikus, így sikerült meggyőznie az EP-választáson elszenvedett kudarc és az egyre romló gazdasági helyzet miatt immár csak egy messiás felbukkanásában bízó szocialistákat, majd két évvel később a választópolgárok többségét is.
Ma viszont az a helyzet, hogy az MSZP – és az ország – elsősorban épp miatta van válsághelyzetben. Az ő valós alap nélküli, soha meg nem valósuló víziói, jakobinus hevülete, az általa vizionált közjó megvalósítása érdekében a közakarattal is dacoló habitusa és a választópolgárokat időlegesen elszédítő hazugságai vezettek oda, hogy vele együtt az MSZP is teljesen hiteltelenné vált. A jelek szerint azonban ezzel Gyurcsányon – és maroknyi, vele együtt hiteltelenné vált politikus és médiamunkás hívén – kívül mindenki tisztában van, még az MSZP-n belül is. Erre enged következtetni az, hogy a legutóbbi kongresszuson fölmerült a platformok működésének ideiglenes felfüggesztése, vélhetően azért, nehogy Gyurcsány ismét „lenyúlja” és magával rántsa a pártot. De ezt igazolja az a felmérés is, ami szerint az MSZP szimpatizánsai Botka Lászlóban is sokkal jobban bíznak, mint benne.
Gyurcsány jelenleg amolyan politikai zombiként viselkedik. Bár mindenki tudja, hogy politikai hulla, ő ezt nem hajlandó tudomásul venni. Előmászott kriptájából, és megpróbálja ott folytatni, ahol abbahagyta. Most az MSZP vezetőinek józanságán múlik, hogy engedik-e tovább fertőzni, vagy meghagyják neki homokozónak a Demokratikus Platformot, de az érdemi pártdöntésektől a lehető legtávolabb tartják. A párt legutóbbi kongresszusán elhangzott: az MSZP hitele helyreállításának egyik legfőbb záloga az erkölcsi tisztaság. Nos, ennek elérése nagy mértékben függ attól, hogyan viszonyulnak a hiteltelenség, a hozzá nem értés és az immoralitás szimbólumává vált egykori pártelnökhöz.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.