2010. február 22., 11:222010. február 22., 11:22
Folyton klikkelni akarnak. Egy három-négy perces dal számukra már túl hosszú – megszokták, hogy az interneten vagy a számítógépes játékokban egy kattintás, és már tovább is léptünk.
Ez öt évvel ezelőtt volt. Most pedig eljött az ideje, hogy azok a bizonyos brit tudósok megállapítsák, valóban „újradrótozza” agyunkat az internet. Azt mondják, egyszerűen csökkent az az idő, amit egyetlen dolog, netes forrás vagy könyv tanulmányozására fordítunk, inkább csak „szörfözgetünk” ide-oda, az agyunk jobban rááll a billentyűzetre, mint a tollra.
Hát igen, kicsit találva érzem magam. Vagy talán én volnék az egyetlen, aki néha sajnálkozik, hogy a kézzel írott szövegben a helyesírási vagy betűhibát nem lehet egy kattintással kijavítani, felülírni vagy kitörölni, hanem bizony át kell húzni a szövegrészt? Nem hinném. Múltkor például édesapám kezdett hangosan nevetni, amikor a füzetébe magyar szövegkörnyezetbe egy román nevet akart beírni, és bal kezével ösztönösen kereste az Alt-Shift billentyűkombinációt, hogy előhozhassa a román karaktereket… a golyóstollából.
Unalmas sajtótájékoztatókon szoktam a füzetemben ide-oda lapozgatni, de sajnos nincs benne sem kártyajáték, sem torpedó. Ki tudja, talán meg kellene próbálnom rátelepíteni, de sajnos nagyon kicsi a memóriája, és DVD-olvasója sincsen. A polgármesteren se tudok kattintani, hogy hamarabb térjen a következő tárgyra. Pár nappal ezelőtt a párom kapkodott a Ctrl-F után, amikor egy filmes szaklapban egy bizonyos cikket szeretett volna megtalálni, és valahogy nem értette meg, hogy ehhez bizony át kell lapoznia az újságot – annak ugyanis nincs beépített keresője. Még.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.
Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki.