Balogh Levente

Balogh Levente

Orban kapitány megmentése

2020. december 18., 10:14

2020. december 18., 10:14

A közismert hagyomány szerint a süllyedő hajót utoljára a kapitány hagyja el. Ezt azonban Romániában sikerült megfordítani: a választások után a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kisebbségi, amúgy hamarosan lejáró mandátumú kormányának hánykolódó hajóját először hagyta el a kapitány, azaz Ludovic Orban, amikor a csalódást keltő eredmény miatt lemondott a miniszterelnöki tisztségről. Mentőcsónakul a következő, szintén PNL irányította, de koalíciós kormányzás idejére a képviselőház elnöki székét nézte ki.

Csakhogy most, hogy az USR–PLUS is ráhajtott a tisztségre, és nem is akar lemondani róla, Orban visszakapaszkodna a kilukadt fenekű mentőcsónakról, és megint miniszterelnök lenne, ha már a hajó mégsem süllyed el, és a párt a jelek szerint mégiscsak megtarthatja a kormányfői tisztséget.

A fejlemények alapján megállapítható: ismét beigazolódott, hogy ha Romániában az észszerűség és a szükségszerűség is azt diktálja, hogy a politikum a lehető leggyorsabban és -hatékonyabban döntsön valamilyen ügyben, akkor borítékolható, hogy a lehető leghosszabb ideig húzzák az időt. Jelenleg az egészségügyi és gazdasági válsághelyzet indokolná, hogy a lehető legrövidebb ideig tartsanak a közös kormányzásra törekvő jobbközép pártok közötti koalíciós tárgyalások. Ehhez képest most már jó egy hete sikerül egy helyben toporogniuk. Mindezt jórészt egyetlen ember, Ludovic Orban miatt, aki most kétségbeesetten igyekszik megmenteni a saját politikai karrierjét.

Persze a mostani helyzethez a váratlan választási végeredmény is hozzájárult, hiszen az, hogy a PNL a szavazatok 25 százalékát megszerezve csupán második helyen végzett a szociáldemokraták mögött, igencsak behatárolja a liberálisok lehetőségeit. Előzetesen abban reménykedtek, hogy bőven 30 százalék fölötti eredménnyel majd ők diktálhatják a koalíciós feltételeket – most viszont az USR–PLUS alaposan kihasználja, hogy nélküle nem alakítható jobbközép kormány, és igyekszik a lehető legtöbb befolyásos tisztséget megszerezni.

És ott van az RMDSZ is, amely a maga mintegy 6 százalékával szintén nélkülözhetetlen tagja egy leendő jobbközép kormánynak, így ő is megkérheti az együttműködés árát. Merthogy az USR–PLUS-nak és az RMDSZ-nek is igaza van abban, hogy 25 százalékával a PNL nem diktálhatja úgy a szabályokat, mint egy 40 százalékos párt. Így aztán valóban némileg túlzó igény egyszerre magának követelni a kormányfői tisztséget és a képviselőház elnöki tisztségét is. Persze utóbbira azért volt szükség, hogy Orban azért mégiscsak rendelkezzen egy befolyásos vezetői pozícióval is, mivel egyszerű pártelnökként az ország irányítására kevesebb lenne a ráhatása.

Csakhogy az USR–PLUS keresztülhúzta a számításait, ennek nyomán megmutatta a valódi arcát. Az, hogy a kormányfői tisztségről lemondott, még indokoltnak is nevezhető a választási félkudarc után – igaz, ezzel az erővel a párt elnöki tisztségéből is távozhatott volna. Most azonban, hogy elúszni látszik a házelnöki tisztség, már gátlások nélkül visszatérne a kormányfői székbe. Ehhez pedig nem habozna másodszor is eljátszani a tavaszi kutyakomédiát, amikor a kormány elleni bizalmatlansági indítvány sikere után váratlanul visszaléptette az új kormány élére kijelölt Florin Cîţu pénzügyminisztert, hogy ő vehesse át a helyét.

Nem véletlen, hogy sem a pártvezetés tagjainak egy része, sem maga Cîţu nincs túlságosan elragadtatva az ötlettől. Elvégre az egész huzavona üzenete az, hogy nem is a járványhelyzetet és a gazdasági válságot hatékonyan kezelni képes koalíciós kormány mihamarabbi megalakítása a fontos, hanem Ludovic Orban politikai karrierjének megmentése. Mintha annyira megérdemelne bármilyen tisztséget is azt követően, hogy pártelnök-miniszterelnökként sikerült magabiztosan a második helyre navigálnia a választásokon a népszerűségi felméréseket még csupán néhány hónappal korábban is toronymagasan vezető pártját. Arról nem is beszélve, hogy az általa vezetett kormány teljesítménye sem feltétlenül indokolja, hogy visszatapsolják. Az Orban kapitány megmentése című tragikomédia csak még tovább erodálja a PNL ázsióját – és persze azon pártokét is, amelyek koalícióban kívánnak vele kormányozni.

A helyzet ugyanis a hírhedt mexikói felállást idézi, amelyben az érintettek egymást tartják sakkban. Pedig jó lenne minél hamarabb túllépni a belső vitákon, és megnevezni a közös kormányfőjelöltet, valamint felállítani a kormányt. Minden egyes késlekedéssel töltött perc ugyanis tovább rombolja a koalícióra lépni kívánó pártok hitelét. És az extrém jelszavakat hirdető, magukat a hagyományos pártokkal, illetve az egész rendszerrel szemben álló erőknek kedvez. A semmiből hirtelen 9 százalékos parlamenti erővé avanzsált szélsőséges, soviniszta AUR a háttérben máris elégedetten dörzsöli a kezét.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.

Kiss Judit

Kiss Judit

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban

Sokféleképpen címkézik a kort, amiben élünk. A 21. század első három évtizedét jellemzik az információrobbanás, az újmédia idejeként, a technológia fejlődésének soha nem látott iramú felgyorsulásaként.

Balogh Levente

Balogh Levente

Magyar–román együttműködés Iohannisért?

Vajon megtörténhet, hogy Klaus Iohannis a NATO főtitkára lesz, ráadásul magyar támogatással? Jelen állás szerint akár még ez is bekövetkezhet, bár a valószínűsége azért nem nevezhető egetverőnek.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Lecsillapított aranyláz, felfokozott diverziók

Csak áll, és bámul ki a fejéből a verespataki bányaterv több mint másfél évtizedes történetét végigkövető krónikás, mert a közelmúlt fejleményei alapján rá kell jönnie: naiv volt, amikor azt hitte, újat nemigen mutathatnak neki ebben a témában.

Balogh Levente

Balogh Levente

Kampányháború

Még néhány ilyen megnyilvánulás a választási lázban égő „felelős” nyugat-európai politikusok részéről, és előbb-utóbb arra eszmélünk, hogy háborúban állunk.

Makkay József

Makkay József

Mennyi idő alatt számolódnak fel a falvaink?

Sok faluban soha nem volt olyan mérvű infrastrukturális fejlesztés, mint az elmúlt két évtizedben. Az aszfaltozás, közművesítés, az új művelődési házak, orvosi rendelők és a felújított iskolák ellenére a romániai falu mégsem vonzó, a fiatalok menekülnek.