Pataky István
2021. június 24., 09:15
2021. június 24., 09:15
Mi mással „ünnepelhetné” féléves születésnapját Florin Cîţu kormánya, mint az évek óta jól megszokott instabilitással? A nyaralási időszak kezdete, a hőség és a Bukarestben is zajló labdarúgó Európa-bajnokság sem tudta eltántorítani az ellenzéki Szociáldemokrata Pártot (PSD) attól, hogy egy bizalmatlansági indítvánnyal ajándékozza meg a hárompárti koalíciós kabinetet.
Bár az ellenzéknek minimális esélye van a sikerre, hiszen a kormánykoalíció pártjai éles konfliktusaik ellenére is összezárnak a hatalmi pozíció megtartása érdekében, egy friss felmérés intő jel lehet Cîţuéknak. A közvélemény-kutatás adatai szerint a szociáldemokraták 36 százalékos népszerűségnek örvendenek, míg a legnagyobb kormányzati erő, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) 28 százalékon áll. A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) 14 százalékkal harmadik, a koalíciót erősítő Mentsétek meg Romániát Szövetségnek (USR) pedig 11 százalékkal kellene beérnie, ha most tartanák a választásokat.
Miután az ellenzék tevékenységéből szinte semmit nem tudunk felidézni, politológiai diploma nélkül sem nehéz arra a következtetésre jutni, hogy a PSD támogatottságának emelkedése elsősorban a koalíciós kormányzatot minősíti. Az utóbbi hónapokban állandósultak a konfliktusos folyamatok. Nemcsak egymást igyekszik gyengíteni a PNL és az USR, hanem a két párt belső harcai is óriási energiákat emésztenek fel. A koalíciós csetepatékból egyelőre sikerült kimaradnia az RMDSZ-nek, ami részben azzal magyarázható, hogy nem érintett olyan ügyeket, amelyek nagy országos visszhangot kaptak.
Most viszont itt van az egyre terebélyesedő medveügy. Míg a Székelyföldön fogytán a türelem a hatóságok tétlensége miatt, egyre hevesebb támadások érik Tánczos Barna környezetvédelmi minisztert a helyzet súlyosságát elbagatellizáló, az országos média által felkarolt „medvebarát” zöldek részéről, amiért egy olyan szabályozást tervez, amely lehetővé teszi a 24 órán belüli beavatkozást az emberekre veszélyt jelentő nagyvadak esetében. A leghangosabb „sötétzöldek” az Agent Green Egyesület és a Greenpeace Románia. Mindkét szervezet kedvencnek számít az Európai Unió döntéshozóinak körében, ezért heves reakcióik cseppet sem biztatóak.
Minden jel szerint a medvekérdés egy magyar témává válik. Többnyire a székelyföldieket érinti, a magyarlakta vidékekről kerül ki a legtöbb áldozat, s a politikai térben egyedül az RMDSZ foglalkozik a témával. A bukaresti média tálalásában a „kedves bundások” és a románul alig beszélő, időnként autonómiát sürgető székelyek párharcában nem kérdés, ki a „jó fej”. Előbb vagy utóbb a globális hátterű zöldek kapnak egy kis brüsszeli támogatást, amitől Cîțuéknak még akkor is megremegne a kezük, ha támogatnák a medvetámadások által sújtott emberek megvédését. De egyelőre különösebb támogatásról sincs szó.
A kormányfő szerint a veszélyes medvék 24 órán belüli kilövését vagy áthelyezését lehető tevő tervezet életbelépése semmiképp sem lesz túl korai, mivel alapos vizsgálat, a helyzet felmérése szükséges a döntéshozatal előtt. Cîțu az ügy megvitatása előtt szeretne egy részletes jelentést látni a medvetámadásokról, illetve szeretne arra is rálátni, hogy más országok hogyan járnak el a hasonló helyzetben, esetek kapcsán.
Elkezdődött tehát a szokásos bazári üzletelés. Valamit valamiért. Mi megoldhatjuk a szavazóitok medveügyét, de mit kapunk cserébe? A kérdés ilyen formában vélhetően nem hangzik el Cîțuék szájából, de az időhúzás meglebegtetésével ezt üzenik az RMDSZ-nek. Ők is tisztában vannak ugyanis azzal, hogy a medveügy szó szerint élet-halál kérdése a székely vidékeken. Tánczos Barna miniszteri, politikusi tevékenységének megítélése a magyarok, azaz a szavazóbázisa körében kizárólag azon múlik, meg tudja-e oldani a kialakult helyzetet. Nem mindegy, kit sikerül a végén bezavarni a málnásba.
Balogh Levente
Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.
Rostás Szabolcs
A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.
Balogh Levente
Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.
Balogh Levente
Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.
Makkay József
A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?
Balogh Levente
A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.
Balogh Levente
Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.
1 hozzászólás