2010. október 01., 12:112010. október 01., 12:11
A következő ülésen felmerült, hogy miképpen tudná megfelelő utasítások hiányában a takarítónő jól ellátni a feladatait? Így megalapították a tervezési részleget két munkatárssal: egyik feladata az utasítások megírása lett, a másik pedig időhatékonysági tanulmányokat fogalmazott meg.
A második gond a következő volt: miképpen győződhetnek meg a miniszterek arról, hogy a takarítónő a kapott utasításokat megfelelően teljesíti? Így jött létre a minőség-ellenőrzési részleg két emberrel, a minőségbiztosítási tanulmányokat készítő, valamint a jelentéstevő ellenőrrel. Aztán meg komoly probléma merült fel: hogyan fizetjük ki ezeket az alkalmazottakat? Nem gond, két új posztot hozunk létre – okoskodott a kormány –, felveszünk egy fizetéseket számoló közgazdászt és egy bérkifizetéssel foglalkozó kasszásnőt. Hajaj, de még ez sem volt elég! Egy gyanakvó tárcavezető drámai kérdést tett fel: „De ki fog felelni ezekért az emberekért?” Nem volt mit tenni, létrehozták az adminisztratív osztályt egy igazgatóval, egy helyettes igazgatóval és jogi asszisztenssel. Mondanom sem kell, minden egyes állásra a megfelelő, esetenként sokzérós fizetéssel hamar került ember.
Így ment ez egy ideig. S aztán kiderült, hogy az illető ország gazdasága egyáltalán nincs rendben. Óriási a ráfizetés ennél az irodaháznál. A minisztertanács általános bércsökkentéssel próbálkozott, de az igazgató, az igazgatóhelyettes, a jogász, a tervezési, a minőség-ellenőrzési stb. stb. aktatologató részlegek munkatársai sztrájkolni kezdtek. A kormány belátta, hogy nincs mit tenni, a költségvetés egyensúlyának helyreállításához drasztikusabb lépésekre van szükség. A magas költségekre való hivatkozással az internetes ügyintézés javaslatát elvetették. A főmufti végül az asztalra csapott: „Túlságosan sok léhűtőt foglalkoztatunk, valakinek le is út, fel is út!” A többi főnök pedig sűrűn bólogatott.
És a vezérkar kirúgta a takarítónőt, aki elment az Óperencián túlra, és boldogan élt tovább. Az állam is boldogan élt, ameddig csődbe nem ment...
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.