Kiss Judit

Kiss Judit

Mellékhelyiségünk, a természet

2021. november 03., 09:41

2021. november 03., 09:41

Hangzatos, figyelemfelkeltőnek, sőt sokkolónak szánt kijelentésekkel kongatták meg a klímaválságra vonatkozó vészharangot Glasgow-ban, az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezményének 26. ülésén. „Elég volt a Föld biológiai sokszínűsége elleni brutalitásból”, „az emberiség a saját sírját ássa”, „az emberiség gyakorlatilag már rég kifutott a klímaváltozás elleni fellépésre rendelkezésre álló időből”, „elég abból, hogy a természetet mellékhelyiségnek használjuk”, és így tovább.

Imígyen fogalmaznak vészjósló, fenyegető beszédeikben a kétszáz ország képviselőinek részvételével zajló fontos ülésen a fontos emberek: kormányfők, hercegek, főtitkárok, altitkárok. Az egyszerű emberben pedig felmerül a kérdés: ahhoz, hogy előbbiek jelen legyenek egy ilyen, a klímaváltozás jelenlegi állapotáról szóló konferencián, vajon környezetszennyező repülőgépekkel utaznak-e? És az is, hogy az effajta, sokkolónak, elgondolkoztatónak szánt kijelentések változtatnak-e érdemben a világszintű környezetromboláson, enyhítik-e a klímaválságot?

Nyilvánvaló, hogy az egyszerű ember, aki nem környezetszennyező tevékenységet folytató multicégek tulajdonosa, se nem döntéshozó, se nem szakavatott, tájékozott környezettudós, vajmi kevéssé láthat bele abba, tulajdonképpen mi minden okozza környezetünk állapotromlását, a klímaválságot, és hogy kik a valódi felelősök. Aminthogy azt se láthatja át, milyen nagyívű lépésekre lenne szükség ahhoz, hogy legalább részben csökkenjen a környezetet egyre nagyobb léptékben és egyre gyorsabban romboló, világszintű tevékenységsorozat.

A kisember számára vajmi keveset mondanak, kevés valóságértékkel bírnak az afféle, csillagászati összegeket tartalmazó számítások is, mint amilyen például a skóciai értekezleten hangzott el: „a következő harminc évben legalább százezermilliárd dollár finanszírozásra lesz szükség ahhoz, hogy a fenntartható energiafelhasználás megteremtésére tett erőfeszítések hatékonyak legyenek”.

Azt azonban mi, kisemberek is érezzük, érzékeljük, hogy nem kellene kivágni körülöttünk az erdőket, nem kellene ennyit szemetelni, ilyen sok fel nem bomló hulladékot termelni, és hogy hatékonyabban kellene környezettudatosságra nevelni a fiatal nemzedékeket. A fenntarthatóság október 27-i napja apropóján egy friss felmérés eredményeit tették közzé, amely szerint a romániai lakosság majdnem kétharmada véli úgy, bolygónk klímájáért elsősorban az államok, a kormányok, valamint a nagy cégek a felelősek.

Ezzel egy időben szinte ugyanennyien gondolják azt, hogy mi magunk is tehetünk a környezet védelméért. Persze nem lehet senki annyira naiv, hogy azt gondolja: ha nem használ műanyag szívószálat vagy fültisztító pálcikát, akkor már érdemben tett a bolygó jövőjéért. Ennél biztosan több kell, és nem egyéni szinten. Elég csak arra gondolni: nem tőlünk, kisemberektől függ, mennyi repülő röpköd percenként a magasban, hány hatalmas, áruszállító óceánjáró szennyezi a vizeket és a levegőt, vagy hogy egy-egy háború az elhasznált muníciójával mennyi káros gázt, füstöt okád ki.

Az azonban igenis tőlünk függ, hogy kiránduláskor eldobjuk-e a műanyag, évszázadokig fel nem bomló, vagy az építkezésből származó szemetünket az erdőben és hogy mire tanítjuk gyermekeinket. Ilyen értelemben tőlünk függ, hogy mellékhelyiségnek vagy pedig templomnak tekintjük a természetet.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.