2011. június 17., 09:332011. június 17., 09:33
Egyrészt azért, mert korábban épp Băsescu ismerte el, hogy a jelenlegi, hivatalos közigazgatási egységgé „előléptetni” kívánt fejlesztési régiók túl nagyok, ezért nem hatékonyak, másrészt pedig azért, mert a létrejövő szupermegyékben még a székelyföldi magyarság is szórványba kerülne. Számos spekuláció látott napvilágot azzal kapcsolatosan, miért most kavarta fel Băsescu a belpolitikai életet irreális ötletének bejelentésével. Egyesek szerint a téma feldobásával a kormány tehetetlenségéről kívánja elterelni a figyelmet, mások úgy vélik, nagyléptékű gerrymanderingről van szó, azaz az új régiók létrehozásával a kormánypozícióban igencsak népszerűtlenné vált PDL választási esélyein igyekszik javítani. Vélhetően mindegyik felvetésben van valami, azonban az sem kizárható, hogy ezzel a lépéssel próbál meg egérutat nyerni abból a szorult helyzetből, amelybe annak nyomán került, hogy koalíciós partnere, az RMDSZ nyomására kénytelen volt beleegyezni a kisebbségi törvény elfogadásába.
Ezzel viszont óriási támadási felületet hagyott a kormányzati alternatívát felmutatni képtelen, ezért ismét durva magyarellenes uszításhoz folyamodó ellenzéknek, amely így „magyarbérencként” állíthatja be a nagyobbik kormánypártot. Márpedig a PDL csupán az RMDSZ támogatására való rászorultság miatt tett úgy, mintha beadná a derekát. A régiós felosztásról szóló javaslat azonban kitűnő eszköz a zsarolásra: visszavonásáért cserében a kisebbségi törvény felpuhítását, esetleg elfogadásának további halasztását is követelhetik. Az RMDSZ most nemigen lavírozhat. A román kormány ismét csak arra képes, hogy bekéresse a külügybe a jogos aggályainak hangot adó Magyarország nagykövetét, és a ceauşescui gyakorlatot idézve, a belügyekbe való beavatkozásnak nevezze Semjén Zsolt kijelentéseit, ami a legkevésbé sem baráti gesztus, ahogy a nagyrégiós javaslat felvetése sem. Ezért a szövetségnek azt mindenképpen meg kell akadályoznia. Ha máshogyan nem, a kormányból való kilépéssel. Ahogy most áll a helyzet, hamarosan eldőlhet, hogy a PDL és az RMDSZ közül melyik fél jobban a hatalom elvesztésétől.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
szóljon hozzá!