2012. június 18., 09:402012. június 18., 09:40
Egy ilyen kudarc rendszerint azt jelzi, hogy a párt eddigi irányvonala nem volt helyes, a választók immár nem tartják hitelesnek, így váltani kell. Más kérdés, hogy a PDL kudarcáért valójában csak kismértékben ludas Emil Boc és a többi vezető politikus, az igazi felelős a párt mentoraként számon tartott, és azt a háttérből eddig valójában irányító Traian Băsescu államfő.
A PDL mindig is az ő ambícitóit szolgálta, „játékos elnökként” ő állt minden, a párttal kapcsolatos fontos döntés mögött az elmúlt nyolc évben. Egyértelmű volt, hogy a PDL korábbi elnökeként mindent megtesz azért, hogy a párt domináns alakulattá váljon a romániai politikában. Ezért adott kormányalakítási megbízást az akkor még a PDL és a liberálisok szövetségéből álló D.A. koalíciónak, amely ugyan nem nyerte meg a választásokat, de a korábbi szövetségi rendszereket szétverve sikerült kormánytöbbséget szereznie.
Ezt követően – ha már a választók nem tették nagy párttá – úgy kísérelte meg növelni a PDL jelentőségét, hogy az amúgy a szocialistákkal együtt a Nemzeti Megmentési Frontból alakult pártot a jobboldali értékek letéteményesévé nyilvánította, és ennek érdekében megpróbálta bekebelezni a jobbközép erők képviseletében jóval nagyob hagyománnyal rendelkező liberálisokat. Ez nem sikerült, csupán néhány politikust sikerült átcsábítani, viszont halálos ellenséggé tették a PNL-t, amely most a szocialistákkal közösen mért rájuk vereséget.
A PDL egyik nagy hiányossága az, hogy nemigen tudott a jobbdoldal hiteles képviselőjévé válni, fő ideológiája a populizmus volt, és mindvégig világos volt, hogy fő célja az államfő személyes ambícióinak kiszolgálása. Ha Vasile Blaga kerülne a párt élére, ismerve habitusát és a Băsescuval szembeni fenntartásait, ez utóbbi tényező talán megváltozna, ami részben helyreállíthatná a párt hitelét. És így, Ungureanu exkormányfő jobbközép kezdeményezésével szövetkezve, megkísérelhetnék betölteni azt az űrt, ami a PNL balra tolódásával a politikai paletta jobboldalán kialakult.
Ahogy az várható volt, a megszorító intézkedések miatt egyre durvábbak a viták a PSD és a PNL között, a PSD pedig olyan beleéléssel játssza az ellenzéki párt szerepét, hogy a végén még tényleg elhisszük: hajlandó felrobbantani a koalíciót.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.