Kiss Judit

Kiss Judit

Mérsékelni kéne a zűrzavart

2020. augusztus 26., 10:50

2020. augusztus 26., 10:50

A járványhelyzet és annak összes, korábbi biztonságunkat felbolygató hozadéka még olyan országokban is kihívás elé állítja az illetékes döntéshozókat, ahol az intézkedések meghozatala hagyományosan jóval megfontoltabb, körültekintőbb, mint nálunk. Vagy ahol összehasonlíthatatlanul kiegyensúlyozottabb és következetesebb irányvonalak mentén működött az elmúlt évtizedekben az oktatás, mint Romániában.

Sajnos az nem lehet már kérdés, hogy nálunkfelé idén jóval nagyobb lesz, sőt már most is sokkal hatalmasabb a káosz az iskolakezdés körül, mint a korábbi években. Pedig ha emlékszünk, általános volt, hogy szeptemberben számos megválaszolatlan kérdés, előirányozott, de végig nem gondolt, kivitelezésre váró reformötlet, sebtében hozott, a dolgok menetét másfelé terelő intézkedés tette bizonytalanná az épp elkezdődő tanévet.

Nos, az oktatásunkban uralkodó korábbi összevisszaság finoman szólva „vizet sem vihet” annak a mérhetetlen káosznak, ami jelenleg körvonalazódik. Ez azonban korántsem lephet meg senkit, aki akár felületesen is, de figyelemmel kísérte az elmúlt hónapokban a járványügyi intézkedések ellentmondásosságát, következetlenségét, egyenetlenségét. Sőt az lenne csoda, ha bár egyes intézkedések hallatán viszonylag elégedetten nyugtázhatná a tanár, a szülő, a diák, hogy legalább ebben vagy abban a tekintetben ha nem is lehet derűlátó, de megbízhat a rendkívüli körülményekhez mérten higgadt, körültekintő intézkedésekben.

Ennek sajnos egyelőre híre-hamva sincsen. Hiszen senkit sem tölt el megnyugvással, hogy egyelőre nagyfokú bizonytalanság övezi, miként fogják betartatni a gyerekekkel a kötelező másfél méteres távolságot olyan körülmények között, hogy a szükséges fegyelmet és rendet a „vírusmentes” időkben sem tudták megnyugtatóan biztosítani a tanintézetek.

Az is kérdéses, hogyan képzelik el megvalósíthatónak a diákokat elkülönítő, a padok között felállított átlátszó válaszfalak felállítását, hogyan biztosítják annak óránkénti fertőtlenítését? Egyáltalán, az átlagosnál jóval intenzívebb fertőtlenítést, a higiéniai szabályok szigorítását hogyan fogják megvalósítani egy olyan országban, ahol a tanintézetekben még mindig sok helyen nincsen vezetékes víz, és az udvaron szerénykedik az illemhely? Vagy hogyan tervezik (folytatni) a kényszerűségből részben vagy teljes egészében az online térben történő oktatást, ha a diákok tekintélyes részének nem áll rendelkezésére internet, számítógép? És mi lesz a tanárok túlterheltségével, akik abba a helyzetbe sodródhatnak, hogy online és személyesen is tanítaniuk kell?

Aztán ott van a szülői felelősségvállalási nyilatkozatnak már a meglebegtetésekor sokat vitatott kérdése. A minisztérium bejelentette, csak akkor mehetnek a gyerekek szeptember 14-től iskolába, ha a szüleik előzőleg felelősségvállalási nyilatkozatot töltenek ki az egészségi állapotukról: írásban kell vállalniuk, hogy az elmúlt 14 napban a gyereken nem mutatkoztak a Covid–19-betegség tünetei, nem diagnosztizálták a kórral, és nem is érintkezett koronavírus-fertőzött személyekkel.

Jogosan vetette fel sok szülő, hogy miután az elmúlt félévben az oktatás online térbe kerülése miatt tanárszerepbe is kényszerültek, most már azt is elvárnák tőlük, hogy orvost „játsszanak”. Hiszen hogyan is állapíthatná meg a szülő pontosan és tévedhetetlenül a fertőzésre utaló tüneteket? Vagy mi történik, ha a szülőket önhibájukon kívül utólag felelősségre vonhatják amiatt, hogy nem ismerik fel a Covid–19-betegség tüneteit, esetleg ha a gyermek szülei tudtán kívül érintkezett fertőzöttekkel? Mert hát az ilyesmi megeshet könnyedén akár a játszótéren, akár a boltban, akár az autóbuszon. Vagy miként oldják majd az iskolák teremgondjait, hiszen a kötelező távolság betartatása miatt egyszerre jóval kevesebb gyerek ülhet majd be a padokba?

Nagyon hosszan lehetne sorolni az idei, rendhagyónak ígérkező tanév körüli kételyeket, kérdéseket, szervezési bonyodalmakat. Nyilván olyan megoldások sosem léteztek, a járványban meg pláne nem, amelyek mindenki számára megfelelőek, megnyugtatóak lehetnének. De sajnos olyan helyzetben vagyunk jelenleg, hogy a döntéshozók részben megnyugtató részmegoldásainak is szerfelett örülnénk. Jól fognának, legalább jottányit mérsékelnék a zűrzavart.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Forrongó Közel-Kelet

Ha egyébre nem is, egyvalamire jó volt Irán hétvégi, Izrael elleni eszelős támadássorozata: bebizonyította, hogy Teherán és a proxyjának számító Hamász hiába próbálta több ezer palesztin feláldozásával aláásni Izrael nemzetközi támogatottságát.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

RMDSZ, EMSZ, arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.