Makkay József

Makkay József

Miért hazudnak a román politikusok az ukrán gabonaimportról?

2024. február 20., 15:582024. február 20., 15:58

Időnként hálásak lehetünk az ukrán állami intézmények hivatalos exportadatainak, amelyek a jelek szerint átláthatóbbak és megbízhatóbbak a román társintézmények statisztikáinál. Újabban ezekből derül ki, hogy a román kormánypárti politikusok hazudnak, ha érdekeik úgy kívánják.

Marcel Ciolacu miniszterelnök január végi, szatmárnémeti látogatásán úgy fogalmazott, hogy a román kormány biztosítja az ukrán gabona tranzitját, miközben arról gondoskodik, hogy ebből egyetlen szem gabona se maradjon Románia területén.

Mivel az elmúlt hónapokban sokat foglalkoztam az ukrajnai gabonaimportnak a hazai mezőgazdaságra gyakorolt negatív hatásával, több olyan gabonatermelővel és kereskedővel is beszélgettem, akik kész tényként állították be, hogy a román kormány állításai nem igazak. Meglátásuk szerint az olcsó, gyenge minőségű és agyonvegyszerezett ukrajnai búza, kukorica, napraforgó és sok más mezőgazdasági termék továbbra is elárasztja a romániai piacot.

A román miniszterelnök tagadó kijelentése nyomán megkérdeztem Nicu Vasile mezőgazdasági szakembert, a négy legnagyobb romániai gazdaszervezet társulásából létrejött Mezőgazdasági és Együttműködési Szövetség (AAC) soros elnökét, aki tisztségénél fogva rendszeresen tárgyal a román mezőgazdasági miniszterrel is.

Az ukrán gabonaimportot tagadó miniszterelnöki kijelentés kapcsán feltett kérdésemre elmosolyodott. A politikum felső vezetőivel folyamatos kapcsolatban álló érdekvédelmi szervezet vezetője nem mondhatta azt az újságírónak, hogy az ország egyik vezetője hazudik, de kitérő válaszával ezt erősítette meg. Az ACC tagjaként a Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Ligája (LAPAR) elnöke a Krónika megkeresésére úgy fogalmazott, hogy a hivatalos uniós statisztikák szerint a teljes tavalyi gabonaexport több mint hatvan százaléka az Európai Unió tagországaiba került.

Az Ilfov megyében szintén gabonatermesztéssel foglalkozó agrárvállalkozó szerint nehezen képzelhető el, hogy ebből a sok millió tonnás ukrán exportból ne jutottak volna a román piacra direktbe,

vagy akár Nyugat-Európából is gabonaszállítmányok. Nyersanyagként és feldolgozott formában egyaránt.

Az induló gazdatüntetések lehűtésére bedobott Marcel Ciolacu-féle szövegről akkor frissiben nem derült ki, hogy elterelő hadműveletről van szó, hogy a kijelentésnek köze sincs a valósághoz.

Közel egy hónapot kellett várni, amíg az ukrán vámhatóság hivatalos adatai megcáfolták a román miniszterelnök állításait. Kiderült, hogy tavaly júliustól a gabonakereskedők egymillió tonna ukrán búzát importáltak Romániába, amivel Spanyolország után Románia a második legjelentősebb ukránbúza-importőr az Európai Unió tagországai között.

A PSD-PNL kormány többszörösen vezeti félre az embereket az ukrán gabonaimport ügyében.

A miniszterelnök egyértelműen hazudott, hogy nem érkezik ukrán gabona az országba. De pont ilyen félrevezető állítás az is, hogy tavaly ősszel külön engedélyhez kötötte a gabonaimportot olyan feldolgozók számára, akik úgymond nem tudják nélkülözni az ukrán gabonát? Ennek cáfolására elegendő egyetlen adat: 2023-ban Románia 9 millió tonnás rekord búzatermést könyvelhetett el. Ennek a nagy mennyiségnek legfentebb az egyharmadát tudja értékesíteni a hazai feldolgozóipar és az állattenyésztés, a termés nagyobb mennyisége hagyományosan exportra kerül.

Kinek van tehát szüksége olcsó és rossz minőségű ukrán gabonára, amikor a hazai gabonatermelő farmok silói az aratás után fél évvel is tele vannak készletekkel?

Milyen szempontok szerint bocsát ki a bukaresti mezőgazdasági szaktárca importengedélyt, ha a helyi termelők februárban sem tudják értékesíteni gabonájukat?

A romániai gazdák elképesztő játszmák áldozataivá váltak. Nem csak a gabonatermesztők, hanem a zöldségtermesztők, méhészek, gyakorlatilag mindenki, aki terményeit önköltségi áron vagy az alatt tudja értékesíteni az illojális konkurencia miatt. Legutóbb az ukrán mezőgazdasági minisztérium adataiból derült ki, hogy a térség országai közül Románia vásárolja meg a legtöbb ukrán hagymát. De mondhatnánk a mézet is, hiszen a méhészek sincsenek jobb helyzetben, mint a gabonatermesztők.

Az is felháborító lenne, ha az Egyesült Államok és Brüsszel fő szövetségeseként Marcel Ciolacu beismerné, hogy nem korlátozhatja az ukrajnai termékek behozatalát a romániai piacra. Nem boldogítaná a romániai gazdákat, de legalább kiderülne az igazság. Ezzel szemben a román kormányfő ködösít, félrevezet, magyarán szólva hazudik.

Ilyen előzmények után más megnyilatkozásaiban mennyire hihet az ország?

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Páva Adorján

Páva Adorján

Székelyföld és a román futball agresszorai

Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

A „Fogjuk meg, s vigyétek!” politikájától az „Utánam, vitézek!” politikájáig

Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.

Balogh Levente

Balogh Levente

Kit és hogyan büntessünk a megszorítások miatt?

Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.