Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Magyarok és a román nemzetbiztonság

2021. március 02., 08:552021. március 02., 08:55

Sokan felkapták a fejüket nemrég, amikor Klaus Iohannis – többekhez hasonlóan – a kevés romániai magyar diplomaták egyikét, a számos afrikai országban missziót teljesítő Pataki Júliát is visszahívta állomáshelyéről.

Ebben az esetben talán nem érdemes különleges mögöttes háttérre, szándékra gyanakodni a román államfő részéről, elvégre a diplomaták kerek e világon ezen a sorson osztoznak, túlságosan senkinek nem szokott megmelegedni a helye. Ráadásul az RMDSZ egykori parlamenti képviselője immár tizedik éve szolgált nairobi nagykövetként, ami a diplomáciában nem lebecsülendő teljesítmény.

Lám, a Pataki Júlia esete is bizonyítja, hogy magyarként is érvényesülhet, aki erre a pályára adja a fejét, mégsem számít tabunak a legnagyobb nemzeti kisebbségi közösség tagjai számára a román diplomáciai kar. Még akkor sem, ha tudjuk, hogy ez a terület mégis meglehetősen érinthetetlen a magyarok számára, elvégre egy kezünkön meg tudjuk számolni a román diplomáciában szolgáló magyarokat. Persze más kérdés, hogy megfelelő politikai háttér (értsd: RMDSZ-es hátszél) nélkül egyáltalán nem könnyű az érvényesülés annak, aki ezt a hivatást választja, a kevés romániai magyar diplomata többségének is csak így sikerült első nekifutásra. Mindenképp ajánlatos lenne azonban, hogy a belügyminisztérium vagy a hadsereg kötelékeihez hasonlóan a bukaresti külügyminisztérium kapuinál is egyre több magyar kopogtasson, elvégre a magyarok – vagy más nemzeti kisebbség tagjai – a diplomáciai szolgálathoz való hozzáférés tekintetében sem lehetnek másodrangú állampolgárok.

És ha már külügy, ugyanerre a lapra tartozik, hogy a rendszerváltás után először lett magyar, értelemszerűen RMDSZ-es tagja a Román Külügyi Hírszerzés (SIE) tevékenységét felügyelő parlamenti bizottságnak. Valahol nehezen érthető, miért volt ez a testület, ez a terület egyféleképpen „érinthetetlen” a stabil törvényhozási jelenléttel rendelkező magyarok számára. Főleg úgy, hogy a belföldi titkosszolgálatot, a Román Hírszerző Szolgálatot (SRI) felügyelő bizottságban évtizedek óta ott ülhet az RMDSZ képviselője, mégsem dőlt össze a világ, nem sérült a román nemzetbiztonság. Tegyük hozzá gyorsan: túlságosan nem is lettünk sokkal okosabbak ettől. Jól tudjuk ugyanis, hogy a SRI-t semmi nem akadályozta meg abban, hogy nemzetbiztonsági kockázatnak állítsa be a magyar autonómiatörekvéseket, sőt ezek megakadályozását tűzze ki egyik fő céljaként (éppen annak a George Maiornak az irányítása alatt, aki épp most tér haza washingtoni nagyköveti posztjáról). Hiába volt a parlament titkosszolgálatot felügyelő bizottság tagja ciklusokon keresztül, az RMDSZ néhai szenátorának nem sikerült meggyőznie a belföldi hírszerzést, hogy az autonómiakövetelés nem ütközik Románia alkotmányába.

De ne menjünk ilyen messzire. A testület jelenlegi tagjának arra sem nyílt lehetősége tavaly, hogy fellebbentse a fátylat a SRI jelentéseiről, amelyekből kiderülne, mire alapozta Iohannis elnök hagymázas kirohanását Erdély „elrablásának” kísérletéről. A titoktartási kötelezettség miatt a szövetség honatyája még a jelentés ama változatáról sem kívánt beszélni, amely nem számít bizalmasnak. Emiatt joggal felvetették sokan, hogy ilyen körülmények között nemigen éri meg titokgazdának lenni. (Mondjuk épeszű ember a hírszerzés álláspontja nélkül is meg tudja ítélni, mekkora a valóságalapja annak, hogy a PSD eladja Erdélyt Orbán Viktornak…)

Valahogy ugyanez a helyzet a SIE-t felügyelő bizottsági tagsággal is, amit nem ártana jó értelemben felhasználni, tartalommal feltölteni. Érdekes egyébként, miközben román körökben egyáltalán nem kapkodtak levegő után amiatt, hogy a külügyi hírszerzés tevékenységére a parlamenti szakbizottságban immár RMDSZ-es honatya is rálátással bír, mások elég meredek összefüggésben tálalták a kérdést. Éppen az egyik erdélyi magyar portál kezdte pedzegetni, hogy a román képviselők esetleg a Fidesszel ápolt kapcsolata miatt fognak „gyanakvóan” tekinteni a testületben az RMDSZ-re és képviselőjére.

Milyen jó, hogy a magyarországi szocialistákhoz vagy liberálisokhoz fűződő viszonyuk miatt nem néztek ferde szemmel az RMDSZ egykori politikusaira a románok, akkor nem merült fel semmiféle kétely. Elég baj, ha mi, magyarok sejtetünk nemzetbiztonsági kockázatot még a természetes politikai kapcsolatok mögött is...

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Kit és hogyan büntessünk a megszorítások miatt?

Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.