2011. július 13., 09:282011. július 13., 09:28
A diákmunka nálunk sokáig elképzelhetetlen volt az „akkor inkább világgá megyek” elhatározás nélkül, hiszen az egyetemisták számára csak külföldön, leginkább a tengerentúlon nyílt lehetőség jól fizető idénymunkára. A nagy kaland a legtöbb esetben szerencsésen ért véget, de olyan is akadt, akinek itthonról kellett pénzt küldeni a visszaútra, vagy az éltanuló úgy döntött, inkább marad a nagy Amerikában, mert pincérként többre viszi.
Az élmény, a tapasztalatszerzés meghatározóvá vált azok életében, akik ily módon megismerték az Óperenciás-tengeren is túlt. Csakhogy a sokat hangoztatott gazdasági válság miatt az elmúlt években jelentősen csökkent azok száma, akik nyári munkahelyet találtak, találnak külföldön. Emiatt – szülői segítség vagy egyéb kereseti forrás hiányában – még a kalandvágyó ifjak közül is sokan itthon próbálnak annyi pénzt összeszedni a szünidő folyamán, hogy legalább a hazai fesztiválok egyikén kitombolhassák magukat.
Romániában későn, 2007-ben ismerték fel, a diákmunkát fel kell karolni. A vonatkozó törvény szerint támogatásban részesülnek azok a cégek, amelyek nyáron tanulókat, egyetemistákat alkalmaznak. Eredetileg a mindenkori minimálbér felének megfelelő összeget igényelhette az a vállalkozó, aki legtöbb 60 napig diákot foglalkoztatott törvényes keretek között, ám ez a juttatás most már csak fejenként 250 lej. Idén a legtöbb helyen nem tolonganak a cégek képviselői a munkaerő-elhelyező ügynökségeknél, ugyanis a támogatás sok esetben még a munkavállaló diák után fizetendő illetékek összegét sem fedezi, nem is beszélve az utánajárásról és papírmunkáról, amely a legfeljebb két hónapra szóló munkaszerződés megkötésével jár. A diákok számára ugyanakkor fontos lenne, hogy legalább néhány hetet foglalkoztassák őket – és nem csak a pénz miatt, hiszen ideális esetben a fiatalok olyan munkakörben is elhelyezkedhetnek, amely nem idegen attól, amit tanulnak, és így az idénymunka egy hasznos nyári gyakorlattal is felérne.
A jó időben, jó helyen megszerzett tapasztalatok aranyat érnek, ám ahhoz, hogy ebből valós hasznot húzzon a teljes társadalom, óriási szemléletváltásra van szükség. A cégeknek fel kellene ismerniük, hogy a diákok bevonásával, szakmai fejlődésük egyengetésével hosszú távon megbízható munkaerőt nevelnek. Az állam pedig a diákmunka hathatós támogatásával, kizárólag középiskolások és egyetemisták számára meghirdetett állásbörzék megszervezésével, a munkaadó és az ifjú munkavállaló közötti kapcsolatfelvétel megkönnyítésével akár megalapozhatná a kivándorlás, az agyelszívás elleni stratégiáját is. Hiszen ha a diák már felnőtté válása hajnalán megfontolandó lehetőségekkel szembesül, akkor jóval nehezebben határozza el, hogy világgá menjen egy kis pénzért vagy egy új életért.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
szóljon hozzá!