Balogh Levente

Balogh Levente

Mit nem beszél az a német…

2022. július 22., 09:432022. július 22., 13:09

2022. július 22., 09:432022. július 22., 13:09

Bizonyára sokan ismerik Petőfi Sándor Mit nem beszél az a német… című versét, amelyben azt ostorozza, hogy a németek háborúval fenyegetik Magyarországot arra az esetre, ha nem hajlandó kifizetni az adósságaikat. A költő azt az arroganciát pellengérezi ki, amellyel a német – bár itt konkrétan vélhetően az osztrákokról van szó – vezetők a közép-európai népekkel szemben viseltetnek, azt, hogy alávetettjükként bánnak velük, akiknek egyetlen csettintésükre azonnal ugraniuk kell.

Nos, az elmúlt hónapok, évek, különösen pedig az ukrajnai háború nyomán lassan mintha ismét annak jeleit látnánk, hogy egyes vezető német politikusok ugyanilyen lekezelő arroganciával beszélnek a közép-európai népekről. Különösen pedig a magyarokról. Itt van mindjárt Manfred Weber, az Európai Néppárt elnöke, aki az esetleges földgázhiányt azzal enyhítené, hogy közös, EU-s tulajdonba vonná a nemzeti gázkészleteket.

A magyar kormánypártokkal régóta haragban levő, EB-elnökké való megválasztásának Magyarország általi meghiúsítása miatt még mindig frusztrált politikus ezzel egyértelműen Budapestet szeretné nehéz helyzetbe hozni, hiszen – legalábbis jelen állás szerint – Magyarországnak sikerült kétoldalú tárgyalások útján biztosítania az orosz gázszállítások folytonosságát.

Mivel azonban Németország az Ukrajna elleni orosz agresszió miatt beállt a Moszkva elleni szankciók mögé, ami miatt attól tart, hogy elzárják a gázcsapokat, most máshol keresne energiahordozót. És a legjobb megoldás válsághelyzetben attól elvenni, akinek van. Azért kíváncsiak lennénk, hogyan képzeli Weber ennek a megvalósítását. Esetleg az 1944. március 19-i akció mintájára kidolgoznák a Marga­rethe 2 hadműveletet, amely során a német csapatok megszállják Magyarországot, a gáztározók tartalmát pedig a didergő német lakosság rendelkezésére bocsátják?

A viccen túlmenően amúgy a felvetés megvalósításának egyik első lépése az a terv, hogy Brüsszelből, kötelező jelleggel határozzák meg, mennyi gázt használhat fel egy-egy tagállam, és a „kötelező energiaszolidaritást” is bevezetnék. Még komolyabb, amit Németország kancellárja, Olaf Scholz nyilatkozott a napokban. A politikus szerint szorosabb egység szükséges az EU-ban, ezért „az európai döntések egyes tagállamok általi egoista blokádjának végét” követelte. Mint mondta, az EU például a külpolitikában nem engedheti meg magának többé a nemzeti vétókat, ha hallatni akarja hangját a rivalizáló nagyhatalmak világban. Arról is beszélt, hogy az EU „élő antitézise az imperializmusnak és az autokráciának”, bár ez a többi kijelentés és az eddigi megnyilvánulások fényében kissé árnyalandó.

Elvégre miért van az, hogy az egyik tagállamot, amely nem hajlandó kritikátlanul befeküdni minden, szélsőséges ideológiákon alapuló brüsszeli ötletnek, a jogállamiságra hivatkozva, de konkrétumok megnevezése nélkül vegzálják és zsarolják, míg a másikat, amelyben nyíltan megsértik az őshonos kisebbségek jogait, de mindig lelkesen helyesel, békén hagyják? Hogy miért fontos, amit a német politikusok az EU jövőjével kapcsolatban mondanak, egyértelmű: bár az utóbbi időben Berlin befolyása megingott, még mindig az EU legnépesebb és gazdaságilag legerősebb országáról van szó.

