Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

2025. július 04., 15:592025. július 04., 15:59

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség az ország pénzügyi helyzetének rendbe tétele érdekében – csak éppen ő maga szeretné megúszni a kellemetlen megszorító intézkedéseket.

Különösen igaz ez egyes közalkalmazotti körökre, amelyek a jelek szerint foggal-körömmel ragaszkodnak különböző pótlékaikhoz, és akár az országot megbénító sztrájkok árán is hajlandóak lennének küzdeni, hogy a megszorítások ellenére is megtarthassák őket.

Félreértés ne essék, a közalkalmazottakra szükség van a különböző intézmények működtetése érdekében.

Elvégre nem csak a hivatali ügyintéző vagy az adóellenőr közalkalmazott, hanem az orvos, a pedagógus és a rendőr is annak minősül, hiszen bérét közpénzekből kapja.

Ugyanakkor az is

tény, hogy az állami kiadások jelentős hányadát költik a közalkalmazottak bérei mellett különböző pótlékokra és egyéb juttatásokra.

Olyanokra, amelyekről a versenyszféra munkavállalói nem is álmodhatnak – lásd a különféle veszélyességi pótlékok, a nehezen meghatározható pszichológiai stresszért járó pluszjuttatás vagy az üdülési utalványok, még ha azok értékét felére csökkentették is.

Sokan és sokféleképpen érveltek amellett, hogy miért volt szükség ezekre a juttatásokra, illetve hogy miért túlzóak azok a kijelentések, hogy Romániában túl sokan állnak a közszféra alkalmazásában.

A pótlékok kapcsán azt hozták fel, hogy azok révén lehetett növelni a közalkalmazotti béreket a korábbi megszorítások során bevezetett bérsapkák idején.

A közalkalmazottak száma kapcsán pedig egyesek arra hívják fel a figyelmet, hogy a hasonló méretű országokhoz képest

nem a közalkalmazottak aránya túl magas Romániában, hanem a munkavállalóké nagyon alacsony.

Mindkét érv elfogadható – azonban az igazság ebben az esetben is valahol félúton van.

Mindenkit megillet a méltányos fizetés, aki tehetségét és hozzáértését valamely intézmény gördülékeny működésének szolgálatába állítja.

Ugyanakkor – méltányosság ide, alacsony munkavállalói arány oda – az is köztudomású, hogy sok esetben nem a hozzáértés, hanem a politikai lojalitás vagy a rokoni, baráti kapcsolatok nyomán kerültek egyesek közalkalmazotti státusba.

Számos országos hatóságnál, állami cégnél vagy önkormányzati intézménynél azért duzzasztották fel a létszámot, hogy a politikai klientúrát és a rokonokat, barátokat elhelyezhessék a kifizetőhelynek használt állásokban.

Eleve kérdéses, hogy szükség van-e egyáltalán a jelenleg létező összes állami hatóságra, amelyek közül egyesek párhuzamosan működnek, és részben vagy szinte teljes egészében ugyanazt a feladatkört látják el, a különböző tanácsadó testületekre, amelyek sok esetben kényelmes szinekúrákat jelentettek egyesek számára.

Ezek létjogosultsága pedig pláne megkérdőjeleződik abban a helyzetben, amikor az ország rekord mértékű, 9,3 százalékos költségvetési hiányt halmozott fel, mivel a kiadások folyamatosan meghaladták a bevételeket, és a büdzsén továbbra is akkora lyuk tátong, hogy annak befoltozására a költekezés jelentős visszanyesése nélkül semmilyen remény sincs.

És itt jön be az említett pótlékok témája is: az azokra kifizetett pénz jó részét nem az ország munkavállalói – köztük a közalkalmazottak – termelték meg, hanem külső hitelekből származtak.

Így azok ideiglenesnek ígért csökkentése jelen súlyos körülmények között indokoltnak tűnik – persze csak azzal együtt, hogy – arányok ide vagy oda – az állami apparátust is visszanyessék az indokolt méretűre, és a vezetői fizetéseket is hozzák olyan szintre, amely megfelel az ország gazdasági lehetőségeinek.

