Balogh Levente

Balogh Levente

Elhárult vagy még csak most jön az igazi káosz?

2024. december 06., 19:58

2024. december 06., 19:58

Ez közel volt: az alkotmánybíróság az utolsó pillanatban meghozott példátlan döntéssel elejét vette annak, hogy a romániai polgároknak vasárnap két rossz közül a kisebbikre kelljen szavazniuk az államfőválasztás második fordulójában.

Így aztán – legalábbis egyelőre – nem a mainstreamen kívül eső, másodvonalbeli jelöltek között dől el az elnöki tisztség sorsa. A taláros testület most megakadályozta – de lehet, csupán elodázta –, hogy jelentős fordulatot következzen be a Bukarest által követett irányvonal tekintetében. Már amennyiben az összeesküvéselmélet-hívő, a NATO-val és az EU-val szemben primitív szintű megszólalásaiban az indokoltnál kritikusabb, Moszkvával szemben viszont az indokoltnál megértőbb Călin Georgescu nyert volna.

Tény mindazonáltal, hogy az alkotmánybíróság döntésének nemigen lehetett alternatívája azt követően, hogy nyilvánosságra kerültek a hírszerzési információk, amelyek szerint egy külső állami szereplő – vélhetően Oroszország – beavatkozott a romániai választási folyamatba, hogy az online manipulációk nyomán Georgescu nyerje meg az első fordulót.

Ilyen körülmények között nemigen lehetett másképp dönteni, hiszen ilyen előzmények után az egész választási folyamat hiteltelenné vált.

Más kérdés ugyanakkor, hogy Iohannis, aki a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülésén már múlt héten értesült a hírszerzés által gyűjtött információkról, miért nem tájékoztatta az alkotmánybíróságot még jó előre, mielőtt az hitelesítette volna az első forduló eredményét.

Azzal ugyanis, hogy megvárta az eredmény érvényesként való elismerését, még nagyobb káoszba taszította az országot. Igaz, az alkotmánybíráknak sem kellett volna péntekig várniuk, amikor a külföldi szavazókörökben már el is kezdődött a szavazás. Miután már csütörtökön megkapták az első beadványokat, amelyek a hírszerzési információk alapján az első forduló érvénytelenítését kérték, már aznap dönteniük kellett volna.

Egyébként nagyon tanulságos, hogyan viszonyulnak a parlamenti választások után az immár hétpárti törvényhozásba bejutott pártok, illetve a romániai polgárok – kiemelten a magyarok – az alkotmánybíróság pénteki döntése előtti előállt helyzethez.

A három szélsőjobb párt részéről egyértelmű volt a választás: besoroltak Georgescu mögé.

A hozzájuk képest demokratikus pártok részéről pedig ebben a helyzetben szükségszerű volt az összefogás a kisebbik rossznak minősülő Elena Lasconi mögött.

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) már hűségesküt tett neki, és koalícióra hívta a szociáldemokratákat, az USR-t és a nemzeti kisebbségi frakciót – ami rendben is van, csak éppen a harmadik helyezettről van szó, ami befolyását az események menetére némileg beszűkíti.

Lasconi és pártja a demokrácia őrének szerepében próbált tetszelegni, ám látszott: nehéz kilépni a hagyományos értékek ellen fellépő balliberális párt skatulyájából, amelybe az USR önmagát sorolta be, hiszen a liberális Renew Europe pártcsalád tagja.

Ezért aztán hiába visel Lasconi az utóbbi időben akkora keresztet a nyakában, hogy meg lehetne rá feszíteni Spartacust, és hiába mondta azt, hogy annó a hagyományos család védelme mellett voksolt az ominózus népszavazáson, úgyis azon szélsőballiberális párt elnökeként tartják számon, amely támadást indított a hagyományos családmodell ellen.

Mindeközben a választáson 22 százalékkal első helyen végzett Szociáldemokrata Párt (PSD) megpróbált helyezkedni. Érzi, hogy az emberek változást akarnak, a szociáldemokraták viszont ezt amolyan caragialei módon szeretnék, miszerint legyen reform, de ne változzon semmi, vagyis maguk is profitálni szeretnének a jelenségből.

Ezért inkább nem akartak egyértelműen kiállni Lasconi mellett, mert minden bizonnyal úgy vélték: így tudják alaposan megkérni az árát annak, hogy belépjenek a szélsőséges pártokat háttérbe szorítani kívánó koalícióba. De még az sem kizárt, hogy hajlandóak lettek volna kívülről támogatni egy szélsőjobbos kisebbségi kormányt, ha azt érzékelték volna, hogy ez a választóik elvárása, és amúgy sem sikerülne eleget profitálniuk egy négypárti koalícióból.

Aztán pálfordulás következett – vélhetően nem teljesen függetlenül egyes „stratégiai szövetségesek” színfalak mögötti figyelmeztetéseitől.

Az RMDSZ eközben nagyon nehéz helyzetbe került, hiszen saját maga ellen kellett – és lehet, hogy majd kell is még – kampányolnia, hiszen a szöges ellentétét kellett üzennie annak, amit az első forduló és a parlamenti választás előtt mondott.

