2012. szeptember 21., 10:082012. szeptember 21., 10:08
A felvetés megfontolandó, hiszen egyértelmű: a gazdasági válság szorításában, a feljövőben levő hatalmas országokkal – Kínával, Brazíliával, sőt Oroszországgal is – a kisebb területű európai államok csakis szorosabb összefogással vehetik föl a versenyt.
A szorosabb együttműködés alapjai elvileg megvannak, hiszen az EU létező entitás, amelyen belül a tagok egy része közös fizetőeszközt használ, és mindegyik tagállam magáénak vallja az EU alapját képező demokratikus értékeket, a jogállamiság alapelveit. A baj csak az, hogy a legutolsó tényező legfeljebb papíron valósul meg.
Akad ugyanis olyan uniós tagállam, amely szabályos hadjáratot folytat állampolgárainak egy csoportja ellen. Szlovákiáról van szó, amely a könnyített honosításról szóló magyar törvényre válaszul olyan jogszabályt alkotott, amely alapján megfosztható szlovák állampolgárságától a más ország állampolgárságát megszerző személy. Emellett – „bűntársával,” Csehországgal egyetemben – továbbra is szentnek és sérthetetlennek tekinti az 1945-ös, a magyar és német közösséget kollektív bűnössé nyilvánító Beneš-dekrétumokat.
Mindez jelzi, hogy az uniós csatlakozás nem hozta el a várt eredményeket a kisebbségvédelem terén. Igaz ugyan, hogy a közlekedés, és ezzel a magyar nemzetrészek közötti kapcsolattartás könnyebbé vált, de a jogfosztások továbbra sem szűnnek meg.
Márpedig nehéz szorosabb föderációt kérni olyan országok, nemzetek között, amelyek egyike-másika kollektív büntetéssel sújtja egy másik nemzethez tartozó polgárait. Ameddig a kisebbségi ügyek uniós szintű rendezésétől a saját kisebbségeik önrendelkezési törekvései miatt ódzkodó nyugat-európai EU-tagok az egyenlő jogok biztosításának hangoztatásán túl nem hajlandóak konkrét, számon kérhető és szankciókat is tartalmazó uniós szabályrendszert kidolgozását elfogadni, addig a szorosabb föderáció sem valósulhat meg teljes mértékben. Hiszen a szőnyeg alá söpört konfliktusok tovább izzanak, és politikailag is gyengítik a gazdaságilag amúgy is sebezhető szövetséget.
Egy soha el nem mondott személyes történetet mesélnék el 1986-ból. Épp elvégeztem az egyetem fizika szakán az első évet. Elviselhetetlen hőség volt Temesváron.
Az eredményt látva kijelenthető: a kormánypártok akkor is nehezen tudtak volna jobb eredményt összehozni a szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion számára az elnökválasztáson, ha a kampányidőszakban közvetlenül mellette korteskednek.
Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.