2011. szeptember 05., 09:352011. szeptember 05., 09:35
Ennél horgonyoznék le most én is, mivel lassan húsz éve vezették be ezt a „mércét”, de azóta sem sikerült megértenem a logikáját. Két magyarázat lehetséges: vagy én vagyok menthetetlenül debilis, vagy nincs benne semmiféle logika. Vegye mindenki úgy, ahogy akarja: emberi esendőségnek, női hiúságnak vagy bárminek, de az első lehetőséget mellőzném. Nézzük a másodikat: a szegény gyermek tizenkét éven át abban nő fel, hogy ha eléri egy tantárgyból az ötös átlagot, akkor átment. Sőt sok esetben elég, ha csak a 4,50 jön ki, mert azt ugyebár „hivatalból” kerekíteni kell (mellesleg ezzel sem értek egyet, de ez már feltehetőleg az én bajom). Vissza a gyermekhez: ha tehát a felelések és az esetleges félévi dolgozat átlaga eléri a minimum 4,50-et, akkor az illető tantárgyból 5-ös lesz a félévi jegye. És átment! Az év végi osztályzat pedig a két félév átlaga, magyarán, ha netán az egyik félévben megbukott, a másikban föltétlenül 6-osra van szüksége az őszi pótvizsga elkerülése végett. (Ha 4-essel bukott, mert ha 3-assal vagy 2-essel, akkor 7-esre, illetve 8-asra van „szükség” az átmenéshez.
Kérem, ne nevessenek, van ilyesmi!) És akkor egy géniusznak beugrott, hogy jó-jó, tizenkét éven át 5-össel ment át, de az érettségi átlagának 6-osnak kell lennie. Hogy miért éppen 6-osnak? Egyetlen választ kockáztatnék meg: ez lehetett a kiötlő születésének napja, a szerencseszáma, gyermekeinek mennyisége, ezzel ütötte meg a főnyereményt... nem tudom. Mert ha versenyvizsgáról lenne szó, akkor minden további nélkül elfogadom: van egyetlen szabad állás, jelentkeznek rá húszan, de hiába van öt darab 9,99-es átlag, ha van egy 10-es... Ilyen egyszerű! És lassan húsz éve senkinek nem jutott eszébe eltörölni ezt az eszementséget. Pedig tanerők egész hada sugallta évente az érettségit lezáró papírrengetegnek a Jobbító javaslatok felcímet viselő kötege kitöltésekor, de az úgyis csak fölösleges munka volt. Ahogy a „mellékelt ábra” is mutatja, vagyis az 5,90-es átlagot elértek futkosásának hírelésére, az óvások benyújtására, hátha-hátha elérik a bűvös 6-ost. Menynyivel könnyebb volna, ha az illetékesek között akadna végre valaki, aki megérti, hogy az érettségi záró-, és nem versenyvizsga. Az átmenő jegynek ez esetben olyannak kell lennie, amihez a nebuló hozzászokott. Vagyis 5-ösnek. De ezt megérteni, úgy látszik, talán még az esetleg 50-es osztályzat sem volt, vagy lett volna elég!
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.