Kiss Judit
2020. március 18., 12:172020. március 18., 12:17
2020. március 18., 12:212020. március 18., 12:21
Olyan időket élünk, amikor jobbára mindenkinek inkább kérdései, semmint válaszai vannak a megváltozott körülmények miatt és a hogyan továbbot illetően: a magánéletben, a módosuló hétköznapokban, szakmai, munkahelyi vonalon is soha nem tapasztalt átalakulásokat élünk meg. A járványügyi helyzet miatt egy hete kényszervakációjukat töltik az iskolások, azóta pedig éppen csak körvonalazódni látszik, miként költöznek és rendezkednek be a virtuális térbe a tanintézetek, a pedagógusok, a gyerekek, hogy mégiscsak pótolni lehessen valamiképpen a háromdimenziós iskolai életet.
Mivel előzmény és példa nélküli a mostani (kényszer)helyzet, arra válaszul nyilván előzmény nélküli, eleddig ismeretlen megoldásokat kell találni, ami persze nem könnyű. Főként ha tekintetbe vesszük, hogy a romániai oktatási rendszer még járványon kívüli, megszokott kerékvágásában sem dicsekedhetett azzal, hogy zökkenőmentesen működött volna vagy képes lett volna rugalmasan, hatékonyan venni az akadályokat. Nos, a gyökeresen felfordult helyzetben azért egyelőre úgy tűnik, az iskolai élet szereplői igenis tesznek erőfeszítéseket: a tanárok igyekeznek mihamarabb kidolgozni, milyen módszerekkel lehet virtuálisan átadni a tananyagot, a tanintézetek a krízisben kialakuló stresszhelyzet „távgyógyítására” is törekszenek, remélhetőleg lesz magyar nyelvű iskolatévé, hogy a kisérettségi és érettségi előtt állóknak is segítsen a felkészülésben.
Mindez dicséretes, azonban ahhoz, hogy összehangoltan és valóban eredményesen működhessen a távoktatás, egységességre van szükség, és a minisztériumnak ellenőrzés alatt kellene tartania, hol hogyan működik avagy nem működik az online tanítás. Hiszen stratégiai elképzelés nélkül az erőfeszítések nem maradnak többek, mint szórványos cselekvések, félmegoldások. Életünknek ezt a területét rengeteg újonnan felbukkanó kérdés veszi körül, így itt is bővelkedhetünk a dilemmákban. Vajon hogyan működik majd a diákok számonkérése, munkájuk értékelése, lesz-e erre belátható időn belül egységesen kidolgozott módszer? Illetve a megváltozott viszonyok között valóban megtalálják-e a módját a pedagógusok annak, hogy felkeltsék, sőt fenntartsák az amúgy is a virtuális világhoz szokott ifjú generáció érdeklődését, motivációját? Hiszen a digitális bennszülöttek sokkal gyakorlottabban, gyorsabban és ügyesebben mozognak a digitális terekben, mint tanáraik jó része, akiknek most kell hozzászokniuk ahhoz, miként kell és lehet lavírozni a két dimenziós labirintusokban.
Aztán felmerül az a kérdés is, vajon hogyan lehetne elvárni, hogy Romániában egykettőre kialakuljon és működőképes legyen az online oktatás, ha rengeteg diák nem rendelkezik az ehhez szükséges felszereltséggel, számítógéppel, táblagéppel vagy okostelefonnal. Vagy mi a helyzet az olyan családokban, ahol több iskoláskorú gyerek van, és csak egy számítógép? És egy másik szempont: gondoljuk el, olyan országról beszélünk, ahol sok helyen – beleértve iskolákat – még most is az udvaron szégyenkezik az illemhely… Az országos diáktanács arra kérte a kormányt, hogy fektessen be több pénzt a tanárok felkészítésébe, segítsen abban is, hogy minden diák számára lehessen megteremteni az online tanulás feltételeit. Reménykedjünk abban, hogy a döntéshozók segítségével, a pedagógusok és szülők igyekezetének köszönhetően bár részben eredményesen alkalmazkodhatnak az iskolai élet szereplői a hatalmas ívű változásokhoz.
És bízzunk abban is, hogy nemcsak az iskolások, de mi mindannyian képesek leszünk higgadtan, az összeesküvés-elméleteket és a pánikhangulatot félretéve, az óvintézkedéseket betartva tanulni. Mert tanulás ideje van, talán élesen érezhetőbben, mint valaha. Meg kell tanulnunk, hogyan lehet a lehető legproblémamentesebben élni és túlélni új, egyelőre szokatlan körülményeink között. Ideiglenesen újra kell fogalmaznunk, át kell rendeznünk az iskolát éppúgy, mint gondolatainkat és életünket.
Balogh Levente
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Páva Adorján
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Gazda Árpád
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Balogh Levente
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
szóljon hozzá!