Pataky István
2020. július 16., 09:102020. július 16., 09:10
2020. július 16., 10:072020. július 16., 10:07
Miután világossá vált, hogy a kormányzó liberálisok más érdemi mondanivaló hiányában a koronavírus-járványt választották fő kampánytémának, most a műsor első részét követhetjük. Ennek apropóján vessünk egy pillantást a politikai show címzettjei, azaz a potenciális szavazókként számon tartott romániai lakosság viszonyulására a víruskérdéshez.
Különösebb szociológusi felkészülés nélkül, a tapasztaltak alapján három réteget különböztetnék meg Romániában. Az egyik, szűkebb, de kifejezetten agresszív tömeget azok képezik, akik most is őszintén rettegnek a Covid-19-től, s leginkább azt szeretnék, ha mindenki a lakásában csücsülne. A másik, szintén nem túl népes, ellenben hangos és gátlástalan réteg, amelyik száz százalékosan meg van győződve arról, hogy az új koronavírus nem létezik. Közülük kerülnek ki a Facebook legaktívabb posztolói, kommentelői. Olykor némi vita van közöttük arról, hogy Bill Gates vagy a kínaiak találták-e ki a vírusmesét. E két csoport közé szorulva pedig ott van a lakosság józan eszű része, amelyik próbál félelem nélkül együtt élni a koronavírussal.
A hangsúlyokban ugyanakkor ez a réteg is megosztott. Vannak közöttük, akik a védekezést szolgáló szabályok betartása mellett óvatosabban utazgatnak, módjával látogatják a teraszokat. És vannak az életükön lehetőleg semmit sem változtatók, de a törvény által előírtakat úgyszintén betartók.
Ebben a „zavarosban” igyekeznek halászni a pártok. A PNL úgy gondolja, ha már a hatalomban találta a járvány, akkor nyíltan vállalja a gondoskodó, megmentő szerepet. A felelősséget viszont elhárítaná. A kormányhoz közel álló sajtó – amelynek egy része a titkosszolgálatok „jótékony” egyengetése mellett működik – megnyomta a „rettegés” gombot. Náluk az objektív hírközlés módja a következő: ha a napi tesztszám és a fertőzöttek száma is emelkedett, akkor „drámaian” sokan betegedtek meg. Ha az előző napihoz hasonló számú tesztnél kevesebb új koronavírust mutattak ki, „továbbra is magas” a fertőzöttek száma. Amennyiben kevesebb teszt mellett csökkent a frissen fertőzöttek száma, a cím a következő: a kevés teszthez képest sok az újonnan megbetegedett. Szóval, jól nem tudunk kijönni az adathalmazból, ha a televíziók pánikkeltésére hagyatkozunk.
Iohannisék célja: rettegjünk, és ők megvédenek. Közben ügyesen összemossák az összeesküvés-elméletekért rajongó vírustagadókat a gazdasági újraindítást sürgetőkkel és a szabadságjogaikat őszintén fontosnak tartókkal. Így jutunk el pillanatok alatt oda, hogy akinek az arcáról nem rí le az aggodalom legalább annyira, mint a Digi 24 televízió műsorvezetőiről, az felelőtlen, buta, „peszedés”, oroszbarát, de minimum gyanús.
A kormány amúgy mindent megtesz a „koronavírus elleni harcban”, csakhogy a lakosság „hülye”. Kit érdekel, hogy a gócpontok pont nem a tengerparton alakulnak ki, hanem az állami intézményekben: leggyakrabban az egészségügyi központokban, a kórházakban. Ahova egyébként továbbra is mindenáron bekényszerítenék a tünetmenteseket is. Európában kivételesen csak nálunk.
Ehhez kapcsolódva, íme két szerdai adat Magyarországról: az aktív fertőzöttek száma 541 fő, kórházban 125 koronavírusos beteget ápolnak. A többiek tán megszöktek? Nem, ők tünetmentesek, nincs szükségük kezelésre, így értelemszerűen házi karanténban vannak.
De ne menjünk el szó nélkül a kabinet éles látású ellenzéke mellett sem. A szociáldemokraták úgy csaptak le az emberek érthető módon felgyülemlett frusztrációira, mint éhes tyúk a takonyra. Marcel Ciolacu lassan igazi szabadságharcos lesz. Maszk nélkül járkált a francia nagykövetség fogadásán. Bátorság a javából. A parlamentben a PSD képviselői az „egészségügyi diktatúra” ellen harcolnak – jobb híján – törvények késleltetésével.
A helyzet az, hogy mi, ennek a sokat látott országnak a lakói, egész jól együtt tudnánk élni a koronavírussal. Félnivalónk sokkal inkább ettől a reménytelen politikai elittől lehet.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Balogh Levente
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!