2011. december 14., 09:012011. december 14., 09:01
A bő száz éve, a „városépítő” Bernády György polgármestersége idején létesült, vegyes tannyelvű oktatási intézményt az egykori elöljáróról szeretné elnevezni a magyarság. Csakhogy a Maros-parti városban semmi sem mehet simán: a román szociáldemokraták kitalálták, miért ne neveznék el a tanintézetet inkább Ceauşescu tavaly elhunyt egykori udvari költőjéről, a mai Moldovai Köztársaság területén született Adrian Păunescuról, akinek a kezdeményezők szerint igenis sok köze van Marosvásárhelyhez, hiszen amíg szenátorként az erdélyi városban is működtetett irodát, „nagyon sokan kérték a segítségét”.
A két név párba állítása eleve megalázó Bernády örökségére nézve, de ez egyértelműen a frusztrált többség machinációinak eredménye. Az azonban már a magyar tanácsosok, politikusok sara, hogy ez a patthelyzet hónapok óta fennáll. Pedig Benedek István, az RMDSZ helyi elnöke szeptemberben azt hangoztatta, ha a szövetség városi szervezetét a megyei, illetve az országos vezetőség is támogatja, akkor a 2-es iskola akár már az azt követő héten felvehetné Bernády György nevét. Azóta három hónap eltelt, és nincs előrelépés. Pontosabban annyi történt, hogy Markó Béla kormányfőhelyettes, mint aki jól végezte dolgát, a Bernády-napokon átvette a Borbély László által elnökölt Bernády Alapítvány Bernády-emlékplakettjét.
A szülők, az ügy mellett kardoskodók, az ügyet támogatók türelme fogytán van. Ugyanúgy, mint a MOGYE törvénysértő chartája vagy éppen a törvénytelenül kihelyezett kolozsvári Iorga-tábla esetében. Érdekvédelmi szempontból ugyanis mindkét, szintén kényes kérdésben egyelőre csupán annyi bizonyosodott be, hogy még a minisztériumi felszólításokra is fittyet lehet hányni, ha a kezdeményezés a magyarságtól származik.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.