Az USR által kidolgozott, majd a parlamenti választás után visszavont – egyébként valóban átgondolatlan, a magyar közösség asszimilációját garantáló, kártékony fércműnek számító – közigazgatási átszervezési törvény elleni küzdelmet kampánya fő elemévé téve ugyanis

sikerült úgy első számú közellenséggé tennie Lasconit és az USR-t, hogy a magyarok továbbra is tőle tartanak inkább, hiszen legalábbis ebben a témában tudják, milyen álláspontot képvisel.

Eközben a semmiből felbukkant Georgescu magyar témában jóformán semmit sem mondott (igaz, amit mondott, miszerint a kisebbségek románok, és örüljenek, hogy földet meg vizet kapnak Romániában, abból egyértelmű, hogy virtigli soviniszta). Arra meg már nem sokan veszik a fáradságot, hogy utánanézzenek, mit is jelent az általa nosztalgiával emlegetett és felmagasztalt soviniszta, fasiszta Vasgárda és Antonescu marsall, és hogyan tekintettek a magyarokra.

(Megsúgjuk: nem barátként).

A négy párt helyzetét nehezítette, és a soron következő új választási kampányidőszakban még tovább nehezíti, hogy az elmúlt évek politikai botrányai, korrupciós ügyei és felemásan kezelt válságai után az embereknek annyira elegük van már a fősodratú pártokból, hogy egyáltalán nem kizárható: már csak dacból, csakazértis azt támogatják majd az újonnan megtartandó elnökválasztáson, aki ellen azok összefognak.

Mindeközben Georgescu bírálói azt vetik a szemére, hogy szuverenista, mintha ez lenne a legfőbenjáróbb bűne.

Ennek tisztázására le kell szögezni:

a Donald Trump vagy Orbán Viktor által is képviselt szuverenizmus – vagyis az az álláspont, hogy nem felülről, az EU esetében Brüsszelből kell mindent megmondani a tagállamoknak, és életszerűtlenebbnél életszerűtlenebb intézkedéseket rájuk kényszeríteni, hanem meg kell tartani azt a gyakorlatot, hogy az őket érintő ügyekben maguk dönthessenek – teljesen legitim.

(Idejekorán leszerelendő a kaján megjegyzéseket: a kisebbségi jogok nemzetközi szerződésekben is szereplő ügye természetesen nem ebbe a kategóriába tartozik).

Csakhogy azt is meg kell nézni, hogy ki és hogyan képviseli, vagy tesz úgy, mintha képviselni akarná. Georgescu kapcsán ugyanis egyre inkább az az ember érzése, mintha valakik épp azért húzták volna elő a cilinderből, hogy lejárassák vele a szuverenizmus eszméjét.

Hiszen

egy jó elv is beszennyeződhet és negatív kontextusba kerülhet, ha olyasvalaki hirdeti magát a képviselőjének, aki egyébként számos más témában szélsőséges, sőt mentális problémákról árulkodó nézeteket képvisel.

A magukat haladónak képviselő körök részéről persze már meg is volt az izzadtságszagú próbálkozás arra, hogy Georgescut rátolják a magyar miniszterelnökre, hogy ezzel is tovább feketítsék őt, mert nekik amúgy is mindenről ő jut eszükbe, másrészt pedig úgyis szélsőjobboldalinak bélyegeznek mindenkit, aki tőlük egy kicsit is jobbra – vagyis valójában középen – áll.

Pedig természetesen Georgescu összeesküvés-elméletekben való hite és vasgárdista szimpátiái miatt nem helyezhető egy kategóriába egyetlen mérsékelt fősodratú politikussal sem a szuverenista oldalról.

Csakhogy annyit riogattak már a szélsőjobbal, és annyit mondták már nem szélsőjobbosokra, hogy szélsőjobbosok, hogy teljesen devalválták a fogalmat az ostoba vádakkal, így aztán amikor megjelentek az igazi szélsőjobbosok, már senki sem veszi komolyan a figyelmeztetést.

(Ebből a szempontból nem is különböznek az összeesküvéselmélet-hívő Georgescutól, hiszen ahogy az elnökjelölt, ők is ugyanúgy felépítettek egy alternatív valóságot, amelyben a buborékjukban ülő hasonszőrűekkel együtt dogmatikusan hiszenk).

Szögezzük le tehát egyértelműen: Georgescu nem normális szuverenista, hanem egy megkérdőjelezhető elmeállapotú, soviniszta tömeggyilkos gazembereket ajnározó szélsőjobbos, aki kapcsán nem kéne elfelejteni, hogy még annak az AUR-nak is vállalhatatlan volt, amelynek az elnöke az úzvölgyi osztrák-magyar katonatemető elleni pogromkísérletet szervezte.