Ilyen minőségében pedig az Unió egyik – ha nem a – legbefolyásosabb tagállama, amely saját céljai érdekében igyekszik irányt szabni a szervezet politikájának. Vagyis ha az EB jelenlegi elnökét is adó Németország ilyen, a kisebb tagállamok számára egyértelműen kedvezőtlen terveket dédelget, azoknak lényegesen nagyobb az esélyük a megvalósulásra. Márpedig le kell szögezni, hogy az egység ugyan fontos, de az is, hogy a kisebb tagállamoknak ne kelljen mindenben más, nagyobb tagállamok érdekeinek alárendelniük magukat.

Az nehezen nevezhető egyenlő jogokkal rendelkező felek közötti együttműködésnek, ha csak amolyan csatlósnak kellünk, aki addig hasznos, amíg megnyitja a piacát és rendelkezésre bocsátja az olcsó munkaerőt, de nem tolerálják, hogy bizonyos kérdésekben saját álláspontja legyen, mindenben idomulnia kell a „nagyok” akaratához. Nem véletlen, hogy az egyébként minden brüsszeli vagy washingtoni elvárást a szavak szintjén maradéktalanul helyeslő Románia sem repes az örömtől, mint ahogy a többi közép- és kelet-európai tagállam is érzi, hogy a folyamat egy adott ponton óhatatlanul oda vezethet, hogy a térségünk országait amolyan tartományi szintre degradálják, amelyeket majd a nyugati központokból a szerintük helyesnek gondolt elvek mentén kormányozhatnak a „felvilágosult”, „haladó” politikusok és bürokraták.

Az erős, érdekeit a nemzetközi színtéren is érvényesíteni képes EU persze mindannyiunk érdeke, de ehhez az kell, hogy ne csak a nagyok diktáljanak. Vagyis bizonyos kérdésekben nem árt a Több EU-t! szlogen – de tiszteletben kell tartani a Semmit rólunk nélkülünk elvét is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Makkay József

Makkay József

Az európai migrációs válság „szárnyas kapuja”

Európa forrong a migránsáradat miatt. Nem csak az éppen lecsengett nagy-britanniai tömegtüntetések jelzik, hogy a hatóságoknak sürgősen lépniük kell, hanem az Európai Unió területén egyre sűrűbben bevezetett határellenőrzés is ezt mutatja.

Ábrám Zoltán

Ábrám Zoltán

Paralimpia Párizsban: nálunk kihívás a fogyatékossággal élők eredményeinek elismerése

A korlátozások, a hátrányos helyzetük ellenére a fogyatékossággal élőknek éppen úgy joguk van a sportoláshoz, mint a makk egészségeseknek. Csakhogy ők a fogyatékosságuk típusa figyelembevételével, a részletesen lerögzített kategória alapján versenyeznek.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hergelnek a szavazatunkkal

Bár Magyarországon majd csak két év múlva rendezik a következő országgyűlési megmérettetést, hirtelen választási láz lett úrrá az anyaországi politikai osztály és sajtó bizonyos részén.

Tóth Gödri Iringó

Tóth Gödri Iringó

Mi már megszoktuk, de parasportolóink mivel érdemelték ki, hogy nem szurkolhat egy egész nemzet nekik?

Szép dolog, hogy az M4 Sport megannyi tudósítóval kint van a párizsi paralimpián, csak ebből mi Erdélyben semmi sem látunk, hallunk.

Balogh Levente

Balogh Levente

A nagy romániai koalíciós haragszomrád-kutyakomédia

Mintha az éjszaka során, egyik napról a másikra felbomlott volna a kormánykoalíció – ez az érzése támadt az embernek a PSD szombati tisztújító kongresszusán elhangzott kirohanásokat olvasva.

Makkay József

Makkay József

Csalók kíméljenek! Hogyan lehet visszaszerezni a kézműves termékek becsületét?

A vásárok túl drágának tűnő választéka az emberek egy részét felpaprikázza: a kistermelő miért kínálja magas áron a termékeit? Aki ezt kifogásolja, nem veszi figyelembe a kézműves áru kézimunkaigényét. Az ágazat megmentése jelentős összefogást igényel.

Balogh Levente

Balogh Levente

De most komolyan, mire jó nekünk egy olimpiai arany?

Sajnálattal kell beismernünk: a párizsi olimpián szerzett aranyérmek hatására tényleg nem csökkent a kenyér, a sör és a téliszalámi ára, sőt a rezsiköltségek sem