Pataky István

Pataky István

Magyar medveügy

2021. június 24., 09:152021. június 24., 09:15

Mi mással „ünnepelhetné” féléves születésnapját Florin Cîţu kormánya, mint az évek óta jól megszokott instabilitással? A nyaralási időszak kezdete, a hőség és a Bukarestben is zajló labdarúgó Európa-bajnokság sem tudta eltántorítani az ellenzéki Szociáldemokrata Pártot (PSD) attól, hogy egy bizalmatlansági indítvánnyal ajándékozza meg a hárompárti koalíciós kabinetet.

Bár az ellenzéknek minimális esélye van a sikerre, hiszen a kormánykoalíció pártjai éles konfliktusaik ellenére is összezárnak a hatalmi pozíció megtartása érdekében, egy friss felmérés intő jel lehet Cîţuéknak. A közvélemény-kutatás adatai szerint a szociáldemokraták 36 százalékos népszerűségnek örvendenek, míg a legnagyobb kormányzati erő, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) 28 százalékon áll. A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) 14 százalékkal harmadik, a koalíciót erősítő Mentsétek meg Romániát Szövetségnek (USR) pedig 11 százalékkal kellene beérnie, ha most tartanák a választásokat.

Miután az ellenzék tevékenységéből szinte semmit nem tudunk felidézni, politológiai diploma nélkül sem nehéz arra a következtetésre jutni, hogy a PSD támogatottságának emelkedése elsősorban a koalíciós kormányzatot minősíti. Az utóbbi hónapokban állandósultak a konfliktusos folyamatok. Nemcsak egymást igyekszik gyengíteni a PNL és az USR, hanem a két párt belső harcai is óriási energiákat emésztenek fel. A koalíciós csetepatékból egyelőre sikerült kimaradnia az RMDSZ-nek, ami részben azzal magyarázható, hogy nem érintett olyan ügyeket, amelyek nagy országos visszhangot kaptak.

Most viszont itt van az egyre terebélyesedő medveügy. Míg a Székelyföldön fogytán a türelem a hatóságok tétlensége miatt, egyre hevesebb támadások érik Tánczos Barna környezetvédelmi minisztert a helyzet súlyosságát elbagatellizáló, az országos média által felkarolt „medvebarát” zöldek részéről, amiért egy olyan szabályozást tervez, amely lehetővé teszi a 24 órán belüli beavatkozást az emberekre veszélyt jelentő nagyvadak esetében. A leghangosabb „sötétzöldek” az Agent Green Egyesület és a Greenpeace Románia. Mindkét szervezet kedvencnek számít az Európai Unió döntéshozóinak körében, ezért heves reakcióik cseppet sem biztatóak.

Minden jel szerint a medvekérdés egy magyar témává válik. Többnyire a székelyföldieket érinti, a magyarlakta vidékekről kerül ki a legtöbb áldozat, s a politikai térben egyedül az RMDSZ foglalkozik a témával. A bukaresti média tálalásában a „kedves bundások” és a románul alig beszélő, időnként autonómiát sürgető székelyek párharcában nem kérdés, ki a „jó fej”. Előbb vagy utóbb a globális hátterű zöldek kapnak egy kis brüsszeli támogatást, amitől Cîțuéknak még akkor is megremegne a kezük, ha támogatnák a medvetámadások által sújtott emberek megvédését. De egyelőre különösebb támogatásról sincs szó.

A kormányfő szerint a veszélyes medvék 24 órán belüli kilövését vagy áthelyezését lehető tevő tervezet életbelépése semmiképp sem lesz túl korai, mivel alapos vizsgálat, a helyzet felmérése szükséges a döntéshozatal előtt. Cîțu az ügy megvitatása előtt szeretne egy részletes jelentést látni a medvetámadásokról, illetve szeretne arra is rálátni, hogy más országok hogyan járnak el a hasonló helyzetben, esetek kapcsán.

Elkezdődött tehát a szokásos bazári üzletelés. Valamit valamiért. Mi megoldhatjuk a szavazóitok medveügyét, de mit kapunk cserébe? A kérdés ilyen formában vélhetően nem hangzik el Cîțuék szájából, de az időhúzás meglebegtetésével ezt üzenik az RMDSZ-nek. Ők is tisztában vannak ugyanis azzal, hogy a medveügy szó szerint élet-halál kérdése a székely vidékeken. Tánczos Barna miniszteri, politikusi tevékenységének megítélése a magyarok, azaz a szavazóbázisa körében kizárólag azon múlik, meg tudja-e oldani a kialakult helyzetet. Nem mindegy, kit sikerül a végén bezavarni a málnásba.

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Kit és hogyan büntessünk a megszorítások miatt?

Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.