2011. november 30., 09:452011. november 30., 09:45
S nem azért, mert tudjuk, hogy a politikában aranyszabály a „soha ne mondd, hogy soha”, hanem mert a bukaresti ellenzék olyan kamikazepolitikába kezdett, amelynek eredménye könnyen az lehet, hogy a szociáldemokratákkal és a liberálisokkal nem akar majd szóba állni senki. Az önpusztításba hajló ámokfutásért Victor Ponta PSD-elnök a felelős, aki elődje, Mircea Geoană kiebrudalása esetében is bebizonyította: alkalmatlan a legnagyobb romániai politikai alakulat irányítására (az országéra végképp), hiszen úgy akarta megmutatni, ki az úr a házban, hogy közben magára gyújtotta az egész épületet.
Nagy az esélye, hogy az USL pártszövetség nem éri meg a jövő évi választásokat, hanem felbomlik Ponta és Crin Antonescu politikai amatőrizmusa miatt. A PSD és a PNL berkeiben napról napra nő azoknak a tábora, akik szerint a sziámi ikrekhez hasonlóan elválaszthatatlan (külön-külön már sajtótájékoztatóra sem képesek) társelnökök nem a hatalomba, hanem további négy év ellenzékiségbe kormányozzák pártjaikat. Ráadásul Ponta számára végképp nincs mentség, hiszen ha kicsit is körülnézne saját pártcsaládja, a környező kelet-európai államok posztkommunista alakulatai háza táján, talán rájönne, hogyan nem kell politizálni. Szlovákiában az ismét hatalomra törő Robert Fico szalámizta, majd falta fel a reformkommunistákat, Lengyelországban az októberi parlamenti választások kudarca óta még elnöke sincs az utódpártnak, míg a cseh parlamentben negyedik erőként jelen lévő kommunista alakulatot a betiltás fenyegeti. És persze nem érzik jól magukat a magyar szocialisták sem, akik a tavalyi választásokon elszenvedett súlyos vereség óta ugyancsak osztódással szaporodnak, bár Gyurcsányék kiválása egy megtisztulással is felér.
Nos, ezek a külföldi példák intő jelként szolgálhatnának a PSD számára, hogy választási vereséget nemcsak politikai ellenfelétől, de saját magától is elszenvedhet egy párt. Az olyan pedig pláne, amelynek egyetlen „koherens” stratégiája a töltött káposzta újramelegítésében merül ki, és amely ismét nekiveselkedik az államfő egyszer már kudarcba fulladt felfüggesztési kísérletének.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.