És ami még fontosabb: ezzel együtt a hosszú évek óta a figyelem középpontjában álló különleges nyugdíjakat is meg kell nyirbálni, hiszen azokat a politikum eleve azért találta ki, hogy általuk megszerezze az igazságszolgáltatás lojalitását és jóindulatát, majd lassan egyéb befolyásos körökre is kiterjesztette őket.

Csakhogy, amint már említettük, az érintett közszolgák jelentős része úgy érzi, hogy a megszorítások mindenki másra vonatkozhatnak, de rá nem.

Az egész a Caragiale-féle gyakorlatot idézi, miszerint legyen reform, de minden maradjon a régiben.

Az adóhatósági dolgozók a veszélyességi pótlék megvonása miatt a nyugdíjak és bérek kifizetését szolgáló folyamatok bojkottálásával fenyegetőznek, lázadoznak a bírósági írnokok is, de maguk a bírák és ügyészek is, mondván: a béreik és kiemelt összegű nyugdíjuk, valamint a más kategóriákhoz képest alacsony – 60 éves – nyugdíjkorhatár nem privilégiumok, hanem arra teljes mértékben rászolgáltak.

Egyes értesülések szerint az is

fölmerült, hogy a bírák esetében a veszélyességi pótlék csökkentése révén kieső összeget a pszichológiai stresszért és a titoktartásért járó pótlék növelésével kompenzálják,

ám ezt az érintettek gyorsan cáfolták – ha másért nem, már csak azért is, mert az ügy nyilvánosságra került.

Mindehhez még hozzáadódott az alkotmánybíróságról kiszivárgott hír, miszerint a három, lejáró mandátumú alkotmánybíró számára még a jelenlegi, katasztrofális pénzügyi helyzetben is megítélnék a törvény által lehetővé tett, hathavi illetménynek megfelelő, 180 ezer lej összegű „búcsúajándékot”.

Persze tudjuk, hogy szerzett jogokról lemondani nem könnyű.

De a közalkalmazotti státus „békeidőben”, amikor az ország gazdasága jól prosperál, olyan privilégiumokkal jár, amelyeket a versenyszféra dolgozói nem élvezhetnek – viszont optimális esetben utóbbiak termelik meg a biztosításukhoz szükséges pénzt.
Amikor viszont gazdasági vészhelyzet van, akkor jogos elvárás, hogy ezen privilégiumok egy részétől ideiglenesen eltekintsenek.

Ehhez képest most fenyegetőzéseket és trükközéseket látunk egyes érintett körök részéről.

Mindehhez ráadásul hozzáadódik a különleges nyugdíjak abszurd helyzete:

annak az alkotmánybíróságnak van vétójoga az indokolatlan luxusilletményeket esetlegesen eltörölni vagy csökkenteni szándékozó jogszabályok fölött, amelynek tagjai maguk is kedvezményezettjei a gyakorlatnak,

így nem meglepő, hogy eddig mindig alkotmányellenesnek találták a saját különnyugdíjuk megvonását vagy csökkentését célzó törvényeket.

Mindeközben azon munkavállalók, akik nem a közszférában dolgoznak, és alapfizetésüket nem egészíthetik ki pótlékokkal, a nadrágszíj megszorítására készülnek a deficit lefaragását célzó áfa- és egyéb adó- és illetékemelések miatt, amelyekhez a villanyáram ársapkájának hihetetlenül „jól” időzített eltörlése is hozzáadódik, ami nem csupán a saját villanyszámlájukat növeli majd közel kétszeresére, de minden egyéb termék árában is visszaköszön, hiszen a cégek simán beleépítik majd az árakba a drágább árammal járó költségeket.

Ilyen körülmények között igencsak borúsnak tűnik a jövő.

Hiszen ha azok, akik kiemelt felelősségű tisztséget töltenek be, pláne akik azért felelnek, hogy az ország minden intézménye alkotmányosan, a demokrácia játékszabályait követve, méltányosan működjön, ilyen példával járnak elől, ha a legmagasabb szinten megpróbálnak kibújni a megszorítások alól, és trükköznek, akkor mégis hogyan várják, hogy a vállalkozói szféra és az „egyszerű” polgárok szintjén ne próbálják elkerülni a megszorítások hatásait, és visszaszoruljon az adóelkerülés, az áfatrükközés?

 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

Huszárok a sós vízben

1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.