2011. június 17., 09:332011. június 17., 09:33
Egyrészt azért, mert korábban épp Băsescu ismerte el, hogy a jelenlegi, hivatalos közigazgatási egységgé „előléptetni” kívánt fejlesztési régiók túl nagyok, ezért nem hatékonyak, másrészt pedig azért, mert a létrejövő szupermegyékben még a székelyföldi magyarság is szórványba kerülne. Számos spekuláció látott napvilágot azzal kapcsolatosan, miért most kavarta fel Băsescu a belpolitikai életet irreális ötletének bejelentésével. Egyesek szerint a téma feldobásával a kormány tehetetlenségéről kívánja elterelni a figyelmet, mások úgy vélik, nagyléptékű gerrymanderingről van szó, azaz az új régiók létrehozásával a kormánypozícióban igencsak népszerűtlenné vált PDL választási esélyein igyekszik javítani. Vélhetően mindegyik felvetésben van valami, azonban az sem kizárható, hogy ezzel a lépéssel próbál meg egérutat nyerni abból a szorult helyzetből, amelybe annak nyomán került, hogy koalíciós partnere, az RMDSZ nyomására kénytelen volt beleegyezni a kisebbségi törvény elfogadásába.
Ezzel viszont óriási támadási felületet hagyott a kormányzati alternatívát felmutatni képtelen, ezért ismét durva magyarellenes uszításhoz folyamodó ellenzéknek, amely így „magyarbérencként” állíthatja be a nagyobbik kormánypártot. Márpedig a PDL csupán az RMDSZ támogatására való rászorultság miatt tett úgy, mintha beadná a derekát. A régiós felosztásról szóló javaslat azonban kitűnő eszköz a zsarolásra: visszavonásáért cserében a kisebbségi törvény felpuhítását, esetleg elfogadásának további halasztását is követelhetik. Az RMDSZ most nemigen lavírozhat. A román kormány ismét csak arra képes, hogy bekéresse a külügybe a jogos aggályainak hangot adó Magyarország nagykövetét, és a ceauşescui gyakorlatot idézve, a belügyekbe való beavatkozásnak nevezze Semjén Zsolt kijelentéseit, ami a legkevésbé sem baráti gesztus, ahogy a nagyrégiós javaslat felvetése sem. Ezért a szövetségnek azt mindenképpen meg kell akadályoznia. Ha máshogyan nem, a kormányból való kilépéssel. Ahogy most áll a helyzet, hamarosan eldőlhet, hogy a PDL és az RMDSZ közül melyik fél jobban a hatalom elvesztésétől.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.
szóljon hozzá!