Makkay József
2022. augusztus 01., 08:55
2022. augusztus 01., 08:55
Egymást érik a romániai turizmust népszerűsítő filmek. Charly Ottley brit újságíró román szájíz szerint elkészítette a Romániát népszerűsítő Wild Carpathia című angol dokumentumfilm-sorozatot.
A Természetvédelmi Világalap támogatásával román filmesek Vad Románia címmel gyártottak le szintén hatalmas összegbe kerülő dokumentumfilmet, de kormányzati forrásokból finanszírozott projektek is napirenden vannak. Az országot népszerűsítő egyik PR-alkotásban Károly herceg brit trónörökös Románia felfedezésére biztatja a turistákat. A sok reklám ellenére azonban a belföldi turizmus minősége alig javult az elmúlt években, sőt, aki már megégette magát a szolgáltatásokkal, az messze elkerüli a romániai turizmust.
A belföldi vendéglátástól menekülő hazai turistákra jellemző elsősorban a kiábrándultság, akikkel tele van Bulgária, Törökország, Görögország, Montenegró és Horvátország tengerpartja, de sokan Nyugat-Európába is eljutnak a nyári hónapok csúcsidényében. Azok közül, akik évek óta külföldi tengerpartokon nyaralnak, a legtöbb embernek már van negatív tapasztalata a gyenge minőségű romániai szolgáltatásokkal kapcsolatban. Nálunk a minőségi ellátás jóval többe kerül, mint a tőlünk délre fekvő országokban.
A balkáni felhozatalban Románia nem éri el a bolgár, török vagy görög szolgáltatások minőségét és ár/érték arányát. A zsúfolt román tengerparti üdülőkről szóló bukaresti hírtelevíziós félretájékoztatással szemben a valóság az, hogy a legtöbb üdülőtelepen lézengnek a turisták.
Minden lehetséges módon meg akarják a pénzüktől kopasztani a vendégeket a drága parkolójegyekkel, a napozóágyak bérlésével vagy a kínálathoz képest irreálisan drága szállodai szolgáltatásokkal.
Az igazi baj az, hogy bármerre utazik az ember, olyan Románia, mint egy szeméttelep. Sokfelé megfordultam Európában, de ilyen koszos országgal még nem találkoztam. Fenntartásokkal utaztam el Albániába is, ezzel szemben kellemes meglepetés ért. Ahhoz képest, amit olvastam és hallottam róluk, jól látszik a fejlődés: a helyi önkormányzatok és a tiranai hatóságok eltökélt szándéka, hogy a szörnyű kommunista múlttal leszámoljanak.
Ezzel szemben Románia a beáramló rengeteg uniós pénz, és az immár tízmilliárd eurókra rugó külföldi hitelek ellenére is egy lepusztult, gondozatlan ország képét mutatja, ahonnan menekülnek az emberek. Alig tudnék olyan térséget mondani az országban, ahol legalább az országutak mentén le van vágva a gaz, és ha az autós megáll pihenni egy út menti parkolóban, nem az eldobott műanyagpalackok és a használt wcpapír-kupacok fogadják.
De az üdülőtelepeken sem jobb a látvány. A pénzesebb befektetők létrehoznak ugyan egy-egy nehezen megfizethető, bekerített, lakópark-szerű panziót, szállodát, de a kerítésen kívül már nincs gazdája semminek. A polgármesteri hivatalok hatásköre csak papíron létezik, mert rendszerint senkit nem büntetnek meg szemetelésért és a minden ellepő embermagasságú gaz miatt. Ha folyóink, patakjaink partján szeretnénk letelepedni, onnan is a rengeteg szemét miatt menekülünk.
Számomra a legnagyobb kiábrándulás kedvenc kirándulóhelyem, az Erdélyi-szigethegység természeti szépségeit beárnyékoló, lepusztult településhálózat, a beruházások hiánya és a vendéglátáshoz alig értő emberek. A napokban az Aranyosfői-jégbarlangban jártunk, ahol a viharos időjárás miatt megszűnt az áramszolgáltatás. A tömegturizmusra berendezkedett, világhírű természeti látványossághoz vezető infrastruktúrából ,,kifelejtették” a külső áramfejlesztőt, így a több tucatnyi emberből álló turistacsoport a vaksötétben kétségbeesetten tapogatózott egy-egy telefon fényénél a szűk deszkasétányokon.
Ez a tipikus romániai turizmus, ahol soha semmi nem készül el teljes egészében. A beruházásból lefaragják a szükséges pénzek egy részét, vagy ellopják, vagy eleve rosszul tervezik meg. Ameddig országos és helyi szinten nem lesz gyökeres szemléletváltás, meddő vágyálom, hogy a hazai turizmus hiányosságait reklámfilmekkel lehessen pótolni.
Azt szokták mondani, a turizmus szempontjából Erdély a második Svájc lehetne. Ez igaz, csak hozzá kell tenni, hogy bukaresti vezetéssel ez soha nem fog bekövetkezni.
Kiss Judit
Görgetünk, bámuljuk képernyőinken hírfolyamok végtelenített, soha el nem fogyó szalagjait. Ha netán szokatlanabb időjárási mozzanat történik odakint, legtöbbször nem is az ablakon kitekintve vesszük észre.
Balogh Levente
Reméljük, az RMDSZ vezetői vannak annyira úriemberek, hogy legalább egy csokor virágot és egy doboz bonbont küldenek majd Elena Lasconinak, köszönetképpen azért, hogy a pártja kitűnő kampánytémát biztosított számukra a választások előtti hetekben.
Rostás Szabolcs
Bár a közelgő parlamenti és államfőválasztás kampányának zaja eltereli a figyelmet számos lényeges elemről, a választópolgároknak ajánlott azzal a tudattal készülniük a novemberi-decemberi szavazásra, hogy jövőre nehéz idők köszöntenek be Romániában.
Balogh Levente
Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.
Rostás Szabolcs
A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.
Balogh Levente
Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.
Balogh Levente
Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.
szóljon hozzá!