Balogh Levente

Balogh Levente

Pisztolydemokrácia

2024. május 24., 12:282024. május 24., 12:28

2024. május 24., 12:362024. május 24., 12:36

Egy demokratikus országban sokféleképpen ki lehet nyilvánítani egy kormány politikájával szembeni elégedetlenséget – Szlovákiában úgy döntöttek, hogy a lehető legbrutálisabban, a hivatalban levő miniszterelnök lelövésével jelzik a „kifogásaikat”.

Ami természetesen távol áll attól, hogy a demokratikus véleménynyilvánítás legitim eszközeként tekintsünk rá, ezért a lehető legnagyobb elrettentő erővel bíró, legsúlyosabb szankcióval sújtandó.

Mindez azonban nem teszi meg nem történtté az esetet, és azt jelzi: valami nagyon nincs rendben az európai – és általában véve a nyugati – politikában és közbeszédben.

Mert

az egy dolog, hogy nem értünk egyet egy kormány, egy politikus politikájával – ahogy a Robert Fico miniszterelnökre öt lövést leadó Juraj Cintula „magyarázta” tettét –, az azonban már nagyon nincs rendben, ha emiatt az érintett életére törünk.

Fico – ahogy a manapság divatosan semmitmondó kifejezéssel mondani szokás – „megosztó” személyiség, aki néhány éve egy újságíró és menyasszonya meggyilkolása nyomán kényszerült lemondani, bár az nem bizonyosodott be, hogy köze lett volna a halálukhoz.

Most viszont választást nyerve térhetett vissza a kormányfői székbe.

Beiktatása óta a pozsonyi kormány is a magyar állásponthoz hasonlóan viszonyul az ukrajnai háborúhoz, vagyis a fegyverszállítások helyett mihamarabbi békét szorgalmaz, amivel a polgárok egy része – vélhetően többsége – egyetért, és van, aki nem – például korábbi megnyilvánulásai alapján maga a merénylő sem.

Arról nem is beszélve, hogy Ficoval nekünk, magyaroknak is van még elszámolni valónk a kettős állampolgárság betiltása és kriminalizálása miatt – még akkor is, ha ez a téma most, az ukrajnai háború árnyékában háttérbe szorult.

Azonban még emiatt sem elfogadható, hogy az ez által kiváltott ellenszenvvel próbálja valaki legitimálni azt, hogy a szlovák kormányfő életére tör.

Hogy ez ma már mennyire nem evidencia, az is jelzi, hogy

a Fico elleni merénylet hírére sokan, még erdélyi, partiumi „progresszív” körökben is többen egyetértésüket fejezték ki a gyilkossági kísérlet elkövetőjével, sőt ötletelés is kezdődött, hogy ki lehetne a következő.

Persze tudjuk, hogy Szlovákiában az erőszak és a terror megszokottabb volt, mint a térség más országaiban, a hivatalban levő államfő fiának elrablásától a maffialeszámolásokon keresztül az újságírógyilkosságig véres események sorozata kísérte végig azt az alig több mint három évtizedet, amióta az ország önállóan létezik. A miniszterelnök meggyilkolására tett kísérlet így nem teljesen előzménytelen, még ha döbbenetes is.

A szlovák nyomozó szervek dolga ezért sem könnyű, és azért sem, mert

egy világ kíváncsi arra: valóban „magányos farkas” volt a merénylő, vagy az ügy többről szól annál, hogy egy egzaltált költőnek egyszerűen elborult az agya?

Ha pedig a második verzió a valószínűbb, akkor ismét csak újabb dilemma előtt állunk: belföldi maffiakörök állhatnak a merénylet mögött, vagy esetleg a Fico-kormány politikájával elégedetlen külső erők?

Bárhogy is van,

a merényletkísérletnek nem csupán Szlovákiában lehetnek veszélyes következményei, hiszen az elmúlt évek járvány és háború miatt amúgy is feszült közhangulatában igencsak magas az erőszak átgyűrűzésének veszélye a térség többi országára is.

Már csak azért is, mert – amint fentebb is említettük – a közbeszéd igencsak elfajult az utóbbi időben, a különböző politikai oldalak képviselői és szimpatizánsai retorikájukban már nem csupán ellenfélként, hanem ellenségként emlegetik egymást – gondoljunk csak arra, hogy a magukat toleránsnak és befogadónak hirdetők csak azt tolerálják és fogadják be, aki egyetért velük, mindenki mást kirekesztenek és démonizálnak.

Igaz, azért a másik oldal sem teljesen vétlen a közbeszéd és a közhangulat elfajulásában.

Ráadásul megtapasztalhattuk, hogy az erőszak már nem csupán a retorika szintjén jelenik meg.

Romániában is láthattunk már példát erre, amikor a szélsőséges AUR híveivel megostromoltatta a parlamentet, és honatyákat vegzáltatott, mindezt pedig a pártvezér lelkesen „élőzte” a közösségi oldalán.

Vagy itt van a legfrissebb botrány, amikor két volt miniszter, ráadásul korábbi párttárs, Florin Roman és Dan Vîlceanu szóváltása a parlament folyosóin torkollt véres dulakodásba.

Megjegyzendő amúgy, hogy előfordulhat olyan eset, amikor legitim lehet az erőszak alkalmazása az ország vezetői, illetve hatóságai ellen: diktatúrában, vagy ha valamely csoportot – például egy őshonos nemzeti közösséget – durván elnyomnak, és megtagadják tőlük az alapvető jogokat.

Demokráciában viszont, ahol a vezetők legkésőbb a következő választáson leválthatók, ha a polgárok többsége elégedetlen velük, nem.

Ha naivak[B1] lennénk, azt modanánk: közmegegyezésre lenne szükség arról, hogy az erőszak – pláne a fegyveres erőszak – nem lehet legitim eszköz egy demokráciában. Hogy a „pisztolydemokrácia” nem lehet soha elfogadható politikai rendszer.

A jelenlegi helyzet alapján azonban nagyon nem ebbe az irányba tartunk.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Gazda Árpád

Gazda Árpád

A „Fogjuk meg, s vigyétek!” politikájától az „Utánam, vitézek!” politikájáig

Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.

Balogh Levente

Balogh Levente

Kit és hogyan büntessünk a megszorítások miatt?

Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.