Makkay József

Makkay József

Nagygyűlések Trianonja

2021. augusztus 30., 09:312021. augusztus 30., 09:31

Időről időre kiveri a biztosítékot román politikusoknál Magyarország trianoni országcsonkításának a felemlegetése.

Ezúttal Áder János magyar köztársasági elnök Kijevben elhangzott beszéde jelentette a gyutacsot a Nemzeti Liberális Párt (PNL) – apai ágon magyar származású – elnöke, Ludovic Orban és a legnagyobb ellenzéki párt vezetője, a szociáldemokrata Marcel Ciolacu számára. Mindketten felháborodásuknak adtak hangot, miszerint az ukránoknak a Krím-félsziget elvesztése okozta fájdalma nem hasonlítható össze a magyarság trianoni fájdalmával. A román politikusok szerint ugyanis Erdély Romániához történő csatolása román népakarat volt, amelyet az 1918. december elsejei gyulafehérvári nagygyűlés szentesített.

Ha már a román politikusokat annyira zavarja a párhuzam, érdemes szóba hozni azt a történetet is, amelyre a Krím elcsatolását követően került sor: Oroszország helyi népszavazást rendezett az ukrán tartomány sorsáról, a voksolók elsöprő többsége az elszakadás mellett döntött. Moszkva mintegy szépíteni akarta tettét, ezért volt szüksége a népszavazásra.

Mindezt azért emlegetem fel, mert a gyerekeknek szóló tündérmesék kategóriájába tartozik a román történészek 20. századi történetírásának az a passzusa is, amely szerint a Gyulafehérvári Határozat döntötte el Erdély Romániához történő csatolását. Gondoljunk bele ebbe a mesterségesen kitalált történetbe, amellyel immár száz éve a román és a magyar gyerekek tudatát fertőzik az iskolákban. A történelem során ugyanis egy puszta nagygyűléssel soha nem lehetett határokat megváltoztatni, ha a szándék mögött nem volt kőkemény nagyhatalmi akarat. Ahogyan ez Románia esetében adott volt az Osztrák–Magyar Monarchiát felszámolni akaró nagyhatalmi döntések fényében.

Ha nagygyűlésekkel határokat lehetne megváltoztatni – ahogyan azt a román politika állítja –, Nagy-Románia meg sem alakulhatott volna. Az 1918. december elsejei úgynevezett gyulafehérvári nemzetgyűlés mintájára három héttel később Erdély magyarsága Kolozsváron gyűlt össze egyöntetű akarattal, hogy a világ tudomására hozza: Erdély a Magyar Királyság szerves része akar maradni, és az erdélyi magyarság semmi szín alatt nem szeretne idegen hatalmak alá kerülni. A román és magyar nagygyűlések között az volt a különbség, hogy a nagyhatalmak által pártolt országcsonkítást a román fél egyféle körítésként a gyulafehérvári nagygyűléssel igyekezett megtámogatni, az erdélyi magyarok kérésére pedig fittyet hányt az európai nagypolitika.

Ha az egységes román népakaratot megtestesítő gyulafehérvári nagygyűlésnek akkora erőt tulajdonítanánk, ahogyan azt a hivatalos propaganda állítja, ennek mintájára az erdélyi magyarság rég területi és személyi elvű, kulturális autonómiával rendelkezne, annyiszor kértük nagygyűlések keretében közösségi jogainkat. Követeléseink mégis süket fülekre találtak.

A román politikusok valójában el akarják vitatni a magyarságnak azt a jogát is, hogy meggyőződése szerint dolgozza fel történelmét, és veszteségeire méltósággal emlékezzen. A román hatalmi törekvésben ezzel egy lapra kerül Antonescu marsall, Nicolae Ceaușescu, illetve rendszerváltás utáni követőik, közöttük Ludovic Orban PNL-elnök is. Akinek semmi sem drága, ha hatalmát akarja megtartani. A Nemzeti Liberális Párt vezetőjének iszapbirkózása jól mutatja, hogy az alma nem esik messze a fájától. A székelyföldi magyarokat megfigyelő szekus apa árnyékában szocializálódott politikus reflexeiből minduntalan visszaköszön a magyarellenesség. Egy olyan párt vezetőjeként, amelyik erdélyi magyar politikusokkal kormányoz Bukarestben.

Szerencsére ma már vannak józanul gondolkodó román politikusok is, akik egy szomszédos és szövetségesnek tartott ország államfőjének a nyilatkozatait a maguk helyén kezelik, és nem használják fel kampánycélokra. Ludovic Orban ezzel szemben nem csak a saját pártjában, hanem a magyarság felé is kiviselte magát. Olyan emberként, aki magyar származását megtagadva a románoknál is románabb szeretne lenni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.