Kiss Judit
2017. június 07., 23:192017. június 07., 23:19
2017. június 07., 23:362017. június 07., 23:36
Nem csoda, hogy sztrájkkal tiltakoznának a tanügyi szakszervezetek amiatt, hogy a tanerők újfent „örömhírt” kaptak.
Az előzetes ígéretekkel ellentétben ugyanis 50 százalék helyett januártól csak 25 százalékkal növekszik a fizetésük, mert a kormány jócskán elszámolta magát, és kiderült, még sincs elég pénz a béremelésekre.
A tanárok úgy érzik, húzogatták a mézesmadzagot az orruk előtt, majd simán becsapták őket, hiszen a szerdán elfogadott egységes bérezési törvény értelmében előreláthatólag jövő évig kell majd várniuk a fizetésemelésre, és kevesebb pénzt kapnak majd, mint amennyit megígértek nekik.
A pedagógusi szakma presztízse Romániában régóta romokban hever, hiszen több tekintetben is csúfot űznek az egyik létfontosságú hivatásból, most pedig újfent beigazolódott: a tanárok idegölő, rengeteg energiát igénylő munkáját aprópénzre váltják. Csoda-e, ha egyre kevesebben választják ezt a hivatást, és hogy a tehetséges fiatalok külföldön próbálnak érvényesülni?
De az se csoda, hogy a tanügyi szakszervezeteknek éppen az érettségi idejére kilátásba helyezett általános sztrájkja hallatán megriadtak a diákok, hiszen az érettségizők továbbtanulását veszélyeztetné az esetleges tiltakozó akció.
Az már csak hab a tortán, hogy az amúgy is sok stresszel járó megmérettetés miatt újabb izgalmak színesítik az érettségi kilátásait. Érthető, ha a diákszakszervezetek képviselői úgy vélekednek, nem a gyerekek a hibásak a kormány intézkedéseiért, és a tanárok ne őket büntessék, hiszen nem az érettségizőknek kellene áldozati nemzedékké válniuk amiatt, mert a kormány nem tartja be a szavát.
Azonban a tanügyi szakszervezetek meglátása szerint a sztrájk az egyetlen megoldás, hiszen más ütőkártya nem nagyon van a kezükben – és ezen sem kell csodálkoznunk. Hogy végül ki húzza a rövidebbet? Megeshet, hogy a tanárok, diákok is veszteséget szenvednek, anyagit, erkölcsit, presztízsbelit – de ez sem meglepetés már.
Az igazi csoda az lenne, ha valamilyen kifürkészhetetlen okból kifolyólag helyrebillenne a pedagógusi, orvosi hivatás presztízse, vagy ne adj’ isten, zökkenőmentesen zajlana az érettségi. Úgy tűnik azonban, Romániában nincsenek csodák.
Elfogadta az új egységes bértörvényt a bukaresti képviselőház szerdán, a közszférának azonban 2018 januárjáig még várnia kell az – eredetileg júliusra beígért – első béremelésekre.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Balogh Levente
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
Gazda Árpád
1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.
szóljon hozzá!