Pataky István
2021. október 21., 08:492021. október 21., 08:49
Dacian Cioloș másodszor bizonyította be, hogy alkalmatlan a miniszterelnöki poszt betöltésére. Először kormányfőként sikerült ezt bemutatnia az országnak, miután a 2015 novemberében startolt, s alig egy évig tartó „technokrata” ténykedése egy nagy semmit eredményezett. Most pedig büszkén sétált bele Klaus Iohannis időt nyerő, s egyben az egész Mentsétek meg Romániát Szövetséget (USR) szánalmas pozícióba hozó csapdájába.
Cioloș eljátszotta a tényleg esélyes, felelősségteljes szerepet, miközben még a parlament takarító személyzete is tisztában volt a garantált kudarccal. Lehet, hogy az USR maradék harcias szimpatizánsai szemében ismét megcsillant valami, amikor az úgynevezett civil szférából a hatalomba vágyók listájáról jó néhány figurát a javasolt kormánylistán láttak, de a bizottsági meghallgatásokon és a törvényhozásban zajló vitán összességében mégiscsak a padló felmosása történt Cioloșékkal.
Egyébként annak sincs igaza, aki őszintén, naivan azért örült volna a Cioloș-kabinet megszavazásának, mert azzal legalább kormányozhatóvá válik az ország a súlyos egészségügyi válságban. Egy új, minden tárcánál miniszter-, de vélhetően államtitkári cserékkel is járó kormány berendezkedése hetekbe, talán hónapokba tellett volna, ami most tényleg a lehető legkevésbé hiányzik. Egyelőre annyi biztos, hogy folytatódik a válságkormányzás. Az újabb hamis megoldáskeresésre az a Florin Cîțu vállalkozik, akinek két hete osztotta ki a parlament a bukott igazolványt.
A reménytelen politikai válság közepette valamit tenni kell a járványhelyzet kezelése érdekében. Az egészségügyi tragédia megfékezésére jelenleg egyetlen olyan út vezet, amely a felelős polgári attitűdöt jutalmazza, s nem a gazdaság megfojtásával igyekszik menteni a menthetőt: az oltási igazolvány megkövetelése az élet majd minden területén, azokkal a természetes kivételekkel, amikor olyan embertársainkról beszélünk, akik nemrég átestek a betegségen, vagy igazolt egészségügyi ok miatt nem élhetnek a vakcina lehetőségével.
Magyarországon az alkotmánybíróság kedden közölte ama határozatát, melyben egyhangúlag elutasította a védettségi igazolványt szabályozó kormányrendeletre vonatkozó alkotmányossági panaszokat. Az alkotmánybírák szerint a rendelkezések nem ütköznek a hátrányos megkülönböztetés tilalmába, veszélyhelyzet idején egyes alapvető jogok gyakorlása felfüggeszthető, vagy az alaptörvényben megállapított mértéken túl korlátozható. A testület elfogadta a jogkorlátozás legitim céljaként a koronavírus-járvány leküzdését, ezen belül az egészségügyi, társadalmi és gazdasági hatásainak a csökkentését, a károk enyhítését.
A budapesti taláros testület a diszkriminációra vonatkozó vizsgálata során megállapította, hogy azok, akik védettségi igazolvánnyal rendelkeznek, mert felvették az oltást vagy átestek a fertőzésen, nem alkotnak homogén csoportot azokkal, akiknél ez a feltétel nincs meg, így a hátrányos megkülönböztetés szóba sem kerülhet.
Lehet legyinteni a magyar alkotmánybírósági döntésre, de Európa java ezt az utat követi. A kormányosdi bújócskát játszó romániai pártok karanténok, lezárások, bezárások helyett a vakcinaigazolások szélesebb körű megkövetelésével a járványhelyzet megoldása, de a politikai konszenzus irányába is egy hasznos lépést tehetnének.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Balogh Levente
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!