2012. június 01., 09:092012. június 01., 09:09
A szöveg nagyjából mindenütt ugyanaz: aki Romániában él, az román kenyeret eszik, tehát beszéljen románul. Még akkor is, ha történetesen barátjával, ismerősével társalog a buszon, mert az öntudatos, a nacionálkommunizmus idején lakótömbbizalmiként és főállású besúgóként tevékenykedő, jelenleg nyugdíjas napjait tengető hazafi tudni akarja, miről van szó, nehogy már épp mellette, két megálló között tárgyalják meg, milyen útvonalon érkeznek majd a magyar tankhadosztályok Erdélyt visszafoglalni. (Amúgy ez a román kenyeres történet mindig furcsa volt számomra.
Eleve meglepő, hogy a kenyérnek nemzetisége van. Ha például meg akarok kóstolni egy kínai pékterméket, akkor ahhoz igazolnom kell, hogy elvégeztem egy alapfokú kínai nyelvtanfolyamot?) De öntudatos kis vérrománjainkat a logika nem érdekli. Ugyanúgy ordít a magyar szó hallatán a szakiskolát végzett, önkormányzati beosztottként dolgozó szerelő, aki csont nélkül pofon vágja az egyébként mérnöki diplomával bíró magyar aktivistát, aki magyar utcanévtáblát szerelne egy magántulajdonú ingatlan falára, mint a gyógyszerésznő, aki magából kikelve „hazaküldi” Magyarországra a magyar nyugdíjast, aki merészelte nem románul kérni tőle az aszpirint.
Na és persze az iskolás, aki a parkban csak azért is ordítva és csöngetve belehajt kerékpárjával a nemzeti ünnepre összegyűlt magyar tömegbe. Mert hogy ez a nemzetféltő attitűd már kiskorban kialakul – jobban mondva kialakítja az oktatási rendszer, amely a történelemórán még mindig azt tanítja, hogy a magyarok barbár hódítók, indoktrinált, gyarmatosító mentalitással beoltott droidok ezreit termelve ki.
A legszebb az, hogy – ha eltekintünk az önbíráskodástól – nincs fegyver ellenük, hiszen az atrocitásokat bizonyítani kell. Márpedig az mégsem várható el, hogy mindenki folyamatosan riportermagnóval vagy kamerával rögzítse a bevásárlásait, hogy aztán a bíróságon bizonyítékul szolgáljon, ha valami történik. Viszont valami ellenszer mégis kellene. Mert a droidgyárak folyamatosan működnek.
Ahogy az várható volt, a megszorító intézkedések miatt egyre durvábbak a viták a PSD és a PNL között, a PSD pedig olyan beleéléssel játssza az ellenzéki párt szerepét, hogy a végén még tényleg elhisszük: hajlandó felrobbantani a koalíciót.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.