2008. december 10., 12:312008. december 10., 12:31
Bár erősen kétséges, hogy mondjuk egy nyolc-tíz éves, megkímélt Opel vagy Volkswagen kevésbé lenne környezetkímélő és biztonságos, mint mondjuk egy, az úgynevezett tehén-teszten, azaz hirtelen fékezéses kormányrántásnál a világ röheje közepette szó szerint a feje tetejére állt vadonatúj Dacia Logan.
Ha viszont a romániai autópiac vásárlóereje felől nézzük a tényállást, napnál világosabb, hogy miért jogos az emberek felháborodása. Bár az is erősen kétséges, hogy környezetkímélőbb-e, vagy biztonságosabb-e, egyáltalán mitől menőbb egy látszólag jó karban levő, valójában kimustrált pár éves Audi a Romániában kapható, és szintén német kézen levő gyárakban készülő vadonatúj, nagyjából ugyanannyi pénzbe kerülő Skoda Fabiánál.
Mindezek a szempontok és számítások a végtelenségig ragozhatók. A lényeg, hogy döntésével a kormány – bevallottan is – inkább a Dacia autógyár tizenkétezer alkalmazottja szociális szempontjai, semmint az autóra vágyó százezrek szempontjai mentén határozott, egyfajta tűzoltóstratégiát alkalmazva. De ha az állam legalább középtávon gondolkodna, azzal fékezné a használt járművek behozatalát, és élénkítené az újak vásárlását, egyszóval az elavult romániai autópark kicserélését, hogy a regisztrációs adó helyett a roncsautók jelenlegi 3000 lejes beszámítási árát és az így megvásárolható 30 ezer jármű számát háromszorozná meg.
Ez sem lenne sok, de nagy valószínűséggel a jelenleginél sokkal többen vállalnák, hogy egy kis anyagi erőfeszítéssel itthon is kapható, vadonatúj autót vásároljanak a ki tudja hány gazdánál és milyen körülmények között szolgált nyugati gépek helyett. És jó volna, ha a szennyező fizet elv alapján az adó kimondottan környezetvédelmi szempontokat követne. A versenyképességet és a közlekedésbiztonságot döntse el a minőség.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.
Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki.