Makkay József

Makkay József

Miért nem lehet Erdély a második Svájc?

2022. augusztus 01., 08:55

2022. augusztus 01., 08:55

Egymást érik a romániai turizmust népszerűsítő filmek. Charly Ottley brit újságíró román szájíz szerint elkészítette a Romániát népszerűsítő Wild Carpathia című angol dokumentumfilm-sorozatot.

A Természetvédelmi Világalap támogatásával román filmesek Vad Románia címmel gyártottak le szintén hatalmas összegbe kerülő dokumentumfilmet, de kormányzati forrásokból finanszírozott projektek is napirenden vannak. Az országot népszerűsítő egyik PR-alkotásban Károly herceg brit trónörökös Románia felfedezésére biztatja a turistákat. A sok reklám ellenére azonban a belföldi turizmus minősége alig javult az elmúlt években, sőt, aki már megégette magát a szolgáltatásokkal, az messze elkerüli a romániai turizmust.

A belföldi vendéglátástól menekülő hazai turistákra jellemző elsősorban a kiábrándultság, akikkel tele van Bulgária, Törökország, Görögország, Montenegró és Horvátország tengerpartja, de sokan Nyugat-Európába is eljutnak a nyári hónapok csúcsidényében. Azok közül, akik évek óta külföldi tengerpartokon nyaralnak, a legtöbb embernek már van negatív tapasztalata a gyenge minőségű romániai szolgáltatásokkal kapcsolatban. Nálunk a minőségi ellátás jóval többe kerül, mint a tőlünk délre fekvő országokban.

A balkáni felhozatalban Románia nem éri el a bolgár, török vagy görög szolgáltatások minőségét és ár/érték arányát. A zsúfolt román tengerparti üdülőkről szóló bukaresti hírtelevíziós félretájékoztatással szemben a valóság az, hogy a legtöbb üdülőtelepen lézengnek a turisták.

Minden lehetséges módon meg akarják a pénzüktől kopasztani a vendégeket a drága parkolójegyekkel, a napozóágyak bérlésével vagy a kínálathoz képest irreálisan drága szállodai szolgáltatásokkal.

Az igazi baj az, hogy bármerre utazik az ember, olyan Románia, mint egy szeméttelep. Sokfelé megfordultam Európában, de ilyen koszos országgal még nem találkoztam. Fenntartásokkal utaztam el Albániába is, ezzel szemben kellemes meglepetés ért. Ahhoz képest, amit olvastam és hallottam róluk, jól látszik a fejlődés: a helyi önkormányzatok és a tiranai hatóságok eltökélt szándéka, hogy a szörnyű kommunista múlttal leszámoljanak.

Ezzel szemben Románia a beáramló rengeteg uniós pénz, és az immár tízmilliárd eurókra rugó külföldi hitelek ellenére is egy lepusztult, gondozatlan ország képét mutatja, ahonnan menekülnek az emberek. Alig tudnék olyan térséget mondani az országban, ahol legalább az országutak mentén le van vágva a gaz, és ha az autós megáll pihenni egy út menti parkolóban, nem az eldobott műanyagpalackok és a használt wcpapír-kupacok fogadják.

De az üdülőtelepeken sem jobb a látvány. A pénzesebb befektetők létrehoznak ugyan egy-egy nehezen megfizethető, bekerített, lakópark-szerű panziót, szállodát, de a kerítésen kívül már nincs gazdája semminek. A polgármesteri hivatalok hatásköre csak papíron létezik, mert rendszerint senkit nem büntetnek meg szemetelésért és a minden ellepő embermagasságú gaz miatt. Ha folyóink, patakjaink partján szeretnénk letelepedni, onnan is a rengeteg szemét miatt menekülünk.

Számomra a legnagyobb kiábrándulás kedvenc kirándulóhelyem, az Erdélyi-szigethegység természeti szépségeit beárnyékoló, lepusztult településhálózat, a beruházások hiánya és a vendéglátáshoz alig értő emberek. A napokban az Aranyosfői-jégbarlangban jártunk, ahol a viharos időjárás miatt megszűnt az áramszolgáltatás. A tömegturizmusra berendezkedett, világhírű természeti látványossághoz vezető infrastruktúrából ,,kifelejtették” a külső áramfejlesztőt, így a több tucatnyi emberből álló turistacsoport a vaksötétben kétségbeesetten tapogatózott egy-egy telefon fényénél a szűk deszkasétányokon.

Ez a tipikus romániai turizmus, ahol soha semmi nem készül el teljes egészében. A beruházásból lefaragják a szükséges pénzek egy részét, vagy ellopják, vagy eleve rosszul tervezik meg. Ameddig országos és helyi szinten nem lesz gyökeres szemléletváltás, meddő vágyálom, hogy a hazai turizmus hiányosságait reklámfilmekkel lehessen pótolni.

Azt szokták mondani, a turizmus szempontjából Erdély a második Svájc lehetne. Ez igaz, csak hozzá kell tenni, hogy bukaresti vezetéssel ez soha nem fog bekövetkezni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Makkay József

Makkay József

Az európai migrációs válság „szárnyas kapuja”

Európa forrong a migránsáradat miatt. Nem csak az éppen lecsengett nagy-britanniai tömegtüntetések jelzik, hogy a hatóságoknak sürgősen lépniük kell, hanem az Európai Unió területén egyre sűrűbben bevezetett határellenőrzés is ezt mutatja.

Ábrám Zoltán

Ábrám Zoltán

Paralimpia Párizsban: nálunk kihívás a fogyatékossággal élők eredményeinek elismerése

A korlátozások, a hátrányos helyzetük ellenére a fogyatékossággal élőknek éppen úgy joguk van a sportoláshoz, mint a makk egészségeseknek. Csakhogy ők a fogyatékosságuk típusa figyelembevételével, a részletesen lerögzített kategória alapján versenyeznek.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hergelnek a szavazatunkkal

Bár Magyarországon majd csak két év múlva rendezik a következő országgyűlési megmérettetést, hirtelen választási láz lett úrrá az anyaországi politikai osztály és sajtó bizonyos részén.

Tóth Gödri Iringó

Tóth Gödri Iringó

Mi már megszoktuk, de parasportolóink mivel érdemelték ki, hogy nem szurkolhat egy egész nemzet nekik?

Szép dolog, hogy az M4 Sport megannyi tudósítóval kint van a párizsi paralimpián, csak ebből mi Erdélyben semmi sem látunk, hallunk.

Balogh Levente

Balogh Levente

A nagy romániai koalíciós haragszomrád-kutyakomédia

Mintha az éjszaka során, egyik napról a másikra felbomlott volna a kormánykoalíció – ez az érzése támadt az embernek a PSD szombati tisztújító kongresszusán elhangzott kirohanásokat olvasva.

Makkay József

Makkay József

Csalók kíméljenek! Hogyan lehet visszaszerezni a kézműves termékek becsületét?

A vásárok túl drágának tűnő választéka az emberek egy részét felpaprikázza: a kistermelő miért kínálja magas áron a termékeit? Aki ezt kifogásolja, nem veszi figyelembe a kézműves áru kézimunkaigényét. Az ágazat megmentése jelentős összefogást igényel.

Balogh Levente

Balogh Levente

De most komolyan, mire jó nekünk egy olimpiai arany?

Sajnálattal kell beismernünk: a párizsi olimpián szerzett aranyérmek hatására tényleg nem csökkent a kenyér, a sör és a téliszalámi ára, sőt a rezsiköltségek sem