Balogh Levente
2022. május 26., 10:362022. május 26., 10:36
A román kormány illetékeseinek a menekültek százezreit az országra zúdító ukrajnai háború, az egyre jobban pörgő infláció és az egyre elkerülhetetlenebbnek tűnő gazdasági és élelmiszerválság közepette ismét csak kérlelhetetlen precizitással sikerült eltalálniuk, mi jelenti a legnagyobb veszélyt Romániára nézve. Természetesen ezúttal is a magyarok.
Mint ismert, a román külügy hivatalosan tiltakozott, amiért Novák Katalin magyar államfő erdélyi látogatása során arról beszélt, minden magyart képviselni kíván, függetlenül attól, hogy a határ melyik oldalán él.
A bukaresti külügyminisztérium szerint azonban ezzel nemzetközi egyezményeket sértett, a román állampolgársággal is rendelkező magyarokat ugyanis kizárólag Bukarest jogosult képviselni.
Aztán a magyarellenes hangulatkeltésre egyetlen kínálkozó alkalmat sem kihagyó G4Media portál amiatt sivalkodott egy sort, hogy a Kárpát-medencei magyar reformátusok egységét jelképező logón a történelmi Magyarországra hasonlító szimbólum is megjelent.
A bukaresti külügy akciója kapcsán érdemes megjegyezni, hogy egyrészt simán kettős mércét alkalmaz, hiszen korábban Klaus Iohannis román államfő is beszélt arról, hogy Románia a határon túli románok érdekeit is képviseli.
Másrészt ha a román diplomácia nem csupán mondvacsinált, mesterségesen felfújt ügyek miatt folytatna árnyékbokszot, hanem olyan ügyekben lépett volna fel, amikor valóban visszaélés történt, és például csatlakozva a keményen fellépő magyar külügyhöz, ennyire határozott lett volna jóval a háború előtt Ukrajnával szemben, amikor a kijevi parlament szélsőséges törvényekkel korlátozta a kisebbségek anyanyelvi oktatáshoz való jogát, illetve egyáltalán az anyanyelvhasználatát, akkor előfordulhat, hogy hatékonyabb lett volna a Kijevre gyakorolt nyomás, puhítottak volna a kisebbségellenes törvényeken, ezzel pedig az oroszoknak eggyel kevesebb ürügyük lett volna a háború megindítására.
A hirtelen szinte nemzetbiztonsági kockázattá kikiáltott református logó kapcsán pedig egyszerű adottság, hogy azon területek, ahol a Kárpát-medencében a magyar reformátusok élnek, egybeesnek a történelmi Magyarország területével. Aminek a létezése amúgy történelmi tény, ellentétben azzal a „Nagy-Romániával”, amelyet a Dnyesztertől a Tiszáig terjedő határokkal ábrázolnak a nyilvánosság előtt gyakran megjelenő térképeken.
Azért kíváncsiak lennénk, mit szólnának román barátaink, ha minden egyes alkalommal honféltő, románellenes hangvételű cikkek özöne jelenne meg a magyar sajtóban, amikor egy nyilvános kiállításon a Dnyesztertől a Tiszáig terjedő Romániát ábrázoló térképek jelennek meg.
Az egésznek van egy olyan vetülete is, mintha egyes körök elérkezettnek látnák az időt, hogy a Budapest és az EU, az Egyesült Államok, valamint a V4-ek között fennálló nézetkülönbségek farvizén evezve megpróbálják megfélemlíteni a romániai magyar közösséget, illetve a nemzeti jogkövetelések terén meghunyászkodásra kényszeríteni a kormánytag RMDSZ-t, arra számítva, hogy Budapest diplomáciai érdekérvényesítő képessége csökkent.
És mivel Bukarest viszont a retorika szintjén jóformán kritikátlanul elfogad minden Brüsszelből vagy Washingtonból érkező utasítást, elnézik majd, hogy fellép a magyar közösség ellen.
Ebben az ügyben amúgy az a paradox helyzet állt elő, hogy a szélsőséges AUR tehet jó szolgálatot a magyaroknak azzal, hogy a Novák-látogatás miatt az RMDSZ kormányból való kiakolbólítását követeli. A kormány két román pártja ugyanis azzal, ha eleget tenne a követelésnek, egy oldalra kerülne a soviniszta párttal, és igazolná, hogy Romániában kormányszintű a magyarellenesség. Végezetül a Novák Katalin látogatása kapcsán árnyékra vetődő román diplomácia lépése kapcsán mi csak néhány kérdést szeretnénk feltenni.
Ha már államfői szintnél tartunk: vajon román államfőként Klaus Iohannis mikor képviselte hatékonyabban az országban élő magyar közösség érdekeit? Amikor hírhedt „Jó napot kívánok!” kezdetű beszédében az ország első számú közméltóságának pozíciójából uszított arcátlanul a magyarok ellen, vagy mostanában, amikor a székely himnusz és a székelyföldi csapatok sportsikerei kapcsán a magát sportsajtónak nevező bulvárszennymédia kezdeményezte uszításba egyre több „haladó” és „nyugatos” bukaresti sajtóorgánum is beszáll, ő pedig bátran, teljes mellszélességgel kiállva hallgat, és a fokozódó gyűlölködés ellenére sem jut eszébe felemelni a szavát az ország egymillió polgára elleni soviniszta hisztériakeltés miatt? Illetve melyik állam áll ki jobban az erdélyi magyar közösségért: amelyik óvodák, iskolák és egyetemek működését finanszírozza, vagy az, amely egy mélyállami struktúrákkal összefonódott hatalmi ág, az igazságszolgáltatás felhasználásával magyar iskolák működését próbálja ellehetetleníteni, vagy államosítja őket?
Balogh Levente
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Páva Adorján
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Gazda Árpád
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Balogh Levente
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
szóljon hozzá!