Kiss Judit

Kiss Judit

Mozgó autóba ugorva tanulunk vezetni

2021. március 17., 10:39

2021. március 17., 10:39

Találó a hasonlat, miszerint az egész oltási kampány kicsit olyan, mintha a már mozgó autóba beugorva kezdenénk megtanulni vezetni. Míg „csak” addig terjedt a mindennapjainkat dominánsan meghatározó bizonytalanság, hogy nem tervezhetünk, hogy az anyagi perspektívák romlanak, és hogy a legtöbben elveszetten bolyonganak a járványról szóló információk dzsungelében, addig talán nem volt annyira „húsba vágó” a sok-sok kétely, mint most, amikor a kampánnyal kapcsolatban a korábbiaknál is több kérdés merül fel.

A 2021-es évtől az erőteljesen reménykedők azt várták, hogy a vakcinák majd elhozzák a „megváltást”, hogy a tömeges oltás ha nem is teljes egészében és gyorsan, de bár részben régi életünk visszatérésének ígéretét fogja jelenteni.

Nos, a jelek szerint ez egyelőre akadozik, mert az oltások körüli történések épp annyira ellentmondásosak, épp annyira elbizonytalanítóak, mint oly sok minden a pandémia jellemzői közül. Tegye fel a kezét, akiben nem okoz kételyt, hogy az elmúlt napokban több mint egy tucat európai ország döntött úgy, hogy meghatározatlan időre felfüggeszti az AstraZeneca brit–svéd gyógyszergyár és az Oxfordi Egyetem által kifejlesztett vakcina használatát az egyes beoltottaknál tapasztalt vérrögképződés miatt. Ez már önmagában kétségeket szülhet, amit csak tetézhet, hogy az egyes, az egészségünkért felelni hivatott, rangos intézmények egymásnak ellentmondó kijelentésekkel rukkolnak elő.

Az Egészségügyi Világszervezet, az Európai Gyógyszerügynökség erőteljesen tiltakozik a vakcina felfüggesztése ellen, mondván: „nincs bizonyíték” arra, hogy valóban káros lenne. Az egyes országok szakértői más-másféleképpen döntenek: sok európai ország „szükségesnek látja az oltóanyag további vizsgálatát”, és egyelőre szünetelteti az immunizálást. A hazai szaktekintélyek ezzel szemben jelenleg nem állítják le az AstraZeneca beadását, mivel szerintük „nincs bizonyíték” arra, hogy káros lenne.

Mindeközben a kétszavas közlés, hogy „nincs bizonyíték”, szép csendben a pandémia egyik legfontosabb címkéje lett, beszédesen jellemzi az immár több mint egy éve tartó helyzetet. És akárcsak oly sok minden a járvánnyal kapcsolatban, ez a „címke” is ellentmondást rejt magában: megesik, hogy kapaszkodóként azt üzenheti: nem kell félni, más szempontból pedig riasztó információt is hordozhat: igenis, van amitől tartani.

Közben el-elhangzik, hogy a vakcina beadását követően életüket vesztik valakik, de arra egyelőre még várni kell, hogy megbízható információkkal szolgáljanak a hatóságok: valóban volt-e közvetlen kapcsolat az oltóanyag beadása és a haláleset között. Márpedig, ha kiderülhetne az egyes esetekről: nem volt közvetlen kapcsolat, és ezt közölnék az egyébként is meglehetősen tanácstalan lakossággal, talán zökkenőmentesebbé válhatna a megakadni látszó oltáskampány.

Mindeközben rebesgetik azt is, hogy a nagy gyógyszergyárak közti harc jéghegyének a csúcsa, ami az oltások körüli zűrzavarból kiviláglik. De hát ki tudhatja biztosan ebben a mindent átható, sűrű homályban, ahol az átlagember számára erre „sincs bizonyíték”.

A járvány és a vele járó kellemetlenségek megszűnésére vágyó egyszerű polgárt pedig a korábbinál is töményebb bizonytalanság veszi körül. Mozgó autóba ugorva tanulunk vezetni. Bár még nincs bizonyíték rá, reménykedjünk benne, hátha sikerül kormányozni a járművet.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Démonizálástól a ravasz meghúzásáig

Vélhetően sokan örülnénk annak, ha Donald Trump esélyei az idei elnökválasztás megnyerésére nem attól nőttek volna meg, hogy a rá kilőtt puskagolyó éppen csak a fülét súrolta, így túlélte az ellene elkövetett merényletet.

Balogh Levente

Balogh Levente

Magyar EU-elnökség: erős diplomáciai kezdés, erős ellenszél

Sikerült elérni, hogy igencsak nagyot szóljon a soros magyar EU-elnökség első hete, Orbán Viktor Kijevtől Moszkván és Pekingen keresztül Washingtonig tartó körútja és a Patrióták Európáért EP-frakció megalakítása azóta is vezető téma a világsajtóban.

Makkay József

Makkay József

Többet ér a medve élete, mint az emberé

Szappanoperához hasonlít a romániai politikai osztály viszonyulása a túlszaporodott medveállományhoz. Miközben a környezetvédők bagatellizálják a problémát, újabb és újabb emberáldozatok jelzik, hogy a vadgazdálkodást kivették a szakemberek kezéből.

Ábrám Zoltán

Ábrám Zoltán

Foci-e a futball?

Egy korábbi, a 2018-as világbajnoki döntő után megszülető írásomban feltettem az első látásra ügyefogyottnak tűnő kérdést: Kik nyerték meg a focivébét?

Balogh Levente

Balogh Levente

Konzultációs színjáték, elnökválasztási figyelemelterelés

A közmondásból ismert helyzetbe hozta magát Macrel Ciolacu miniszterelnök az elnökválasztás időpontjáról kezdeményezett egyeztetéssel: megásta a vermet a koalíciós partner liberálisoknak, majd ezt követően határozott, peckes léptekkel belegyalogolt.

Makkay József

Makkay József

A zöld álmok és a való élet viszonya

Nem fogjuk túlélni ezt a ,,zöld őrületet” – fakadt ki idén tavasszal egy francia traktoros tüntető Párizs külvárosában, amikor az újságírók arról faggatták, mi a gazdákra leselkedő legnagyobb veszély.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Bukás

Mint általában oly sokszor, a nemzeti kisebbségek nyelvén tanuló diákok román nyelv és irodalomból írt érettségi dolgozatainak javítása körüli mizéria közepette sem könnyű rámutatni a felelősökre, viszont azért mégsem annyira bonyolult a képlet.