Balogh Levente

Balogh Levente

Magyar voksok, magyar esélyek

2020. szeptember 25., 20:382020. szeptember 25., 20:38

Ha jó három hónapos késéssel is, de végre elérkeztünk az önkormányzati választásokhoz, amelyek alapvetően befolyásolhatják az országos, de a magyar pártok közötti erőviszonyokat is. Aligha kétséges, hogy a mostani önkormányzati voksolás egyben a december eleji parlamenti választás főpróbája, amely előre vetíti annak várható eredményét is.

A jelenlegi állás szerint a kisebbségben kormányzó nemzeti liberálisok győzelméhez kevés kétség férhet, legfeljebb annak mértékéhez, ami abból a szempontból lesz fontos, hány koalíciós partnert kell majd keresnie. Az ellenzék legnagyobb pártjának számító szociáldemokraták rossz szereplése ugyancsak bizonyosnak tűnik, az elmúlt években túl sok botrány fűződött a nevükhöz ahhoz, hogy most megúszhassák. Igaz, elkötelezett regáti szavazótáborukra számíthatnak, bár a mostani járványkörülmények közepette kérdéses, milyen mértékben lesznek majd hajlandóak urnákhoz járulni a szimpatizánsaik gerincét adó, zömmel idős emberek.

Emiatt amúgy az összes párt aggódhat: egyrészt a fertőzésveszély, másrészt a voksolási folyamatot lassító, kényelmetlen egészségügyi és biztonsági előírások miatt sokan dönthetnek úgy, hogy inkább otthon maradnak. Ez az eltökélt szavazótáborral rendelkező, kisebb pártoknak kedvezhet.

A mostani választás annak is főpróbája lehet, hogyan vélekednek a választópolgárok a jobbközép oldal elvileg rivális, gyakorlatilag azonban máris közös koalíciós kormányzásra készülő két ereje, a nemzeti liberálisok és az USR–PLUS-szövetség együttműködéséről. A liberálisok ugyanis saját jelölt híján Bukarestben beálltak a főpolgármesteri tisztségért az USR–PLUS jelöltjeként induló Nicușor Dan mögé. Aki, ha győz, akkor az egyrészt jelentős fegyvertényt jelent a jobbközép erő számára, hiszen még jobban demoralizálná a főváros irányítását elveszítő szociáldemokratákat, másrészt pedig a Dant kiállító USR–PLUS ázsióját – és ezzel az esetleges koalíciós tárgyalások előtti étvágyát – is növelheti. Ha viszont a PSD a jobbközép összefogás ellenére is meg tudná tartani Bukarestet, az országos szinten is reményt adhatna neki, hogy sikerül legalább megtartania a pozícióit.

Számunkra persze a legnagyobb jelentőséggel az erdélyi, partiumi és bánsági önkormányzatok vezetéséért zajló verseny bír, azon belül is az, hogyan szerepelnek a magyar pártok. A legtöbb támogatóval rendelkező RMDSZ-szel szemben immár Erdélyi Magyar Szövetség néven egységbe tömörülve indul az EMNP és az MPP, ami számos helyen szorosabbá teheti a magyar–magyar versenyt, és erősítheti az RMDSZ-szel szemben álló erőket. Így van ez még akkor is, ha a budapesti nemzetpolitikát irányító vezetők – részben vélhetően a riválisok átütő sikerének hiányára, illetve személyes szimpátiára visszavezethető okokból – explicite az RMDSZ mellett álltak ki.

Az EMNP és az MPP hűséges szavazótáborában ez csak még inkább növelheti az eltökéltséget, illetve magában hordozza a veszélyt, hogy a magyar kormánypártokkal szembeni ellenszenvet szül.

Közismert, hogy a tömbmagyar Székelyföldön a magyar–magyar versenynek abból a szempontból nincs tétje, hogy bárki győz, mindenképpen magyarok lesznek az elöljárók. A „frontvárosnak” számító Marosvásárhelyen viszont minden voks számíthat – és most úgy tűnik, az összes magyar párt által támogatott magyar jelöltnek sikerülhet húsz év után ismét „visszahódítania” a várost, hacsak a magyarok voksaira is ácsingózó román pártok nem zavarnak be. Szatmárnémetiben is sikerülhet magyar kézben tartani a polgármesteri tisztséget, miután az RMDSZ magyar ellenfelei lemondtak a jelöltállításról.

A Székelyföldön kívül figyelemre méltó magyar–magyar összecsapás így Bihar megyében, illetve Nagyváradon várható. Utóbbi helyszínen a hosszú évek óta ellenzékben kínlódó RMDSZ-nek azzal kell szembesülnie, hogy a város román vezetésével jó viszonyt ápoló néppárti ellenfele olyan, a szimbolikus térfoglalás, de a konkrétumok – például a magyar nyelvű feliratok – szintjén is megnyilvánuló eredményeket tudott elérni a magyar közösség javára, amilyeneket az RMDSZ még akkor sem tudott felmutatni, amikor alpolgármesterrel és jóval nagyobb közgyűlési frakcióval rendelkezett.

Visszatérve a magyar voksokra pályázó román pártokra: azt már megtapasztalhattuk, hogy kampány idején képesek magyar nyelvű plakátokkal, Facebook-üzenetekkel is korteskedni, de azonkívül gyakorlatilag semmilyen téren nem vállalják fel a magyarügyeket. Így a rájuk adott magyar voksok továbbra is elpazarolt szavazatnak tekinthetők. Vagyis aki szavaz, inkább magyar pártra voksoljon. Hogy melyikre, azt nem Nagyváradról vagy Kolozsvárról szeretnénk megmondani. Mindenki próbáljon átlátni a propagandán, és mérlegelje, hogy a saját településén melyik a hitelesebb magyar párt, kik a megbízhatóbb jelöltek. Majd ennek függvényében nyomja a pecsétet a megfelelőnek vélt helyre.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Páva Adorján

Páva Adorján

Székelyföld és a román futball agresszorai

Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

A „Fogjuk meg, s vigyétek!” politikájától az „Utánam, vitézek!” politikájáig

Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.

Balogh Levente

Balogh Levente

Kit és hogyan büntessünk a megszorítások miatt?

Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.