Kiss Judit

Kiss Judit

Mozgó autóba ugorva tanulunk vezetni

2021. március 17., 10:392021. március 17., 10:39

Találó a hasonlat, miszerint az egész oltási kampány kicsit olyan, mintha a már mozgó autóba beugorva kezdenénk megtanulni vezetni. Míg „csak” addig terjedt a mindennapjainkat dominánsan meghatározó bizonytalanság, hogy nem tervezhetünk, hogy az anyagi perspektívák romlanak, és hogy a legtöbben elveszetten bolyonganak a járványról szóló információk dzsungelében, addig talán nem volt annyira „húsba vágó” a sok-sok kétely, mint most, amikor a kampánnyal kapcsolatban a korábbiaknál is több kérdés merül fel.

A 2021-es évtől az erőteljesen reménykedők azt várták, hogy a vakcinák majd elhozzák a „megváltást”, hogy a tömeges oltás ha nem is teljes egészében és gyorsan, de bár részben régi életünk visszatérésének ígéretét fogja jelenteni.

Nos, a jelek szerint ez egyelőre akadozik, mert az oltások körüli történések épp annyira ellentmondásosak, épp annyira elbizonytalanítóak, mint oly sok minden a pandémia jellemzői közül. Tegye fel a kezét, akiben nem okoz kételyt, hogy az elmúlt napokban több mint egy tucat európai ország döntött úgy, hogy meghatározatlan időre felfüggeszti az AstraZeneca brit–svéd gyógyszergyár és az Oxfordi Egyetem által kifejlesztett vakcina használatát az egyes beoltottaknál tapasztalt vérrögképződés miatt. Ez már önmagában kétségeket szülhet, amit csak tetézhet, hogy az egyes, az egészségünkért felelni hivatott, rangos intézmények egymásnak ellentmondó kijelentésekkel rukkolnak elő.

Az Egészségügyi Világszervezet, az Európai Gyógyszerügynökség erőteljesen tiltakozik a vakcina felfüggesztése ellen, mondván: „nincs bizonyíték” arra, hogy valóban káros lenne. Az egyes országok szakértői más-másféleképpen döntenek: sok európai ország „szükségesnek látja az oltóanyag további vizsgálatát”, és egyelőre szünetelteti az immunizálást. A hazai szaktekintélyek ezzel szemben jelenleg nem állítják le az AstraZeneca beadását, mivel szerintük „nincs bizonyíték” arra, hogy káros lenne.

Mindeközben a kétszavas közlés, hogy „nincs bizonyíték”, szép csendben a pandémia egyik legfontosabb címkéje lett, beszédesen jellemzi az immár több mint egy éve tartó helyzetet. És akárcsak oly sok minden a járvánnyal kapcsolatban, ez a „címke” is ellentmondást rejt magában: megesik, hogy kapaszkodóként azt üzenheti: nem kell félni, más szempontból pedig riasztó információt is hordozhat: igenis, van amitől tartani.

Közben el-elhangzik, hogy a vakcina beadását követően életüket vesztik valakik, de arra egyelőre még várni kell, hogy megbízható információkkal szolgáljanak a hatóságok: valóban volt-e közvetlen kapcsolat az oltóanyag beadása és a haláleset között. Márpedig, ha kiderülhetne az egyes esetekről: nem volt közvetlen kapcsolat, és ezt közölnék az egyébként is meglehetősen tanácstalan lakossággal, talán zökkenőmentesebbé válhatna a megakadni látszó oltáskampány.

Mindeközben rebesgetik azt is, hogy a nagy gyógyszergyárak közti harc jéghegyének a csúcsa, ami az oltások körüli zűrzavarból kiviláglik. De hát ki tudhatja biztosan ebben a mindent átható, sűrű homályban, ahol az átlagember számára erre „sincs bizonyíték”.

A járvány és a vele járó kellemetlenségek megszűnésére vágyó egyszerű polgárt pedig a korábbinál is töményebb bizonytalanság veszi körül. Mozgó autóba ugorva tanulunk vezetni. Bár még nincs bizonyíték rá, reménykedjünk benne, hátha sikerül kormányozni a járművet.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.