Tanulságos amúgy, hogy Romániában mindhárom, magát szuverenistának nevező, Georgescut támogató párt nettó szélsőjobbos, ami jórészt annak tudható be, hogy

a román nemzettudat alapját még mindig a románság felsőbbrendűségét hirdető, valós történelemként tálalt mítoszok határozzák meg, amelyek azt is ellehetetlenítették, hogy a román nemzet őszintén szembenézzen a fasiszta Vasgárda és Antonescu idején elkövetett szörnyűségekkel,

a brutális tömeggyilkosságokkal és a népirtással.

Ennek ellenére sok magyar is benyelte a Georgescu-féle pszeudoszuverenista szöveget, és a közösségi oldalakon egyértelműen mellette foglalt állást, pedig magyar emberként ilyen elveket valló jelöltre szavazni nem kis mértékű önpusztító hajlamra utal – ennél már az is jobb lett volna, ha aki nem akart Lasconira pecsételni, inkább otthon marad, hogy arra a jelöltre se voksoljon, aki szerint a szénsavas üdítőkben nanochipek vannak.

Persze egyáltalán nem kizárható, hogy a megismételt választáson is hasonló helyzet áll elő – már ha Georgescut engedik még egyszer rajthoz állni, és nem állítják félre az ellene indult hatósági eljárás nyomán.

Az minden esetre jókora kérdőjel, kik lesznek majd a fősodratú pártok jelöltjei, és hogyan alakul majd a rangsor. Hiszen a mostani első forduló immár nem első forduló, hanem tűpontos közvélemény-kutatás, olyan, amilyenről a közvélemény-kutató intézetek csak álmodni tudnak, és amely még az esetleges orosz beavatkozás és manipuláció ellenére is viszonylag egyértelműen megmutatta, mit gondol az emberek többsége az országot évtizedek óta hol felváltva, hol koalícióban irányító régi pártokról.

Vagyis most

lehetőség adódik a korrekcióra, arra, hogy megpróbálják kifogni a szelet a választásokon jelentősen megerősödött szélsőjobbosok vitorlájából, miközben az illetékes állami szervek is rákészülhetnek arra, hogyan védjék ki az ellenséges manipulációs kísérleteket.

A nagy kérdés most az, hogyan viszonyul mindehhez ama tömeg, amelynek annyira elege van az elmúlt évek politikájából, hogy masszívan a jelenlegi elit leváltását célzó pártokra szavazott, még akkor is, ha azok nettó szélsőségesek, összeesküvés-elméleteket terjesztenek, és betarthatatlan ígéretekkel szédítik őket.

Könnyen megtörténhet, hogy a mostani alkotmánybírósági döntés csak még elkeseredettebbé teszi őket, mivel úgy értelmezik, hogy „a rendszer” meg akarja akadályozni a mélyreható változást, amelyet szerintük Georgescu hozhatott volna el, ezért csakazértis le akarják majd váltani a jelenlegi elitet.

És mindenki örülhet, ha ezt csak a szavazófülkékben akarják majd véghez vinni, nem pedig az utcákra vonulva, a szavazásnál jóval radikálisabb eszközökkel.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Páva Adorján

Páva Adorján

Szép Magyarország, hadd vegyünk belőled egy darabot!

Bár egész gyerekkoromban szűnni nem akaró zaklatásoknak voltam kitéve magyarságom miatt, forrófejű fiatalként Magyarországra átkerülve egy adott ponton azon röhögtem: azért nem ártott volna, ha néha-néha itt is átvonul egy román tankhadosztály.

Balogh Levente

Balogh Levente

Bárcsak Erdélyre is szemet vetne Trump!

Zord időjárás ide, metsző hideg oda, nem lehet most olyan rossz grönlandinak lenni.

Bede Laura

Bede Laura

A szegényektől a keveset is elvenni

Egy kenyér, margarin és talán a legolcsóbb, 100 grammos kiszerelésű felvágott – az idei évtől körülbelül ennyit vásárolhatnak havonta a rászorulók az élelmiszer-utalványok formájában kapott állami támogatásból.

Balogh Levente

Balogh Levente

Közigazgatási reform mint figyelemelterelés

Van egy olyan érzésünk, hogy a Románia közigazgatási átszervezésére vonatkozó törvény jelenleg nem is annyira az ország és a polgárok számára létfontosságú, mint inkább a kormánynak.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Iohannis politikai holttestén táncolna a román szélsőjobb

Tovább mélyíti a tavalyi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése nyomán kirobbant belpolitikai válságot a román ellenzék Klaus Iohannis elnök menesztését célzó akciója.

Balogh Levente

Balogh Levente

Európa gyenge, és ezt Trump most újfent az orrunk alá dörgöli

Meg kell hagyni, meglehetősen erős kezdés, hogy Donald Trump új elnökségének egyik első lépéseként azzal indítaná a rendrakást a világban, hogy egy európai országgal, sőt szomszédjával, katonai szövetségeseivel szemben fogalmaz meg területi követeléseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Csak magyar ne legyen?

Leplezetlen politikai támadások érik Romániában az MVM Csoport és az E.ON között létrejött megállapodást, amelynek gyakorlatba ültetését a bukaresti koalíciós kormány egyik fele nyíltan megakadályozna.