Makkay József

Makkay József

Pál apostol esete a migrációval

2020. január 27., 09:52

2020. január 27., 09:52

Véget ért a hétvégén az ökumenikus imahét, amelyet minden évben január 18. és 25. között tartanak világszerte a keresztény egyházak.

Az eseménynek a Kárpát-medence magyarok lakta régióiban kiemelt szerepe van, hiszen az egyhetes elmélkedéssorozatba bekapcsolódik valamennyi történelmi egyház. A településeken a más felekezetű templomokba is eljárnak egymáshoz a hívek és a gyülekezetek lelkipásztorai. De kiváló esemény ez az egy vallású magyar települések számára is, hiszen a környező falvak vagy városok gyülekezeteiből érkező vendéglelkipásztorok új színt hoznak a helyi keresztény közösségek életébe.

Az idei ökumenikus imahét tematikáját a 316 négyzetkilométer területű és 430 ezer lélekszámú Málta keresztény közössége dolgozta ki. Történetükkel a házigazdák visszanyúltak a bibliai időkig. A Róma felé tartó Pál apostol fogolyként a Földközi-tenger közepén fekvő Málta partjainál szenvedett hajótörést. Az itt élő emberek a hajó teljes népességét befogadták, megvendégelték, majd a hajózást elősegítő időjárás beköszöntével útra bocsátották őket. A bibliai történet kiemelkedő fontosságú a máltai keresztény közösségek életében, hiszen Pál apostolnak a szigetre lépésétől számítják saját kereszténységük történetét. Az idei imahét központi üzenetét ez a bibliavers adta: „...nem mindennapi emberséget tanúsítottak irántunk...” (ApCsel 28,2)

Megszokhattuk, hogy az ökumenikus imahét évről évre a kereszténységet foglalkoztató fontos témákat állít a figyelem középpontjába, akárcsak az idei. A sorok között ezúttal is ott van a menekültkérdés, amely korunk egyik legégetőbb problémájává vált. Fekvésénél fogva Málta mindig is a Földközi-tenger fontos igazodási pontja volt. A szigetállamhoz tartozó szigetekre sokan ellátogatnak napjainkban is: nem csak Európa és a világ különböző részeiből repülőn utazó turisták, hanem lélekvesztőkön, hajókon érkező menekültek, migránsok is, akik a jobb élet reményében indulnak Európa felé. A Pál apostol életútjának egyik fontos mozzanatát kidomborító téma feldolgozásával a keresztény egyházak választ próbálnak adni a kor kihívásaira, így a migrációs hullámra is. Tökevésükben a keresztények – a krisztusi tanítás szellemében – az elesettek, a segítségre szorulók, a kisemmizettek oldalára állnak.

Első pillantásra e témában mégis ellentmondás mutatkozik. Európa nyugati felében mára a keresztény egyházak legyengültek, templomaik kiüresedtek, és híveiket elnyelte a szekularizáció. Nos, ezek az országok váltak a migráció feltétel nélküli támogatóivá. Ezzel szemben Kelet-Európa népei – közöttük a Kárpát-medence magyarsága – továbbra is az európai történelmi keresztény egyházak derékhadát adják. Magától adódik a kérdés: Európa keleti felében – ahol sokkal hangsúlyosabban őrzik a keresztény örökséget – miért gondolnak mást az Észak-Afrikából vagy Közel-Keletről érkező migránsokkal kapcsolatban, mint Nyugat-Európában? Minél inkább lerázza keresztény gyökereit egy közösség, annál befogadóbb lesz a más kultúrájú emberekkel szemben?

A választ a bibliai tanításokban kellene keresni. Az apostolok igét hirdetni, keresztény örömüzenetet vinni indultak el az akkoriban nagyvilágnak számító Dél-Európa lakott részeire. És nem csak oda. A mai, „modern” nyugati ember – kevés kivételtől eltekintve – nem Pál apostol útját járja. Liberális színezetű megközelítésben egy-egy olyan idézetet ragad ki a bibliából, ami úgymond a feltétlen vendégszeretetről szól, de minden, ami ennek előzménye és szükséges velejárója lenne, arról nagyvonalúan megfeledkezik. Hol vannak már azok az idők, amikor a keresztény igehirdetők küldetésszerűen eljutottak a világnak azokba a régióiba is, ahonnan ma milliók igyekeznek pogány vallásaikkal meghódítani a kereszténységet immár csak nyomokban „őrző” Nyugat-Európát?

Pál apostol hajótörése és megmenekülésének története fontos fogódzót nyújt a hívő keresztény ember számára. Tanításai olyan életmodellt jelentenek, amely nélkül Európának sincs jövője.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump visszatér: Európa lépéskényszerben, a magyarok örülhetnek

Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Politikai csatlós-e a választópolgár?

A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Csak a PNL menthet meg a PSD, az AUR, Orbán és a gonosz földönkívüliek összeesküvésétől!

Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.

Balogh Levente

Balogh Levente

Lehet Moldovának orosz vagy román helyett európai jövője?

Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.

Makkay József

Makkay József

A román elnyomástól félnek Moldova nemzeti kisebbségei

A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?

Balogh Levente

Balogh Levente

Vigyázat, románok, jön a veszélyes magyar áram és gáz!

A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.

Balogh Levente

Balogh Levente

A PNL politikai lufija

Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.